رفتن به محتوا

شهر هوشمند – ISO 37122:2019

خانه » گواهینامه های ایزو » شهر هوشمند – ISO 37122:2019

در عصر دیجیتال، بسیاری از شهرها به‌منظور سرمایه‌گذاری برای طراحی و توسعه پروژه‌های شهرهای هوشمند، با یکدیگر رقابت می‌کنند. در همین راستا، شاخص‌های مختلفی که می‌توانند بعداً برای سنجش و ارزیابی عملکرد شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرند، هم در حال توسعه است. استانداردها به‌عنوان یک زبان واحد تفسیر می‌شوند که می‌توانند به ‌حمایت از توسعه و ارزیابی شهر هوشمند، کمک کنند.

در زمینه حمایت از توسعه شهر هوشمند، ISO استانداردهایی را صادر کرده ‌است که می‌تواند به‌عنوان دستورالعمل در توسعه و ارزیابی بلوغ شهرهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد. ایزو 37122 یکی از این استانداردهاست. این گواهینامه ایزو با شاخص‌هایی که تعریف کرده است، می‌تواند سرعت شهرها را در مسیر هوشمند‌ شدن افزایش دهد و کمک کند آن شهرها نتایج پایداری اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی خود را بهبود ببخشند. برای آشنایی بیشتر با ایزو  37122 با ما همراه شوید.

شهر هوشمند چیست؟

شهر هوشمند، شهری است که سرعت ارائه نتایج پایدار و کارآمد را در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی، افزایش می‌دهد. شهرهای هوشمند به چالش‌های زیست‌محیطی و اقتصادی ساکنین خود، با بهبود اساسی نحوه تعامل با جامعه، اعمال روش‌های رهبری مشارکتی، کار در رشته‌ها و سیستم‌های شهری و استفاده از اطلاعات داده‌ها و فناوری‌های مدرن برای ارائه خدمات بهتر، پاسخ می‌دهند.

در این شهرها کیفیت زندگی برای کسانی که در شهر هستند (ساکنان، مشاغل و بازدیدکنندگان)، بر‌اساس قابل‌پیش‌بینی‌بودن و در نسبت با آینده، حفظ محیط زیست و برمبنای ایجاد زیست عادلانه، برنامه‌ریزی می‌شود.

ایجاد شهر هوشمند با استاندارد 37122

شهرهای هوشمند براساس مدل‌های تحلیل‌شده‌ ایجاد می‌شوند. بهترین گزینه برای رسیدن به مدل‌های تحلیل‌شده هم ایزو 37122 است که به‌دلیل تعاریف و روش‌شناسی استاندارد‌شده‌اش می‌تواند کارایی داشته باشد چون ابزارهایی را به‌منظور پایدارتر و هوشمندتر‌شدن توسعه و ساخت داده‌ها به‌کار می‌گیرد.

هدف استانداردسازی، ایجاد فرهنگ، فضا و زیست داده‌محور و داشتن داده‌های شهری قابل مقایسه و استاندارد‌شده در سطح جهانی است. برای کمک به شهرها، استاندارد بین المللی ایزو37122  به آنها کمک می‌کند تا سیاست‌هایی را با هدف توسعه شهرهای هوشمند اجرا کنند.

ایزو 37122 چیست؟  

افزایش شهرنشینی یکی از ویژگی‌های مهم قرن 21 است. جمعیت شهرها از 751 میلیون نفر در سال 1950 به 4.2 میلیارد نفر در سال 2018 رسیده است. علاوه‌بر این، انتظار می‌رود این رقم در سال 2050 به 6.7 میلیارد نفر برسد. بنابراین داشتن آینده پایدار و مقابله با چالش‌هایی مانند تغییرات آب‌و‌هوایی، رشد سریع جمعیت و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کشورها تبدیل شده است.

جدیدترین استانداردهای سری ISO برای شهرهای هوشمند با هدف کمک به این شهر طراحی شده‌اند. مجموعه استانداردهای بین المللی ISO 37100 به جوامع کمک می‌کند تا استراتژی‌هایی را اتخاذ کنند تا پایدارتر و انعطاف‌پذیرتر شوند.

جدیدترین این مجموعه که به‌تازگی منتشر شده، ایزو 37122، شهرها و جوامع پایدار، شاخص‌هایی برای شهرهای هوشمند، مجموعه‌ای از شاخص‌ها را برای اندازه‌گیری عملکرد آن‌ها در تعدادی از حوزه‌ها به شهرها می‌دهد و به آنها امکان می‌دهد درس‌های مهمی از شهرهای دیگر در سراسر جهان بگیرند. این‌کار کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای چالش‌هایی که با آن روبرو هستند، بیابند.

ایزو 37122 در ارتباط با ایزو 37120

استاندارد 37122 مکمل ایزو 37120 است. این ایزو مربوط به شاخص‌های خدمات شهری و کیفیت زندگی است و معیارهای کلیدی را برای ارزیابی ارائه خدمات و کیفیت زندگی در شهر ترسیم می‌کند. آن‌ها با هم مجموعه‌ای از شاخص‌های استاندارد را تشکیل می‌دهند. این دو ایزو رویکردی یکسان به‌آنچه اندازه‌گیری می‌شود و نحوه انجام آن اندازه‌گیری، ارائه می‌کنند.

این استانداردها همچنین راهنمایی‌هایی را برای شهرها در مورد چگونگی ارزیابی عملکردشان در جهت کمک به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل، نقشه راه جهانی برای جهانی پایدارتر، ارائه می‌دهد. ایزو  37122 شاخص‌ها و همچنین روش‌ها و شیوه‌هایی را تعریف می‌کند که می‌تواند تغییرات سریع و قابل‌توجهی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی آنها ایجاد کند.

ایزو 37122 در نسبت با ایزو 37101 و 37120

وقتی ایزو  37122 همراه با با ایزو 37101 (که سیستم مدیریتی برای توسعه پایدار در جوامع را تعریف می‌کند) و ایزو 37120 به‌کار گرفته ‌شوند، به شهرها کمک می‌کنند تا پروژه‌های شهر هوشمند را در طیف وسیعی از مناطق اجرا کنند.

مفاد این ایزوها به مسائل شهرنشینی مانند رشد جمعیت، تغییرات آب‌و‌هوایی و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی از طریق تعامل بهتر با جوامع خود پاسخ می‌دهند. همچنین این ایزوها، روش‌های رهبری مؤثر، آخرین فن‌آوری‌ها و شیوه‌هایی را ارائه می‌دهند که به آنها کمک می‌کند کیفیت زندگی شهروندان خود را بهبود بخشند و به اهداف زیست‌محیطی خود دست یابند و در‌عین‌حال نوآوری و رشد بیشتر را تسهیل می‌کنند.

همچنین ایزو 37122 در همراهی با ایزو 37123 شاخص‌هایی را برای شهرهای تاب‌آور، ارائه می‌دهند.

ایزو 37122 چرا اهمیت دارد؟

این ایزو به حل چالش‌هایی مانند تغییرات آب‌وهوایی، رشد سریع جمعیت و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی از طریق بهبود اساسی نحوه تعامل شهرها با جامعه، اعمال روش‌های رهبری مشارکتی، کار در رشته‌ها و سیستم‌های شهری و استفاده از اطلاعات داده‌ها و فناوری‌های مدرن کمک می‌کند.

این استاندارد بین‌المللی هنگامی که در ارتباط با ISO 37120 به‌کار گرفته می‌شود به شهرها کمک می‌کند تا شاخص‌هایی را برای به‌کارگیری سیستم‌های مدیریت شهری مانند ISO 37101 شناسایی و سیاست‌های شهر هوشمند را برای موارد زیر پیاده‌سازی کنند:

  • ارائه خدمات بهتر برای شهروندان
  • فراهم‌کردن یک محیط زندگی بهتر که در آن سیاست‌ها، شیوه‌ها و فناوری هوشمند در خدمت شهروندان قرار گیرد.
  • دستیابی به اهداف زیست محیطی به روشی نوآورانه‌
  • شناسایی نیاز‌ به زیرساخت‌های هوشمند
  • تسهیل نوآوری و رشد

ایجاد یک اقتصاد پویا و نوآور برای چالش‌های پیش‌رو در آینده هم از دیگر مواردی است که در همین راستا باید به آن توجه شود.

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

ایزو 37122 مکمل ایزو 37120 است و معیارهای کلیدی‌ای برای ارزیابی ارائه خدمات و کیفیت زندگی در شهر هوشمند را ترسیم می‌کند.
استانداردهای بین‌المللی سری ایزو 37100برای پاسخ به چالش‌های زیست‌محیطی و اقتصادی آینده در شهرها،ایجاد شدند وبه جوامع کمک می‌کنند تا پایدارتر و انعطاف پذیرتر شوند.
این ایزو با چالش‌هایی مانند تغییرات آب‌وهوایی، رشد سریع جمعیت، بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی مقابله می‌کند و به شهرها کمک می‌کند تا سیاست‌هایی را با هدف توسعه شهرهای هوشمند اجرا کنند.

مشتریان ما

ثبت درخواست