رفتن به محتوا

ساختمان سبز

خانه » گواهینامه های ایزو » ساختمان سبز

ISO 21930: 2017 ساختمان سبز

ساختمان سبز: با رشد جمعیت شهری در سراسر جهان، نیاز مبرم به محاسبه عملکرد پایدار ساختمان‌هایی وجود دارد که در آن زندگی  و کار می‌کنیم. اما تنوع و پیچیدگی روش‌های موجود می‌تواند طاقت‌فرسا به نظر برسد.  در این هنگام است که  ISO 21930: 2017   وارد بازی می‌شود.

آخرین نسخه ISO 21930: 2017 ، پایداری در ساختمان ها و کارهای مهندسی عمران – قوانین اصلی برای  اظهارنامه های محصول زیست محیطی محصولات و خدمات ساختمانی ، به ارزیابی زیست دوستانه یک ساختمان یا پروژه های زیربنایی با استفاده از یک روش معمول برای بیان محصول زیست محیطی کمک می کند. اعلامیه ها (EPD).

EPD   : Environment Product declaration    اظهار نامه زیست محیطی محصول

EPD برای یک محصول ساختمانی بیانیه ای شفاف از تأثیر چرخه عمر آن است که شامل تولید مواد اولیه ، ساخت و ساز ، بهره برداری ، تعمیر و نگهداری و   انهدام آن می باشد.

این به نوبه خود اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی تأثیرات زیست محیطی یک ساختمان یا کارهای عمرانی را ارائه می دهد.  نکته کلیدی در مورد EPD ها مهم این است که آنها یک تجزیه و تحلیل شفاف ، مستقل و تکرارپذیر از اثرات زیست محیطی محصولات ساختمانی ارائه می دهند و اطلاعات مفصلی با داده‌های و ارقام تولید می‌کنند.

EPD به عنوان “گذرنامه پایداری” مبنای طراحی ساختمانهای سبز و سایر کارهای مهندسی عمران را تشکیل می دهند.

EPD هایی که مطابق با ISO 21930 توسعه یافته اند به عنوان ابزاری “ساختمان سبز” با استفاده از یک فرایند ارزیابی عادلانه ، باز و مبتنی بر علم ارائه می شوند که به کلیه مواد و محصولات اجازه می دهد تا در یک زمین بازی با

این کار به ایجاد یکنواختی و ثبات در روشی که اعلامیه‌های محصولات زیست‌محیطی برای محصولات و خدمات ساخت‌وساز ساخته می‌شوند, کمک می‌کند. (یعنی بیشتر مصالح ساختمانی ، کفپوش و  پنجره ها ، فقط برای ذکر چند مورد).

Anne Roenning رهبر تیم متخصصان که این استاندارد را توسعه داد اظهار می نماید   : ایزو 21930 توانایی کمک به ساخت آینده ای پایدار برای سیاره ما را دارد   و به طور قابل‌توجهی به کاهش تغییرات آب و هوا و دیگر اثرات زیست‌محیطی مربوط به بخش ساخت‌وساز و محیط ساخته‌شده کمک می‌کند.

کمی کردن پایداری ساختمان با استفاده از    ISO 21930: 2017 دارای مزایای زیر است:

قابل‌مقایسه بودن: اطمینان از تولید و استفاده از اطلاعات زیست‌محیطی قابل‌مقایسه بدون ایجاد موانع فنی برای تجارت.

کارایی: کاهش اثرات زیست‌محیطی از طریق درک بهتر از بیش‌ترین تاثیر (شامل آن‌هایی که قابل انتساب به بالادست و پایین‌دست) در زنجیره فرآیندهای دخیل در تولید محصولات هستند.

قابلیت اطمینان: فراهم کردن اعتبار افزایش‌یافته و سطح اطمینان که عموم را قادر می‌سازد تا از چنین اطلاعاتی برای تصمیم‌گیری در هنگام انتخاب و استفاده از محصولات ساخت‌وساز استفاده کنند.

ISO 21930 هم برای ارائه دهندگان و هم برای کاربران اطلاعات مربوط به عملکرد زیست محیطی محصولات ساختمانی ، از جمله طراحان ، تولید کنندگان ، کاربران نهایی و دارندگان در بخش ساختمان و ساخت و ساز و همچنین کسانی که در برنامه های EPD شرکت دارند ، در نظر گرفته شده است. این نسخه دوم ، که جایگزین

 ISO 21930: 2007 است ، در پاسخ   و سازگاری با تجربه واقعی در بازارهای مختلف و برنامه های EPD در سراسر جهان به روز شد.

منبع : سایت ایزو

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست