درخواست گواهینامه ایزو – ISO

ایزو همانگونه که اورده شد مختص سازمان بین المللی استاندارد سازی با نام مختصر ISO است.

سازمان ISO هزاران استاندارد را در زمینه ها و موضوعات مختلف تدوین نموده و مورد تایید همه اعضا قرار گرفته است.

هر شرکتی که از این علائم بر روی محصولات خود استفاده نماید در واقع تعهد خود به جامعه و مشتریان را اثبات و کیفیت و برتری محصولات خود را به رخ رقبا کشیده است.

هر یک از علامت های استاندارد بصورت کدی تعریف شده است که مرتبط با موضوعی می باشد. مثلا ISO 9001 به موضوع مدیریت کیفیت در یک شرکت اشاره دارد و یا ISO 14001 تعهد شرکت به محیط زیست را ثایت می کند. HACCP نشان دهنده کیفیت مواد غذایی تولیدی یک شرکت و سلامت آنها است و هزاران تعریف دیگر که بسته به موضوع شرکت می تواند اتخاذ شود.

 

 دامنه خدمات هر استاندارد ISO

اینکه گفته می شود بسته به موضوع شرکت به این دلیل است که هر چند برخی از این استاندارد ها مانندISO9001 و یا ISO14001  و OHSAS 18001 عمومیت دارند و نه تنها پایه بسیاری از استانداردهای ایزو دیگر هستند بلکه همه شرکت ها می توانند در راستای تعهدات خود اقدام به اخذ انها بکنند ولی برخی مانند استاندارد HACCPتنها مختص تولید کننده های مواد غذایی است و یا استاندارد ISO/ts16949 مختص شرکت های تولید کننده خودرو و یا مرتبط با خودرو می باشد.

شرکت هایی که می خواهند ایزو دریافت نمایند باید مطابق با دستورالعمل ها و آئین نامه های مرتبط با استاندارد مورد نظر فرآیند ها و اقداماتی را در شرکت انجام دهند و پس از آن با تایید کارشناسان یکی از سازمان های صادر کننده ایزو می توانند این گواهینامه ها را دریافت نمایند. از اقداماتی که باید شرکت ها برای دریافت استاندارد مورد نظر خود انجام دهند به عنوان مثال برای iso9001 سیستم مدیریت کیفیت به عنوان پایه همه استاندارد ها می تواند مراحل زیر را تشریح کرد.

 

 

مراحل درخواست گواهینامه ایزو

1- درخواست مشتری : تکمیل فرم درخواست گواهینامه به صورت آنلاین و ارسال به Q.C.B

2 – بررسی درخواست مشتری و ارایه استعلام قیمت

3- توافق نهایی با مشتری و مشخص نمودن زمان ممیزی

4- انجام ممیزی به صورت حضوری یا آنلاین( با توجه به شیوع کرونا)

5-ارائه گزارش ممیزی

6- صدور گواهینامه ایزو (در صورت توصیه سرممیز به شرکت)

صدور گواهینامه ایزو

آکادمی آموزشی

دانستی های ایزو