رفتن به محتوا

دوره آموزشی
دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی ISO 34000

خانه » دوره های آموزشی » دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی ISO 34000
تاریخ برگزاری : 19 بهمن 1401
شیوه برگزاری دوره :
آنلاین
مدت دوره : یک روزه
شهریه دوره : 1200000 تومان
Error: the field format must contains "%s".
دوره آموزشی تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی (Human resource management، به اختصار HRM)، فرآیندی است که با‌ارزش‌ترین دارایی‌های یک سازمان، یعنی افراد و مدیریت را برای رسیدن به اهداف مشترک در نسبت با یکدیگر قرار می‌دهد. با این حال، مدیریت روابط انسانی، فقط به مدیریت روابط کارکنان و سازمان محدود نمی‌شود و شامل عناصر متعدد و فرآیندهای پیچیده‌ است چراکه موضوع و ماهیت این حوزه با انسان‌ها و روابط آن‌ها ارتباط دارد. اصولا با توجه به پیچیدگی‌های موجود در این حوزه است که رشته منابع انسانی به یکی از پردرآمدترین رشته‌ها تبدیل شده و به‌همین‌دلیل، متخصصان این رشته به‌دنبال به‌دست‌آوردن یک جایگاه شغلی در این حوزه هستند. یک راه ایده‌آل برای شروع این کار هم شرکت در انواع دوره مدیریت منابع انسانی است.

در همین راستا، شرکت Q.C.B ITALIA به‌عنوان نهاد صدور گواهینامه‌های بین‌المللی (ISO)، دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی را ارائه داده است تا علاقه‌مندان بتوانند با گذراندن دوره آموزش منابع انسانی، به دانش و توانایی خود در این حوزه بیافزایند. شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی، می‌تواند به شما در درک قدم‌به‌قدم مدیریت منابع انسانی، کمک کند و شما بعد از شرکت در آن می‌توانید به‌صورت نظری و عملیْ اصول، کلیات و جزئیات این حوزه را یاد بگیرید. در ادامه جزئیات این دوره را مرور خواهیم کرد و بعد از آن نگاهی گذرا خواهیم داشت به چیستی مدیریت منابع انسانی و اهمیت آن برای سازمان و کارکنان.

دوره مدیریت منابع انسانی

دوره مدیریت منابع انسانی تدوین‌شده توسط شرکت کیو سی بی ایتالیا، تحت عنوان «دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی» و با تدریس آقای «مهندس آتشکار» ارائه خواهد شد. این دوره مدیریت منابع انسانی، در روز 16 اسفند ماه 1400 یعنی در یک روز (۴ ساعت آموزش و ۴ ساعت تمرین) برگزار خواهد شد.

زمان برگزاری بخش آنلاین از ساعت 9 تا 11 و همچنین 14 تا 16 و زمان برگزاری بخش آفلاین از ساعت 11 تا 14 و همچنین 16 تا 17 خواهد بود. هزینه این دوره آموزشی منابع انسانی به همراه صدور گواهینامه ۳۲۰ هزار تومان است که برای شرکت‌کنندگان قبلی QCB ITALIA و دانشجویان، شامل ۲۰ درصد تخفیف خواهد بود.

نحوه برگزاری دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی

دوره آموزشی تحول و تکامل در مدیریت منابع انسانی، ۸ ساعته است و در دو بخش آموزش آنلاین و تمرین ارائه خواهد شد. در بخش آموزش آنلاین، قابلیت برقراری ارتباط صوتی و تصویری با استاد و سایر دانشجویان فراهم شده است و فایل جزوه آموزشی به صورت پاورپوینت به همه شرکت‌کنندگان ارائه خواهد شد. این دوره مدیریت منابع انسانی ضبط می‌شود و امکان مشاهده مجدد آن در پنل کاربری دانشجو وجود دارد.

سرفصل‌های دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی

از آنجا که دوره مدیریت منابع انسانی تدوین‌شده در کیو سی بی، بحث تحول و تکامل را مدنظر قرار داده است شامل سرفصل‌هایی خواهد بود که علاوه‌بر بررسی ماهیت و انواع مدل‌ها، توسعه و تکمیل دانش مدیریتی افراد را هم پوشش خواهد داد. وجه تمایز این دوره مدیریت منابع انسانی، در سرفصل‌های زیر قابل مشاهده است:

  • ماهیت مدیریت منابع انسانی
  • مدل‌های مدیریت منابع انسانی
  • مدیریت تأمین منابع انسانی
  • مدیریت بکارگیری منابع انسانی
  • آموزش و توسعه منابع انسانی
  • توانمند سازی منابع انسانی
  • مدیریت عملکرد و ارزیابی کارکنان
  • مدیریت دستمزد و جبران خدمات
  • مدیریت حفظ و نگهداری منابع انسانی
  • مدیریت فرهنگ سازمانی

مشهود است که این دوره مدیریت منابع انسانی، طیف گسترده‌ای را از تأمین، به‌کارگیری و توسعه تا توانمندسازی و ارزیابی کارکنان و ایجاد و مدیریت فرهنگ سازمانی دربرمی‌گیرد و از این جهت همین رویکرد می‌تواند یک دوره مدیریت منابع انسانی را به یک مجموعه کارکردی و جامع تبدیل کند.

نحوه ارائه گواهینامه آموزشی برای دوره تحول و تکامل مدیریت منابع انسانی

گواهینامه شرکت‌کنندگان در این دوره مدیریت منابع انسانی، هفته پس از اتمام دوره آماده و قابل دریافت خواهد بود. شرکت‌کنندگان می‌توانند گواهینامه خود را به صورت حضوری و یا از طریق پست دریافت کنند. البته در نظر داشته باشید که هزینه پست گواهینامه بر عهده شرکت‌کنندگان است. در ادامه به توضیح اهمیت گذراندن دوره مدیریت منابع انسانی خواهیم پرداخت.

وظایف مدیریت منابع انسانی چیست؟

در ساده‌ترین تعریف می‌توان گفت مدیریت منابع انسانی، مسئول کلیه امور مربوط به کارمندان در سازمان است. چنین مواردی عبارتند از 1. استخدام و اخراج، 2. مشارکت در بحث‌های مربوط به عملکرد سازمان 3. حقوق و مزایای کارکنان، 4. آموزش توسعه فردی و جمعی کارکنان، 5. روابط کارمندان در محیط کار. وجود منابع انسانی با توجه به گستردگی مسئولیت‌هایش برای سازمان‌ها ضروری است. این امر به‌ویژه در هنگام استخدام کارکنان جدید، مدیریت سرمایه انسانی و به‌روز نگه‌داشتن الزامات قانونی صادق است.

علاوه‌بر عملکردهای سنتی منابع انسانی همان‌طور که در بالا ذکر شد، تأثیر مدیریت منابع انسانی از طریق مواردی که در ادامه می‌آید عملی می‌شود: 1. تقویت نوآوری، انعطاف‌پذیری و خلاقیت در محل کار، 2. توسعه توانایی‌های کلیدی برای کارکنان در سراسر یک سازمان، 3. گره‌زدن مؤثر پاداش به عملکرد و مجموعه مهارت‌های فردی، 4. مدیریت موثرتر کارمندان، 5. رشد مهارت‌های مدیریتی رهبران تیم، 6. ترکیب گردش کارها و فرآیندهای جدید و یکپارچه‌سازی ابزارهای جدید، 7. تقویت رفاه کارکنان و ارتباطات اجتماعی و در نهایت افزایش چابکی نیروهای دورکار و همین‌طور هماهنگی بین نیروهای متنوع. شما با شرکت در دوره مدیریت منابع انسانی می‌توانید، تمام این موارد را یاد بگیرید و چگونگی اجرای آن را بررسی کنید.

اهمیت دوره مدیریت منابع انسانی برای سازمان

زمان، مهم‌ترین سرمایه هر سازمانی است. در همین راستا HRM بر آینده سازمان برای دستیابی به اهدافش تمرکز دارد. برای انجام این کار، کسب‌و‌کارها باید یک استراتژی منابع انسانی ایجاد کنند که با چشم‌انداز کسب‌و‌کار همسو باشد و از استراتژی کلی کسب‌و‌کار پشتیبانی کند. به‌همین‌دلیل هم هست که درک اهمیت زمان یکی از مهم‌ترین اهداف هر دوره آموزش منابع انسانی است. از طرفی HRM برای اطمینان از موفقیت، نیاز به طیف وسیعی از اهداف قابل اندازه‌گیری دارد. این اهداف می‌توانند شامل اهداف سخت و نرم باشند، اما باید بر جزئیاتی متمرکز شوند که از اهداف سازمانی پشتیبانی می‌کنند. در این مورد مهم است که بدانید باید چگونه تجربه مثبت کارمند را اندازه گیری کنید؟ شرکت در دوره آموزش منابع انسانی می‌تواند باعث شود که راه‌های خلاقانه برای سازمان خود را پیدا کنید.

از طرفی اگر نیروی کار نباشد، سازمان نه آینده‌ای خواهد داشت و نه هیچگونه استراتژی مشخصی برای اجرای کار. برنامه‌ریزی نیروی کار یک عنصر اساسی مدیریت منابع انسانی است و بر کسب مهارت‌های مناسب، در مکان و زمان مناسب، تمرکز دارد. هنگامی که مشخصات کارمند فعلی خود را درک کردید، می‌توانید شروع به برنامه‌ریزی برای استخدام کارمندان جدید و پرورش نیروی کار فعلی خود کنید تا اطمینان حاصل کنید که استعدادهای آن‌ها می‌تواند از اهداف تجاری شما پشتیبانی کند. به‌علاوه پیداکردن نرم افزار HR مناسب برای سازمان از دیگر موارد مهم است چون نرم افزار منابع انسانی می‌تواند بار اداری منابع انسانی سنتی را کاهش دهد و تمرکز کارکنان را روی وظایف ارزش افزوده و استراتژیک افزایش دهد. همچنین نرم افزار می‌تواند، بینش روشنی نسبت به شکاف‌ها و فرصت‌ها ارائه دهد. با گذراندن دوره مدیریت منابع انسانی می‌توانید بفهمید که چه نرم‌افزاری برای اجرایی‌کردن شیوه مدیریت شما مفید است.

این موارد فقط برخی از مهم‌ترین دستاوردهای پیاده سازی اصولی مدیریت در سازمان را تشکیل می‌دهند و هر دوره مدیریت منابع انسانی باید بر این موارد تاکید ویژه‌ای داشته باشد. اصولا در جهان مدیریت اهمیت مدیریت منابع انسانی و توجه به اصول این امر آنچنان مهم بوده است که در این حوزه انواع گواهینامه ایزو، برای مثال ایزو 34000، تدوین شده و همین امر باعث نیل سازمان‌ها به استانداردهای جهانی در حوزه‌های مدیریت منابع انسانی خواهد شد. در دوره مدیریت منابع انسانی، می‌توانید با این استانداردها آشنا شوید.

اهمیت مدیریت منابع انسانی برای کارکنان سازمان

بخش منابع انسانی کلیه امور استخدام و آموزش کارمندان را انجام می‌دهد. این شامل استخدام افراد مناسب، کمک به آنها و کارمندان فعلی می‌شود که به‌نوبه خود می‌تواند به آنها کمک کند تا نقش‌های جدیدی را ایفا کنند. اهمیت دیگر HR این است که افراد را تشویق می‌کند تا مطابق با پتانسیل خود کار کنند و به آنها پیشنهادهایی می‌دهد تا بهترین نسخه خود را به نمایش بگذارند. بر این اساس حفظ پویایی فضای کاری شاید یکی از بزرگترین مزیت‌های مدیریت منابع انسانی باشد زیرا عملکرد یک فرد در درجه اول توسط جو کاری حاکم بر محل کار تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در یک سازمان مسائل و تضادهای متعددی بین کارمندان و کارفرمایان وجود دارد. تیم منابع انسانی مسئول مدیریت یا حل‌و‌فصل چنین اختلافاتی است چراکه وجود اختلاف یعنی تهدید امنیت روانی و فکری کارکنان یک سازمان. ایجاد امنیت برای کارمندان، آنها را قادر می‌سازد بعد از کار به خانه بروند و زندگی خود و خانواده خود را تأمین کنند. هنگامی که این امنیت تهدید می‌شود، به‌عنوان‌مثال، زمانی که تجدید ساختار یا اخراج وجود دارد، شما یک موج منفی و یأس‌آور در سازمان ایجاد خواهید کرد. همین‌جاست که اهمیت گذراندن انواع دوره مدیریت منابع انسانی از دوره مجازی مدیریت منابع انسانی گرفته تا انواع دیگر دوره‌ها و کارگاه‌های آفلاین بیشتر روشن می‌شود.

دوره های آموزشی مرتبط
اتمام دوره
دوره آموزشی تشریح الزامات، مستندسازی و ممیزی داخلی سیستم مدیریت آموزش ISO 10015:2019

تشریح الزامات استاندارد مدیریت موثر فرایند آموزشی ISO 10015:2019

یک روزه ساعت
اتمام دوره
دوره آموزشی مبانی ممیزی داخلی براساس ISO 19011:2018

مبانی ممیزی داخلی براساس  ISO 19011:2018

یک روزه ساعت
دوره آموزشی بهبود نگرش در صنایع غذایی با رویکرد استاندارد ملی و بین‌المللی

بهبود نگرش در صنایع غذایی با رویکرد استاندارد ملی و بین‌المللی

یک روزه ساعت
آسیب شناسی منابع انسانی

آسیب شناسی منابع انسانی

یک روزه ساعت
سرممیزی سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001:2015

سرممیزی سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001:2015

یک روزه ساعت
ایمنی در انبارها

ایمنی در انبارها

یک روزه ساعت
ثبت نام