تماس تلفنی پیام در تلگرام

شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو

 

انتخاب یک شرکت  معتبر برای صدور گواهینامه ISO


برای CE Marking ، گواهینامه های مرتبط با  مواد غذایی ، رستوران ها ، کیفیت ، کارخانجات ، شرکت ها ، ادارات ، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، پیمانکاران

 

شرکت صدور گواهینامه چیست؟


یک سازمان صدور گواهینامه یک شرکت شخص ثالث است که توسط یک سازمان نظیر ANSI-ASQ National خدمات اعتباربخشی ایتالیا (https://www.accredia.it/) یا شورای استاندارد کانادا (SCC) (http://bit.ly/SCC-org) برای انجام صدور گواهینامه ها برای  استانداردهای ایزو، مانند ایزو 9001 یا ایزو 13485 و .....


 واحدهای اعتباربخشی بررسی صحت صدور گواهینامه ها به استاندارد ISO / IEC 17021 (http://bit.ly/IEC-ISO17021) مراحل ممیزی و صدور گواهینامه را انجام میدهند.

 برخی از سازمان های گواهینامه معتبر نیستند و یا ممکن است خود معتبر باشند، اما شما نیاز به یک سازمان صدور گواهینامه دارید که برای تطابق با الزامات قانونی و مقامات صالحیت اروپا مورد تایید باشد.


انتخاب سازمان صدور گواهینامه مناسب برای شرکت شما، یک گام مهم در مسیر صدور گواهینامه ایزو  است.


 وقتی که من برای اولین بار به یکی از شرکت های قبلیم ملحق شدم، وظیفه اجرای ایزو 13485 برای تطابق با مقررات دستگاه پزشکی کانادا (CMDR، http://bit.ly/FindCMDR) تحت سیستم ارزیابی سازگاری دستگاه پزشکی کانادا (CMDCAS ، http://bit.ly/CMDCAS). ابتدا متوجه شدم که این شرکت در حال حاضر دارای دو گواهینامه است.


 این شرکت در ابتدا یک گواهینامه ایزو 9001 را از یک گواهینامه دریافت کرد و سپس چند سال بعد یک گواهینامه ایزو 13485 صادر شد.

متأسفانه، گواهینامه توسط سازمان استاندارد کشور به رسمیت شناخته نشد.

 بنابراین مجبور شدیم یک گواهینامه سوم را پیدا کنیم. این بار من یک شرکت معتبر را پیدا کردم و سپس ما توانستیم گواهینامه ISO 9001 ما را به ثبت کننده جدید انتقال دهیم و دو مجوز دیگر را نیز حذف کنیم.

 

هنگام جستجو برای یک سازمان صدور گواهینامه، می توانید دریابید که نام این اصطلاحات بسته به کشور مورد نظر شما در گواهینامه شما متفاوت است .


 برای برخی از بزرگترین بازارها، آنها به شرح زیر نامگذاری شده اند:

 

Europe – Certified bodies

Canada – registrars

Japan – registered certification bodies

Australia – conformity assessment bodies

 

چند نکته مهم در هنگام انتخاب یک شرکت صدور گواهینامه:

ü به صفحه سازمان اعتباربخشی جهانی مراجعه کنید که به شما کمک می کند لیست کامل کشورها را (https://www.iaf.nu/) شناسایی کنید.


ü کشور مورد نظر که می خواهید گواهینامه شما را صادر کند را انتخاب نمایید


ü لیست سازمان های اعتباربخشی در آن کشور را بررسی کنید ( به طور مثال ACCERDIA)


ü وارد سایت سازمان های اعتباربخشی شده و لیست شرکت های صادر کننده گواهینامه ایزو را بر اساس اعتبار شرکت ها ملاحظه کنید


ü وارد سایت شرکت ها شوید و بررسی کنید که آیا در کشور شما دارای نمایندگی هستند یا خیر( می توانید به شرکت مربوطه ایمیل بزنید و استعلام بگیرید مثلا www.qcb.it


ü با دفاتر شرکت ها در کشور خود تماس بگیرید و درخواست خود را مطرح نمایید مثلا www.qcbco.ir

شرکتهای معتبر گواهی دهنده ISO در ایران ، مهم نیست شما ازچه شرکتی گواهی نامه ISO ،را اخذ مینمایید ،اگرمیخواهید گواهینامه ISO ،شما موردتایید مراجع بین المللی باشد،باید شرکتهای ارائه دهنده گواهی ISO ،گواهینامه ISO ،صادره درعضوین انجمن اعتباردهندگان بین المللی IAF باشد،دراینصورت گواهینامه ISO ،شماموردتایید تمامی مراکز خواهدبود.


شرکتهای صدور گواهی دهنده ISO در ایران ، میتوانندخودرادر AB ایران که سازمان ملی تایید صلاحیت ایران که به اختصار NACI نامیده میشود ،عضویت داشته باشند.


شرکت های صدور گواهی دهنده ISO در ایران ،میتواند گواهینامه ISO صادره راتحت اعتبار AB خارج از ایران صادرنمایدولی فراموش نکنید که اخذ گواهینامه ایزو معتبر ،منوط به صدور گواهی ISO ،تحت اعتبار IAF ،انجمن اعتباردهندگان بین المللی ،میباشد.


شرکت های صدور گواهی دهنده ISO در ایران ،باید برای اعتبارگواهی ISO ،حتمالوگوی IAF، انجمن اعتباردهندگان بین المللی راداشته باشد.


پایش اصل بودن گواهینامه با توجه با افزایش ارئه گواهینامه های تقلبی موارد زیر را قبل از اقدام برای دریافت گواهینامه در نظر بگیرید:

الف – پایش اصالت شرکت گواهی کننده (CB)

۱. رونوشت قرارداد شرکت ایرانی با CB نهاد معتبر صادر کننده گواهینامه خارجی را بخواهید.

۲. از شرکت مادر قرارداد را استعلام کنید. البته برای استعلام از پست الکترونیکی اصلی در سایت اصلی استفاده کنید.

۳. در سایت اصلی به نمایندگی، شعبه و دفتر ایران باید ارجاع و آدرس دهی شده باشد. (برای هیچ یک از CB ها تحریم مانع این قضیه نیست)

۴. شرکت اصلی را از سایت زیر پیدا کنید از طریق انتخاب کشور و جستجو در لیست اکردیته شده  http://www.iaf.nu//articles/IAF_MEMBERS_SIGNATORIES/4

شرکت گواهی کننده معتبر بین المللی باید از طریق IAF و از مسیر AB کشورش اعتباردهی شده باشد. در غیر این صورت اعتبار ندارد.

۵. به وجود سایت خارجی و آدرس و تلفن اکتفا نکنید. اطمینان حاصل نمایید که سایت شرکت مادر ایرانی نبوده می توانید از سایت who is برای ردیابی نام و نشانی ثبت کننده سایت اطمینان حاصل نمایید.


۶. اگر سایت به نظر شما اعتبار ندارد حتما اعتبار لوگو های( AB نهاد اعتبار دهنده به CB مادر) که زیر گواهینامه وجود دارد را چک بکنبد.


۷.  وجود نام این شرکت در لیست سازمان استاندارد ایران به معنی اعتبار ملی از نهاد تأیید صلاحیت ایران است.


۸. برای اطمینان از اینکه سایت شرکت در ایران بالا نیامده است (حتی ممکن است پسوند هر کشوری را داشته باشد و در whois هم در آن کشور باشد) آدرس سایت را در سایت alexa.com وارد کنید و نتیجه را ببینید که ممکن است فقط کشور ایران در نقشه مشخص شده پررنگ شده باشد یعنی کلیک این سایت فقط در ایران است!


 ب – پایش اصالت گواهی نامه:


۱. پس از صدور، اعتبار گواهینامه را در سایت شرکت مادر بررسی نمایید. (از طریق شماره یا کد منحصر به فردی که در گواهی نامه وجود دارد) ممکن است گواهی نامه شما برای صرفه جویی در هزینه ها (!) ثبت نشده باشد.

۲. جنس کاغذ، نمونه امضا و هولوگرام و کیفیت چاپ به ما پاسخ قطعی نمی دهد اما می تواند ما را به شک بیندازد!

۳. گواهی نامه را اسکن کنید و برای شرکت اصلی میل کنید تا آنها به شما پاسخ دهند.

۴. برخی گواهی نامه ها به صورت لوکال صادر می شوند و برخی استانداردها برای صدور گواهی نامه تهیه نشده اند مثلا راهنماها (GUIDELINE) اما در ایران برای آنها گواهی نامه صادر می شود و حتی گواهی نامه ۵S و چنین موضوعاتی که صدور آن به صورت لوکال در نمایندگی اشکال ندارد .بر اساس اخبار واصله و همچنین اخبار موجود در صفحه اول پرتابل موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران،www.isiri.org، مرکز ملی تائید صلاحیت ایران اقدام به ساماندهی شرکت های گواهی کننده خارجی نموده است.


بر این اساس می بایست تمامی نهادهای صدور گواهی معتبر که دارای اعتباربخشی عضو نهاد بین المللی IAF می باشند نسبت به ارائه اطلاعات به به موسسه استاندارد ایران اقدام و این موسسه نسبت به مشخص کردن لیست CB های معتبر اقدام مینماید.


بر این اساس چنانچه این کار با سرعت انجام گیرد،به زودی شاهد بسته شدن مجموعه های تقلبی و شرکتهای تقلبی ایزو خواهیم بود و دیگر خبری از گواهی ایزو معتبر و تقلبی نمی باشد و گواهی ایزو معتبر فرا گیر می گردد.


امیدواریم هرچه سریعتر این مهم توسط مرکز ملی تایید صلاحیت ایران انجام گردد و شاهد جمع آوری شرکتهای متقلب که ادعای صدور گواهینامه از ایتالیا و اتریش و کانادا و هر کشور دیگری را دارند باشیم.طبیعتا به زودی مسئولین چنین شرکتهایی و شرکتهایی که اقدام به اخذ ایزو از این شرکت های نامعتبر میکنند،می بایست در برابر قانون پاسخگو باشند.


گواهینامه ایزو تقلبی صادر شده توسط کلاهبردارن ، به مراجع بین المللی متصل نبوده و مشتریان ناآگاه یا بی اعتقاد به سیستم های مدیریتی از گواهینامه تقلبی ایزو استفاده می نمایند.

برخی از سازمان های ایرانی بدلیل عدم آگاهی از نحوه پیاده سازی ایزو و مراحل اخذ گواهینامه ایزو ، فریب کلاهبرداران را خورده و تنها با اعتماد به یک سایت به زبان انگلیسی و بدون پیاده سازی ایزو و انجام ممیزی خارجی ، گواهینامه ایزو تقلبی را دریافت می نماید.


گواهینامه ایزو یک دارایی با ارزش برای تمامی سازمانهایی می باشد که سیستم های مدیریتی را استقرار نموده اند سازمان ها با داشتن گواهینامه ایزو ، به مشتریان خود آرامش و اطمینان خاطر می دهند .


متاسفانه مانند هر دارایی با ارزش برخی تلاش می کنندبدون انجام پیاده سازی ایزو و ممیزی خارجی ، گواهینامه ایزو جعلی راتهیه و به مشتریان خود نمایش دهند .


گواهینامه ایزو توسط مراکز صدور گواهینامه ایزو صادر می گردد این مراکز ، برای هر یک از استاندارد های بین المللی ، ممیزان آموزش دیده دارند .


سازمان ها برای اثبات ادعای خود پس از پیاده سازی ایزو و سیستم های مدیریتی ، می بایستی با شرکت های گواهی دهنده ایزو قرارداد بسته و از شرکت گواهی دهنده ایزو جهت انجام ممیزی خارجی دعوت نمایند .


پس از انجام ممیزی خارجی در سازمان بر اساس استاندارد ایزو ، در صورتی که سیستم مدیریتی با الزامات استاندارد ایزو درخواستی انطباق داشته باشد برای آن سازمان گواهینامه ایزو توسط مراکز گواهی دهنده ایزو صادر می گردد.گواهینامه ایزو تقلبی


متاسفانه در ایران برخی از افراد سودجو و کلاهبردار از طریق دکان ایزو ، از بی اطلاعی سازمان ها و مدیران متقاضی گواهینامه ایزو سوء استفاده نموده و اقدام به صدور گواهینامه ایزو تقلبی می نمایند.


بدین ترتیب که به سادگی با راه اندازی سایت اینترنتی به زبان انگلیسی و اعلام به مشتریان که این سایت شرکت گواهی دهنده خارجی میباشد و همچنین ثبت شرکت دروغین در خارج از کشور بدون ارتباط با مراجع بین المللی ، اقدام به صدور گواهینامه ایزو تقلبی می نمایند که متاسفانه این گواهینامه ایزو تقلبی در بسیاری از رستوران ها ، فست فود ها ، شیرینی فروشی ها ، بنگاه املاک ،نمایندگی های مجاز خودرو … مشاهده می گردد.


در ترفندی جدید، این اشخاص با راه‌اندازی چندین سایت در اینترنت با عنوان صدور گواهینامه ایزو ،شانس خود را در به دام انداختن افراد ناآگاه جهت فروش گواهینامه ایزو تقلبی را افزایش می‌دهند


به‌طوری که این افراد سودجو با معرفی چندین شرکت گواهی دهنده غیر معتبر با نام‌های محتلف و سایت های مجزاء به مشتریان در اینترنت،‌ احتمال موفقیت خود را در فروش گواهینامه ایزو تقلبی افزایش می‌دهند.


درواقع شما با جستجو در اینترنت،تصور می‌کنید که چند شرکت گواهی دهنده ایزو را شناسایی نموده‌اید و از هرکدام از آن‌ها قیمت و سایر موضوعات را پیگیری می‌نمایید در حالی که تمامی این سایت‌ها و شرکت‌های معرفی شده مربوط به یک شحص خاص می‌باشد.سازمان های دریافت کننده گواهینامه ایزو تقلبی ، بدون زحمت در پیاده سازی ایزو ، گواهینامه ایزو تقلبی را دریافت می نمایند و در تبلیغات خود از این نشان استفاده می نمایند.عموما گواهینامه ایزو تقلبی از طریق دکان ایزو در سازمان ها ی زیر مشاهده می گردد :

–    سازمان هایی که مدیران آن اعتقادی به استقرار سیستم مدیریتی ندارند

–    سازمان هایی که  مدیران آن از نحوه دریافت گواهینامه ایزو معتبر و مزایای ایزو آگاهی ندارند و بدلیل بی اطلاعی در دام کلاهبرداران بدون تخصص ( شرکت های که ادعای صدور گواهینامه ایزو تقلبی ، گواهینامه ایزو بی نام ونشان می کنند)  قرار می گیرند.

اگر می خواهید سیستم مدیریتی را در سازمان خود استقرار دهید و سپس جهت اثبات ادعای خود گواهینامه ایزو معتبر دریافت نمایید حتما اعتبار شرکت گواهی دهنده ایزو و ارتباط آن با مراجع بین المللی را بررسی نمایید .

در ایران تعداد کمی شرکت گواهی دهنده ایزو معتبر و خوش نام فعالیت می نمایند و سایر شرکت های گواهی دهنده در ایران ناشناخته و تازه کار می باشند و برخی از شرکت ها نیز با ادعای ” مرکز صدور گواهینامه ایزو و نماینده یک شرکت گواهی دهنده خارجی” اقدام به فروش گواهینامه ایزو تقلبی و کلاهبرداری می نمایند .


همچنین کلاهبرداران با اضافه نمودن پسوند یا پیشوند به نام شرکت های گواهی دهنده معتبر معروف ، خود را به عنوان شرکت گواهی دهنده در قالب یک سایت اینترنتی (به زبان خارجی) معرفی نموده و مشتریان را فریب می دهند.

متاسفانه برخی از این افراد کلاهبردار ، با اخذ مجوز های قانونی از مراکز و سازمان های دولتی در حال فعالیت می باشند.پس جهت انتخاب شرکت گواهی دهنده معتبر ایزو باید مراقب باشید .

جهت دریافت گواهینامه معتبر ایزو ،شما باید ابتدا جهت استقرار سیستم مدیریتی ، مشاور باتجربه ایزو را انتخاب نموده و پس از استقرار سیستم مدیریتی ، شرکت گواهی دهنده ایزو را جهت ممیزی خارجی و اخذ گواهینامه ایزو انتخاب نماییددسترسي سريع


دسترسي سريع

برخي از مشتريان ما


اعتبارنامه / مشارکت

telegram

پشتیبانی تلگرام