ISO 14067:2018 گازهای گلخانه ای – راندمان کربن محصولات – الزامات و دستورالعمل ها برای تعیین مقدار

 

این سند اصول، الزامات و دستورالعمل های برای اندازه گیری و گزارش رد پای کربن محصول (CFP) را مطابق با استانداردهای بین المللی ارزیابی چرخه عمر (LCA) (ISO 14040 و ISO 14044) مشخص می کند.

 

الزامات و دستورالعمل ها برای تعیین مقدار CFP جزئی نیز مشخص می شود.

این سند برای مطالعات CFP قابل اجرا است، نتایج آن اساس برنامه های مختلف را فراهم می کند .

 

این سند تنها به یک تأثیر منفی اشاره می کند: تغییرات اقلیمی. تعویض کربن و ارتباط CFP

 

این سند جنبه های اجتماعی یا اقتصادی یا اثرات یا هر جنبه زیست محیطی دیگر و تاثیرات مرتبط با آن را به طور بالقوه ناشی از چرخه حیات محصول ارزیابی نمی کند.

 

این سند توسط کمیته فنی ISO / TC 207، مدیریت زیست محیطی، کمیته فرعی SC 7، مدیریت گاز گلخانه ای و فعالیت های مرتبط تهیه شده است.

 

این نسخه اول لغو و جایگزین ISO / TS 14067: 2013، که از نظر فنی اصلاح شده است. این کاهش در محدوده به شرح زیر است:

 

– اصول، الزامات و راهنمایی در ارتباطات ردیابی کربن یک محصول (CFP) و CFP جزئی در حال حاضر در ISO 14026 پوشش داده شده است.

– اصول، الزامات و راهنمایی در مورد تأیید در حال حاضر تحت پوشش ISO 14064-3 هستند؛

– اصول، الزامات و راهنمایی در مورد PCR در حال حاضر در ISO / TS 14027 پوشش داده شده است.

– الزامات برای درمان کربن بیوژن و برق تجدید نظر شده و روشن شده است؛

– تعاریف درون سری ISO 14064 برای سهولت تفسیر تنظیم شده است.

 

 

کمک به جهان برای رسیدن به انتشارات گاز های گلخانه ای صفر

منتشر شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰  توسط Clare Naden

 براساس گزارش آخرین گزارش انرژی جهان توسط آژانس بین‌المللی انرژی, این بیماری همه‌گیر باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد اما کافی نخواهد بود. اینها پنج روش اصلی هستند که می‌توانند به آن‌ها کمک کنند.

 

چشم انداز جهانی انرژی هر ساله توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA) منتشر می شود و بیان می دارد که “رسیدن به صفر خالص در جهان تا سال 2050 مجموعه اقدامات اضافی چشمگیر طی ده سال آینده را می طلبد. دولت ها ، شرکت های انرژی ، سرمایه گذاران و شهروندان باید حضور داشته باشند – و همه کمک های بی سابقه ای خواهند کرد.

 

 

با این وجود استانداردهای بین المللی ابزاری استراتژیک و قدرتمند برای کمک به همه ما در انتشار صفر خالص و ایجاد آینده ای پایدار هستند.

برای کاهش گازهای گلخانه ای میتوانیم از پنج روش زیر استفاده کنیم.

نحوه کار:

۱-محاسبه ردپای کربن:

شما نمی توانید آنچه را که نمی توانید اندازه بگیرید تغییر دهید ، به همین دلیل مجموعه استانداردهای ISO 1406x ابزاری ارزشمند برای هر نوع شرکتی است.

 ISO 14064-1 ، گازهای گلخانه ای – قسمت 1: مشخصات به عنوان مثال با راهنمایی در سطح سازمان برای تعیین کمیت و گزارش انتشار و حذف گازهای گلخانه ای ، به سازمان ها کمک می کند انتشار گازهای گلخانه ای (GHG) خود را کمی کنند. این مشخص می کند که چگونه سازمان ها می توانند موجودی منابع چنین انتشاراتی را ایجاد کرده و اقدامات کاهش آنها را نیز شناسایی کنند. علاوه بر این ، ممیزی  و مقایسه آسان را ممکن می‌سازد و ارزیابی آن را ساده‌تر می‌سازد.

۲- استفاده از حمل و نقل هوشمند:

نحوه رسیدن از A به B می تواند نقش مهمی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشد.

 ISO 37161 ، زیرساخت های جامعه هوشمند – راهنمایی در مورد حمل و نقل هوشمند برای صرفه جویی در انرژی در خدمات حمل و نقل ، راهنمایی هایی را برای سازمان های حمل و نقل ، دولت های محلی و ملی و هر صنعت دیگری در مورد نحوه کاهش انرژی مورد استفاده در حمل و نقل برای مسافران ، تحویل ، حمل بار و خدمات پستی ارائه می دهد  . این گزینه های صرفه جویی در انرژی است که می تواند همراه با نگهداری و نظارت بر چنین اقداماتی اتخاذ شود.

۳-استفاده از انرژی خورشیدی:

برای کمک به سازمانها برای پذیرش روند خورشیدی ، ISO دارای تعدادی استاندارد است که به عنوان یک کاتالیزور برای فن آوری های جدید عمل می کند و پتانسیل آنها را به حداکثر می رساند.

به عنوان مثال ، ISO 9459-1 ، گرمایش خورشیدی – سیستم های گرمایش آب خانگی – قسمت 1: روش رتبه بندی عملکرد با استفاده از روش های آزمایش داخلی ، روشی را برای رتبه بندی سیستم های گرمایش خورشیدی با توجه به عملکرد حرارتی آنها فراهم می کند ، به طوری که می توان آنها را در سطح بین المللی مقایسه کرد.

۴- جذب کربن هیدروژن:

دقیقاً مانند درختان ، فن آوری های جذب کربن نقش مهمی در کاهش تولید گازهای گلخانه ای دارند زیرا تولید گازهای گلخانه ای متخلف را از تولیدکنندگانی مانند کارخانه ها می گیرند و آنها را برای دفع ایمن و ایمن در یک ذخیره سازی زمین شناسی قرار می دهند.

ISO دارای تعدادی استاندارد و دستورالعمل است که از این فن آوری پشتیبانی می کند مانند ISO 27914 ، جذب دی اکسید کربن ، حمل و نقل و ذخیره سازی زمین شناسی ، که شرح الزامات و توصیه ها برای ذخیره سازی زمینی ایمن CO2 ، کاهش خطرات برای افراد و محیط زیست بیان م کند.

۵- ساختمان های تمیزتر و سبزتر :

ساختمانها بخش قابل توجهی از مصرف انرژی در جهان را تشکیل می دهند ، بنابراین بهره وری انرژی و عملکرد محیطی آنها می تواند تأثیر زیادی بر کل انتشار گازهای گلخانه ای داشته باشد. خانواده استاندارد ISO 52000 یک روش جامع برای ارزیابی عملکرد انرژی به عنوان کل انرژی اولیه مورد استفاده برای گرمایش ، سرمایش ، روشنایی ، تهویه و آب گرم خانگی ساختمان ارائه می دهد. این روش راه‌حل‌های کم‌هزینه برای مصرف انرژی در ساختمان‌ها ارائه می‌کند و از فن‌آوری‌های جدید و رویکردهای طراحی و مدیریت ساختمان‌ها پشتیبانی می‌کند.

منبع : سایت ایزو

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی