گواهینامه غذای حیوانات خانگی

ISO 6498:2012 : مواد خوراک دام – دستورالعمل تهیه نمونه

این استاندارد در سال 2017 مورد نقد و بررسی قرار گرفت و تأیید شد بنابراین این ورژن باقی می ماند.

ISO 6498: 2012 دستورالعملهای تهیه نمونه های آزمایش از نمونه های آزمایشگاهی مواد خوراک دام از جمله غذاهای حیوان خانگی را مشخص می کند.(جهت دریافت گواهینامه غذای حیوانات خانگی با ما در تماس باشید)

نکته ۱: رهنمودها بیشتر از مواردی است که توسط AAFCO تهیه شده است.

 

 

AAFCO مخفف Association of American Feed control Officials   به معنی انجمن رسمی کنترل خوراک امریکا می باشد.

 

نکته ۲: دستورالعمل‌ها توسط دستورالعمل‌های خاص و مقررات برای آماده‌سازی نمونه با استفاده از روش‌های آنالیز مشخص نادیده گرفته می‌شوند.

 

نکته ۳ این استاندارد بین‌المللی دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای تهیه نمونه برای آنالیز میکرو ارگانیسم‌هایی مثل مخمر، باکتری‌ها و مخمرها را شامل نمی‌شود. با این وجود، برای میکرو ارگانیسم‌هایی که به عنوان مواد افزودنی تغذیه استفاده می‌شوند (پروبیوتیک ها)، برخی از جنبه‌های مهم آماده‌سازی نمونه مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

 

سازمان غذا و دارو (FDA) برای قوطی غذای گربه ، کیسه غذای سگ یا جعبه سگ یا غذای سگ مقررات دارد.

 

مقررات FDA برای غذای حیوانات خانگی شبیه به غذاهای دیگر حیوانات است. ماده غذایی، دارو و مواد آرایشی (FFDCA) مستلزم این است که تمامی غذاهای حیوانی، مانند غذاهای انسانی، خوردن ایمن باشند، تحت شرایط بهداشتی تولید شده باشند، بدون هیچ گونه مواد مضر باشند ، و به طور کامل برچسب گذاری شوند. علاوه بر آن، غذاهای حیوانات خانگی کنسرو شده باید مطابق با مقررات غذاهای کنسروی فرآوری شده باشند تا اطمینان حاصل شود که غذای حیوانات خانگی عاری از میکرو ارگانیسم‌های زنده است، به عنوان ماده ۲۱ قانون Federal Regulations, Part 113 (21 CFR 113).

 

هیچ نیازی به تایید محصولات غذایی حیوانات خانگی توسط  FDA وجود ندارد. با این حال,  FDAتضمین می‌کند که ترکیبات مورد استفاده در غذای حیوانات خانگی ایمن بوده و در غذای حیوانات خانگی عملکرد مناسبی دارند.

 

بسیاری از مواد تشکیل دهنده مانند گوشت ، مرغ و غلات ایمن به حساب می آیند و نیازی به تأیید قبل از بازار ندارند. سایر مواد مانند منابع معدنی ، ویتامین ها یا مواد مغذی دیگر ، طعم دهنده ها ، مواد نگهدارنده ممکن است برای استفاده در نظر گرفته شده   ایمن شناخته شوند.

 

 

 

گواهینامه غذای حیوانات خانگی

 

برچسب زدن به مواد غذایی حیوانات خانگی

در هنگام اعلام مواد تشکیل دهنده ، تولید کنندگان مواد غذایی حیوان خانگی این امکان را دارند که براساس طبقه بندی ، به عنوان مثال ، روغن و چربی یا گوشت و مشتقات حیوانات اعلام کنند.

 

دو  مزیت برای اعلام مواد غذای حیوانات خانگی بر اساس دسته بندی ها وجود دارد:

این امر به تولید کنندگان این امکان را می دهد تا نوسانات مربوط به مواد اولیه مورد استفاده را بهتر مدیریت کنند  و

انعطاف پذیری برای برچسب زدن مواد تشکیل دهنده را فراهم می کند

هر دوی این عوامل به اجتناب از تحمیل هزینه‌های اضافی غیر منطقی کمک می‌کنند.

قوانین برچسب زدن به خوراک به تولید کنندگان مواد غذایی حیوان خانگی اجازه می دهد تا حضور یا عدم وجود یک ماده خاص را  مشخص کرده و اطلاعات اضافی (فراتر از حداقل الزامات قانونی لازم) برای خریداران را ارائه دهند.

 

 

نمونه هایی از اطلاعات اضافی شامل  اظهارنامه های تحلیلی پروتئین یا فیبر یا نام و آدرس تولید کننده  است.

 

اطلاعات اضافی در معرض حفاظت خاصی قرار دارند. آن باید حاوی عوامل عینی و قابل‌اندازه‌گیری باشد که می‌توان آن را اثبات کرد. آن نباید مشتری را گمراه کند و یا ادعاهای پزشکی بکند. این  ها تضمین می‌کنند که برچسب‌های محصولات غذایی حیوانات خانگی حاوی موادی هستند که روی برچسب ذکر شده‌اند.

