شناخت ریسک با استاندارد بین‌المللی جدید
سیستم مدیریت ریسک
IEC 31010 :2019 : مدیریت ریسک – تکنیک‌های ارزیابی ریسک

این استاندارد تازه منتشر شده مکمل استاندارد سیستم مدیریت ریسک ایزو ۳۱۰۰۰ می باشد.
در حالیکه تنها قطعیت عدم قطعیت هست، ابزار مدیریت ریسک” ISO و IEC به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از تهدیدهایی که می‌تواند به موفقیت آنها آسیب برسانند ، جلوگیری کنند.

تمامی کسب و کار ها بر اساس روند جاری، از چشم‌اندازهای سیاسی غیرقابل پیش‌بینی گرفته تا فن‌آوری‌های در حال رشد و اختلال رقابتی، با تهدیداتی رو به رو می شوند. ISO و IEC ابزاری از استانداردهای مدیریت ریسک فراهم کرده‌اند که به سازمان ها در جهت آمادگی، پاسخگویی و بهبود موثر کمک می‌کند. همچنین این ابزار شامل یک استاندارد توسعه یافته جدید در تکنیک‌های ارزیابی ریسک می‌ باشد.

 

استاندارد:2019 IEC 31010 مدیریت ریسک – تکنیک‌های ارزیابی ریسک: دامنه‌ای از تکنیک‌ها را برای تشخیص و فهم ریسک‌ها در بر می‌گیرد.

این استاندارد برای گسترش کاربردها و افزایش جزئیات به روز شده است و تکمیل کننده استانداردISO 31000 :2019 (مدیریت ریسک) می‌باشد.
فرایندی را که باید در هنگام ارزیابی ریسک از تعیین دامنه تا ارائه گزارش تشریح می کند. این روش طیف وسیعی از تکنیک های شناسایی و درک ریسک را در یک زمینه تجاری یا فنی معرفی می کند.

ابزار مدیریت ریسک IEC و ISO دارای استانداردهای توافق شده بین المللی با بهترین شیوه و معیارهای مدیریت ریسک و همچنین چارچوب مدیریت ریسک، اصول و فرآیندهای توافق شده است.

این استاندارد دستورالعملی در انتخاب و استفاده از تکنیک های ارزیابی ریسک در طیف گسترده ای از شرایط را ارائه می دهد.
تکنیک ها برای کمک به تصمیم گیری در مواردی که عدم اطمینان وجود دارد، برای ارائه اطلاعات در مورد خطرات خاص و به عنوان بخشی از یک روند برای مدیریت ریسک استفاده می شود. این سند خلاصه ای از طیف وسیعی از تکنیک ها را با ارجاع به اسناد دیگر ارائه می دهد که در آن تکنیک ها با جزئیات بیشتر شرح داده می شود.
این نسخه جایگزین ویرایش :2009 IEC 31010 می شود.

این نسخه تجدید نظر فنی است که شامل تغییرات فنی مهم در رابطه با ویرایش قبلی می باشد. جزئیات بیشتر در مورد روند برنامه ریزی، اجرا، تایید و اعتبار استفاده از تکنیک ها داده می شود. تعداد و طیف وسیعی از کاربرد تکنیک ها نیز افزایش یافته است.

پروفسور Jean Cross، هماهنگ کننده گروهی از متخصصانی که استاندارد 2009 IEC 31010 را اصلاح و بازنگری می‌کنند، اظهار داشت : IEC 31010 به جهت تهیه جزییات نحوه ارزیابی ریسک و توصیف مزایا و معایب تکنیک‌های متفاوت قابل استفاده، مکمل ارزشمندی برای استاندارد ISO 31000 می باشد.

 

ایشان همچنین اظهار داشتند: این استاندارد، هم به عنوان بخشی از فرآیند مدیریت ریسک و هم هنگام مقایسه گزینه ها و فرصت ها برای تصمیم گیری بر اساس درک درست ریسک مفید واقع خواهد شد.

 

IEC 3110:2019 توسط کارگروه مشترک JWG16 ، شامل کارشناسان کمیته فنی 56 IEC و ISO/TC 262 (مدیریت ریسک) ، تدوین شده است. دبیرخانه هر دو کمیته بر عهده ‌موسسه‌ استاندارد انگلستان (BSI) می‌باشد.

منبع : سایت ایزو
گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی