استعلام گواهینامه ایزو  ISO : چگونه مطمن شویم گواهینامه ایزو معتبر است؟ اگر از تأمین کنندگان خود می خواهید که یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) داشته باشند که بر اساس ISO 9001: 2015 باشد ، دلایل این کار را دارید. شاید بخواهید خطر محصولات ، فرآیندها و خدمات را که منجر به نتایج ضعیف شده است کاهش دهید ، یا شاید مشتریان شما از شما بخواهند که از تأمین کنندگان معتبر استفاده کنید. دلیل درخواست گواهینامه QMS به هر دلیل که باشد ، می خواهید اطمینان حاصل کنید که نسخه ای از گواهینامه ایزو معتبر را برای شما ارسال می کند.

اما وقتی گمان می کنید که گواهی نادرست است ، چه کاری انجام می دهید؟

 

 

 

استعلام گواهینامه ایزو  ISO

 

در اینجا چند مورد در نظر گرفته شده است که آیا این اتفاق می افتد:

چرا ممکن است یک شرکت دارای گواهینامه ایزو تقلبی باشد؟

این موضوع ممکن است شما را غافلگیر کند ، اما نگرانی درباره گواهینامه های تقلبی در استاندارد ISO 9001 درج نشده است. استاندارد به سادگی مجموعه ای از الزاماتی است که می تواند برای ارائه QMS به یک شرکت ارائه شود که به آنها کمک می کند تا محصولات و خدماتی را که نیاز مشتری را برآورده می کند و رضایت مشتری را بهبود می بخشد ، ارائه می دهد.

اما این الزامات  نحوه انجام این کار توسط سازمان و چگونگی اخذ مجوز را شامل نمی شود زیرا صدور گواهینامه QMS الزامی اجباری نیست.

بنابراین ، چرا یک شرکت می خواهد یک گواهینامه ایزو را جعل کند؟ گفتن آن دشوار است و هر سازمانی که این کار را انجام دهد احتمالاً دلایل مختلفی دارد. شاید میتواند به این دلیل باشد که آنها نگران هزینه های آموزش- استقرار و  ممیزی توسط یک نهاد صدور گواهینامه هستند. شاید به این دلیل باشد که آنها نگران نتایج  ممیزی هستند  و  حتی ممکن است اینگونه باشد که آنها فقط بخواهند ادعای صدور گواهینامه را انجام دهند بدون اینکه هیچگونه آماده سازی و اجرای لازم را انجام دهند.

 

 

گواهینامه ایزو

برای بررسی اینکه گواهینامه ایزو تقلبی است چه کاری می توانید انجام دهید؟

اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که یک سازمان نمی تواند QMS خود را تأیید کند. این کار باید توسط یک نهاد صدور گواهینامه ایزو معتبر انجام شود. برای درک بهتر آنچه را که باید جستجو کنید ، شناختن نحوه صدور گواهینامه مفید است.

روند کار برای صدور گواهینامه به شرح زیر است: سازمان بین المللی استاندارد (ISO) یک استاندارد را صادر می کند ، و یک سازمان استاندارد را اجرا می کند. این سازمان یک نهاد صدور گواهینامه را برای ممیزی سیستم خود استخدام می کند و یک گواهی معتبر صادر می کند که نشان می دهد  سیستم مطابق با الزامات استاندارد است. برای اینکه اجازه انجام این کار را داشته باشیم ، نهاد صدور گواهینامه باید توسط نهاد معتبر ملی که بر این نهاد نظارت دارد  اعتباربخشی می گردد. به نوبه خود ، سازمان اعتباربخشی ملی باید توسط انجمن بین المللی اعتبار سنجی (IAF) مجاز باشد.

 

 

بنابراین ، در هر گواهینامه باید شماره ثبت / صدور گواهینامه ، نام نهاد صدور گواهینامه و نام نهاد معتبر را درج کنید. اگر هیچ نهاد صدور گواهینامه یا اعتباربخشی وجود نداشته باشد ، قطعاً گواهینامه ایزو  جعلی است. اگر یک مرجع صدور گواهینامه و اعتباربخشی مشخص شده باشد ، می توانید فرایند جست و جو را شروع کنید تا دریابید که آیا مرجع صدور گواهینامه به درستی معتبر شده است یا خیر. روش انجام این کار به شرح زیر است:

 

 

 

1- ورود به سایت  WWW.IAF.NU

2-  انتخاب نام کشور صادر کننده گواهینامه  از منوی   IAF Members & Signatories

3-  انتخاب نام نهاد اعتبار بخشی آن کشورhttps://www.accredia.it/

4- پیدا کردن نام شرکت صادر کننده گواهینامه ایزو در لیست سازمان اعتباربخشی

5- ورود به سایت شرکت صادرکننده گواهینامه ایزو و پیدا کردن نمایندگی آن در ایران

6- جستجوی شماره گواهینامه صادرشده در وب سایت شرکت صادرکننده

 

 

 استعلام گواهینامه ایزو ISO

در صورتی که یک گواهینامه ایزو مطابق با روند فوق مورد جستجو گردد ، شما میتوانید از اعتبار گواهینامه ایزو اطمینان حاصل نمایید.

در صورتی که در هر کدام از مراحل فوق برای شما سوالی مطرح گردید می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته تا شما را در این راستا راهنمایی نمایند.