 

 

گواهینامه غذای حیوانات خانگی

برچسب زدن به مواد غذایی حیوان خانگی در دو سطح تنظیم می شود. مقررات فعلی FDA نیاز به شناسایی صحیح محصول ، بیانیه کمیت خالص ، نام و محل کار تولید کننده یا توزیع کننده و لیست صحیح کلیه مواد تشکیل دهنده موجود در محصول به منظور بیشترین و حداقل بر اساس وزن دارد.

 

 

برخی از ایالت ها نیز مقررات مربوط به برچسب زدن را اعمال می کنند. بسیاری از این آیین نامه ها مبتنی بر مدلی است که توسط انجمن رسمی کنترل خوراک آمریکا (AAFCO) ارائه شده است.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.( اولین تولید کننده داخلی باشید که موفق به دریافت گواهینامه های بین المللی می گردد)

 

 

تولید غذاهای حیوانات خانگی

تصویب تولید غذای حیوانات خانگی فرآوری شده این شامل نیاز به انجام نمونه برداری باکتریولوژیک و ایجاد سیستم مدیریت ایمنی خوراک بر اساس اصول تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) می باشد.

 

 

مواد تشکیل دهنده غذای سگ و گربه

مواد لازم در غذای حیوانات اهلی ممکن است برای عملکردی در فرمولاسیون و همچنین برای تغذیه انتخاب شوند. این ممکن است برای کمک به هضم ، کمک به طعم و مزه و یا ارائه ساختار و ساختار به محصول باشد. انتخاب مواد غذایی بستگی به نوع مواد غذایی مانند خشک ، کنسرو ، خام یا تیمار دارد.

 

 

دقت لازم برای اطمینان از مناسب بودن مواد لازم برای مصرف آنها انجام می شود. مواد غذایی حیوان خانگی ممکن است از حیوانات تهیه شده و شامل گوشت گاو ، گوشت خوک ، بره ، مرغ و ماهی یا از محصولات گیاهی مانند ذرت ، گندم ، سویا ، سورگوم ، نخود ، سیب زمینی و جو باشد. ویتامین ها ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیز ممکن است اضافه شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام مواد مغذی مناسب برای نیازهای حیوانات خانگی در دسترس هستند.

 

 

گواهینامه غذای حیوانات خانگی

غذای حیوانات اهلی اغلب از فرآورده های زنجیره غذایی انسان ساخته می شود  و محصولات غذایی با ارزش بالایی را ارائه می دهد که به پایداری سیستم های غذایی ما کمک می کند بدون اینکه خطر دسترسی به مواد غذایی را به خطر بیاندازد.

 

 

گوشت برای مصرف حیوانات اهلی در استاندارد استرالیا – AS5812 برای خرده فروشی و مطابقت با  روش تولید خوب مناسب پوشانده شده است. معیارهای اضافی برای تولید بهداشتی خاص برای گوشت در گزارش فنی PISC 88 ، که توسط مقامات دولتی مواد غذایی نظارت می شود ، درج شده است. برای اطلاعات بیشتر به مرجع غذایی خود مراجعه کنید.

 

 

PISC 88 برای اطمینان از محصولی ایمن و قابل قبول ، حداقل شرایط لازم را در زمینه بهداشت در برداشت ، حمل و نقل ، فرآوری ، شناسایی ، بسته بندی و ذخیره سازی دارد. همچنین در این استاندارد برای استفاده از سهام افتاده نیز مقرر شده است.

 

 

دامنه PISC 88 توسط خطرات مرتبط با تولید بهداشتی گوشت حیوان خانگی تعیین می شود. چنین خطرات با:

گواهینامه غذای حیوانات خانگی

ایمنی حیوانات

ایمنی انسان

حیوانات گوشت حیوان خانگی باید مطابق با این استاندارد و دستورالعملهای کاری مستند یا یک برنامه مبتنی بر تجزیه و تحلیل خطر و کنترل بحرانی (HACCP) تایید شده پردازش شوند که به طور مداوم برابری با این استاندارد را نشان می دهد.

 

 

گواهینامه غذای حیوانات خانگی

مواد  تشکیل دهنده – مواد افزودنی ، مواد نگهدارنده

استاندارد استرالیا نحوه استفاده از مواد افزودنی و مواد نگهدارنده در غذاهای حیوان خانگی را پوشش می دهد.

تمام مواد افزودنی استفاده‌شده در یک محصول باید در لیست جز محصول گنجانده شود. افزودنی‌های غذایی باید یا: اختصاصی، تجویز شده؛ نام متداول؛ شامل شماره رمز برچسب استاندارد غذا باشد؛

آنتی اکسیدان ها

طعم دهنده ها

مواد نگه دارنده

ویتامین ها

رنگ ها

اسیدهای غذایی

مواد معدنی

تثبیت کننده ها

امولسیفایر

نمک های معدنی

ضخامت دهنده

 

 

 

منبع: سایت ایزو

 Food Standards Agency in UK

Pet food industry association   in Australia

FDA U.S Food and Drug

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی