مدیریت ریسک RISK MANAGEMENT :  ممیز خود را ممیزی کنید  شرکت X  که در زمینه ارائه  محصولات و خدمات نرم افزاری و سخت افزاری فعالیت می کند ، موضوع عدم شناخت کافی مشتریان از محصولات و خدمات خود را به عنوان ریسک در نظر گرفته و اقدام اصلاحی آن را شرکت در نمایشگاه ها و برگزاری همایش های مختلف جهت معرفی محصول و خدمات  ، تعیین کرد.

 

 

سوابقی که به ممیز ارائه داده ، نشان می دهد که اقدام کنترل ریسک فقط برای دو ماه اجرا شده و پس از آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

 

 

توضیح مسئول ذیربط در این خصوص :

با توجه به شیوع اپیدمی کرونا تمامی نمایشگاه ها و همایش ها کنسل گردیده و این ریسک بدون اقدام کنترلی مناسب به حال خود رها شده است.

 

 

نظر ممیز حرفه ای : ( آقای ریسک پذیر )

بررسی سوابق نشان می دهد که دوره ی ارزیابی مجدد ریسک ها سالانه تعیین شده بود ولی شرکت اقدامی برای بازنگری مجدد آن در دوره ی کم تر از یک سال انجام نداده است. بنابراین اقدام کنترلی رها شده و ریسک تحت کنترل نمی باشد.

یک عدم انطباق جزیی بر سیستم مدیریت ریسک این مجموعه وارد است .

 

 

نظر ممیز غیر حرفه ای : ( آقای آشفته )

ریسک کسب و کار به درستی ارزیابی و کنترل شده است. شیوع اپیدمی کرونا یک عامل خارجی در  شناخت  سازمان می باشد که باید یک عدم انطباق جزیی در خصوص مدیریت استراتژیک ثبت شود.

 

 

 

نتیجه گیری : تعیین دوره پایش و ارزیابی اقدامات کنترلی باید بر اساس نوع و اهمیت ریسک ها در سازمان متفاوت باشد. همانطور که شاهد بودیم تعیین دوره یکسان برای همه ی ریسک ها باعث عدم اثربخشی اقدام کنترلی شده که مستقیما عدم انطباق در فرآیند مدیریت ریسک است هر چند که می تواند بر فرآیند مدیریت استراتژیک نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین نظر آقای ریسک پذیر ، ممیز حرفه ای صحیح می باشد.

View this post on Instagram

موضوع ممیزی مدیریت ریسک رو از زبان آقای ریسک‌پذیر و آقای آشفته مشاهده کنید?.⁣ ⁣ ⁣ ممیز خود را ممیزی کنید?.⁣ #هرکسب_و_کاری_به_خدمات_ما_نیاز_دارد?⁣ ⁣ ?سوالاتتون رو می‌تونین از ما بپرسین.⁣ برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۸۵۰-۸۸۵۶-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.⁣ @qcbitalia⁣ ————————————–⁣ #کسبوکار #ریسکپذیری #ایزو #ریسک #تجارت #استارتاپ #هوش_مالی #ذهنیت #منافع #کارآفرینی #هدف #مارکت #سرمایه_گذاری #مدیر #کلاسآنلاین #شکست #رشد #رشد_فردی #هدف #تجارت⁣ #QCB

A post shared by Q.C.B Italia (@qcbitalia) on

 

مراحل اجرای RISK MANAGEMENT کسب و کار که شامل :

 

شناسایی  ، ارزیابی  ، اقدام و پایش و اندازه گیری می باشد باید با توجه به چارچوب مدیریت ریسک طرح ریزی و اجرا گردند. این چارچوب عبارت اند از :

 

عنوان چارچوب

RISK MANAGEMENT

مثال برای شرکت سخت افزاری و نرم افزاری

تجارب

  ریسک های عملیاتی سازمان ( عدم تحویل به موقع پروژه )

فرآیندها

 ریسک های طراحی ( طرح ریزی نامناسب ثبت سفارش مشتری)

منابع

ریسک های نیروی کار ( کاهش انگیزه کاری پرسنل )

سیستم ها

 ریسک های تغییرات فناوری ( ارتقاء نرم افزارهای ارائه شده در مدت زمان کوتاه )

فرهنگ

 ریسک اجتماعی ( تمایل به همکاری افراد در تغییرات جدید )

فواید RISK MANAGEMENT

مدیریت ریسک عمل مهمی‌است که اگر به موقع طی فعالیت یک پروژه آغاز شود می‌تواند سودمند بوده و ابزار قدرتمندی برای شناسایی زودهنگام ضعف‌ها باشد تا تیم مدیریت بتواند برنامه‌های عملیاتی را جهت اداره کردن ریسک‌ها سازماندهی کرده و از تبدیل شدن آنها به مساله‌ای بزرگ در‌ آینده جلوگیری کند و به‌ این ترتیب، پاسخ پیشگیرانه شما نسبت به مسائل بالقوه به جای واکنش نسبت به مسائل و مشکلات‌ آینده می‌تواند صرفه‌جویی در پول و زمان را به همراه داشته باشد.

 

مدیریت بحران چه تفاوتی با مدیریت ریسک دارد؟ 

 

مدیریت بحران یعنی مدیریت وضعیت بحرانی پس از وقوع یک حادثهٔ ناگهانی؛ اما مدیریت ریسک به معنای مدیریت و پیشگیری قبل از وقوع حادثه است. مدیریت بحران به رفع مشکلات پس از وقوع حادثه می‌پردازد، اما مدیریت ریسک پیش از وقوع هر حادثه‌ای، احتمالات مختلف را در نظر می‌گیرد تا در صورت بروز حادثه، آسیب‌های احتمالی را به حداقل برساند.

 

 https://www.instagram.com/tv/CD9XPv-DpMT/?igshid=3thwx36xffvc

www.iso.org