رفتن به محتوا

شهر هوشمند – ISO 37122:2019

خانه » گواهینامه های ایزو » شهر هوشمند – ISO 37122:2019

استاندارد بین المللی جدید برای سنجش عملکرد شهرهای هوشمند
ISO 37122:2019 شهرهای پایدار و شاخص‌های جوامع هوشمند

شهر هوشمند

زندگی شهری در حال افزایش است ، از 751 میلیون نفر جمعیت جهان در سال 1950 به 4.2 میلیارد در سال 2018 رسیده است. از این گذشته ، انتظار می رود تا سال 205۰ به 6.7 میلیارد نفر برسد.
چگونه شهرها می‌توانند خود را وفق دهند و آماده شوند تا اطمینان حاصل کنند که منابع کافی و آینده‌ای پایدار فراهم می‌کنند؟ آن‌ها نمی‌توانند آنچه را که نمی‌توانند اندازه‌گیری کنند را بهبود بخشند. آخرین مورد از سری استانداردهای ISO برای شهرهای هوشمند، جهت کمک به آن ها می باشد.

شهر هوشمند

محدوده استانداردهای بین‌المللی به جوامع کمک می‌کند استراتژی‌هایی را اتخاذ کنند که پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر شوند. جدیدترین آن‌ها در این سری و به تازگی منتشر شده، ISO 37122 ،شهرهای پایدار و شاخص‌های جوامع هوشمند، به شهرها مجموعه‌ای از شاخص‌های اندازه‌گیری عملکرد خود در تعدادی از مناطق را می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا درس‌های مقایسه‌ای را از شهرهای دیگر سراسر جهان به دست آورند و راه‌حل‌های ابتکاری برای چالش‌های پیش روی آن‌ها بیابند.

شهر هوشمند

ISO 37122:2019, شهرهای پایدار و جوامع – شاخص‌های خدمات شهری و کیفیت زندگی را تکمیل و شاخص‌های کلیدی ارزیابی ارائه خدمات شهری و کیفیت زندگی را تشریح می‌کند.
این استانداردها همچنین راهنمایی را در مورد چگونگی ارزیابی عملکرد آن‌ها در راستای مشارکت در اهداف توسعه پایدار ملل متحد، نقشه راه جهانی برای یک جهان پایدار، فراهم می‌کنند.

Bernard Gindroz ، شهرها و جوامع پایدار ، کمیته فنی ISO که استاندارد را تهیه کرده است ، گفت: ISO 37122 شاخص ها و همچنین روش هایی را تعریف می کند که می تواند تفاوت سریع و معناداری را در وضعیت های اجتماعی ، اقتصادی و محیطی آنها ایجاد کند.

شهر هوشمند

این استاندارد هنگامی که در رابطه با ISO 37101 استفاده می شود و یک سیستم مدیریتی برای توسعه پایدار در جوامع و ISO 37120 را تعیین می کند ، به شهرها کمک می کند تا پروژه ها و پروژه های شهر هوشمند را در طیف وسیعی از مناطق اجرا کنند.

این موارد شامل مواردی است که از طریق تعامل بهتر با جوامع خود به مسایل شهرنشینی مانند رشد جمعیت ، تغییرات آب و هوایی و بی ثباتی سیاسی و اقتصادی پاسخ می دهند. همچنین روشهای مؤثر رهبری ، جدیدترین فناوریها و شیوه هایی را ارائه می دهد که به آنها کمک می کند تا کیفیت زندگی شهروندان خود را بهبود بخشیده و به اهداف محیطی خود برسند ، ضمن اینکه نوآوری و رشد را تسهیل می کند.

شهر هوشمند

ISO 37122 توسط ISO 37123 ،شهرهای پایدار و شاخص‌ها برای شهرهای انعطاف‌پذیر تکمیل خواهد شد که قرار است در اواخر امسال منتشرخواهد شد.

استاندارد جدید ISO برای انعطاف پذیری شهری در توسعه
منتشر شده در تاریخ ۱۲ جولای ۲۰۱۹ توسط Clare Naden

شهرنشینی رو به افزایش است و فشار بر منابع و زیرساخت ها از حد گذشته است . رهبران شهرها برای مقابله با آن باید مقاومت لازم را ایجاد کنند.
کار بر روی یک استاندارد بین‌المللی برای انعطاف پذیری شهری، به رهبری سازمان ملل ،با هدف کمک به دولت‌های محلی برای ایجاد محیط‌های شهری امن ‌تر و پایدارتر انجام شده‌ است.

600 شهر برتر جهان 20٪ از جمعیت جهان را در خود جای داده اند اما 60٪ از تولید ناخالص داخلی جهان را تولید می کنند و تعداد آنها در حال رشد است. تخمین زده می شود که تا سال 2050 ، 68٪ از ما در شهرها زندگی خواهیم کرد.
به عنوان مثال ، در سال 2018 ، بیش از 17 میلیون نفر در اثر بلایای ناگهانی مانند سیلاب آواره شدند. با ایجاد تغییرات آب و هوایی با ایجاد چنین فجایع بیشتر وغیر قابل پیش بینی ، باید مناطق شهری آماده شود.

اکنون کار بر روی یک استاندارد جدید ISO برای انعطاف پذیری شهری آغاز شده است ، با هدف حمایت از دولت های ملی و محلی ، ظرفیت خود را برای رویارویی با چالش های جدید ناشی از تغییرات آب و هوایی و تغییر جمعیت تغییر داده است.

این چارچوب مقاومتی در برابر شهر تعریف خواهد کرد ، اصول و مفاهیم را روشن می کند و به کاربران در شناسایی ، پیاده سازی و نظارت بر اقدامات مناسب برای ایجاد مقاومت در برابر شهرها کمک می کند.
توسعه استاندارد توسط UN-Habitat توسط برنامه سازمان ملل متحد برای اسکان بشر، به عنوان بخشی از برنامه انعطاف‌پذیری شهری آن‌ها اداره می‌شود. این شرکت از ۱۵ سال تجربه در این زمینه بهره‌مند خواهد بود و همچنین کارشناسان بین‌المللی در کمیته فنی ISO مسئولیت استاندارد ISO / TC292 ، امنیت و انعطاف‌پذیری را بر عهده دارند.

شهر هوشمند

Esteban Leon ، رئیس UN-Habitat ، و عضو اصلی کارگروه در حال توسعه استاندارد ، خاطرنشان کرد: که یک شهر انعطاف‌پذیر باید ارزیابی، برنامه‌ریزی و عمل برای آماده‌سازی و پاسخ به همه چالش‌ها، چه ناگهانی باشد و چه نباشد را دارا باشد.

اغلب شهرها به راهنمایی روشن‌ تر در مورد این که چه معنایی در عمل و چگونه می‌توانند به این هدف برسند نیاز دارند. استاندارد ISO از این شهرها حمایت خواهد کرد و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا زندگی مردمی که در آنجا زندگی می‌کنند را افزایش دهند.
مجموعه استانداردهای مرتبط با شهرسازی :
ISO/TC 268/SC 1 زیر ساخت های جامعه هوشمند
ISO/TC 268/TG 1 افزایش آگاهی ، ارتباط و ارتقاء
ISO/TC 268/TG جمع آوری شیوه ها و نیازهای خوب شهرها
ISO/TC 268/WG 2 شاخص های شهر
ISO/TC 268/WG 3 بررسی آناتومی و پایداری شهر
ISO/TC 268/WG 4 فرآیندهای هوشمند و مدل‌های عملیاتی برای جوامع پایدار

منبع : سایت ایزو
گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست