رفتن به محتوا

گواهینامه غذای حیوانات و دام

خانه » گواهینامه های ایزو » گواهینامه غذای حیوانات و دام


گواهینامه غذای حیوانات و دام: ISO / TS 34700: 2016 :مدیریت رفاه حیوانات – الزامات عمومی و راهنمایی سازمانهای زنجیره تأمین مواد غذایی ( گواهینامه غذای حیوانات و دام : ISO / TS 34700: 2016 الزامات و راهنمایی هایی را برای اجرای اصول رفاه حیوانات ارائه می دهد ، همانطور که در معرفی توصیه های مربوط به رفاه حیوانات از OIE TAHC (فصل ۷-۱) توضیح داده شده است.)

اولین شرکت تولید کننده غذای حیوانات باشید که موفق به دریافت گواهینامه های بین المللی گردیده است.

ISO / TS 34700: 2016 مربوط به حیوانات دامی است که برای تولید مواد غذایی یا خوراک پرورش داده می شوند.

 موارد زیر مستثنی هستند :

حیوانات مورد استفاده برای فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی ، حیوانات در پناهگاههای حیوانات وحش و باغ وحشها ،حیوانات  خانگی ، حیوانات ولگرد و وحشی ، آبزیان ، کشتار به اهداف بهداشت عمومی یا حیوانات تحت نظر مقام ذیصلاح ، تله های کشتار انسانی برای انواع مزاحمت و استفاده از خز حیوانات کاربرد این سند به جنبه هایی محدود می شود که فرایندها یا گونه های خاص گونه ها در OIE TAHC در دسترس هستند.

در زمان انتشار این سند ، آنها عبارتند از:

فصل۷-۲: حمل و نقل حیوانات از طریق دریا؛

– فصل۷-3: حمل و نقل حیوانات از طریق زمین؛

– فصل۷-۴: حمل و نقل حیوانات از طریق هوا.

– فصل 7.5: ذبح حیوانات؛

– فصل ۷-۹: سیستم های رفاه حیوانات و پرورش گاو

– فصل۷-۱۰: سیستم های رفاه حیوانات و تولید مرغ گوشتی؛ و

– فصل۷-۱۱: سیستم های رفاه حیوانات و تولید لبنیات.

گواهینامه غذای حیوانات و دام

این سند همچنین می تواند برای تسهیل اجرای استانداردهای رفاه حیوانات در بخش دولتی یا خصوصی که حداقل مطابق با OIE TAHC مطابقت دارند ، مورد استفاده قرار گیرد.

حمایت از آسایش و رفاه حیوانات به معنای تامین نیازهای جسمی و روحی آن است.

پرورش حیوانات دیگر تنها به عنوان وسیله‌ای برای تولید مواد غذایی دیده نمی‌شود بلکه به عنوان یک نگرانی اخلاقی تلقی می‌شود.

مصرف کنندگان به طور فزاینده‌ای نگران رفتار حیوانات هستند و رفاه حیوانات پرورشی به شدت با کیفیت و حتی امنیت غذایی مرتبط است.

از آنجا که آگاهی مصرف کننده از مسائل مربوط به رفاه حیوانات رو به افزایش است ، تقاضا برای محصولات مطابق با استانداردهای رفاه حیوانات رو به افزایش است ، و به تولیدکنندگانی که این استانداردها را حفظ می کنند مزیت رقابتی می دهد.

گواهینامه غذای حیوانات و دام

به همین ترتیب ، صنایع غذایی اقدامات بیشتری را برای اجرای بهتر مدیریت رفاه حیوانات انجام می دهند.

مشخصات فنی جدید ISO / TS 34700: 2016 ، مدیریت رفاه حیوانات – الزامات عمومی و راهنمایی سازمانها در زنجیره تأمین مواد غذایی ، به صنایع غذایی و خوراکی کمک می کند تا یک طرح رفاه حیوانات را تهیه کنند که با اصول جهانی هماهنگ باشد.

ISO / TS 34700 نشان دهنده اوج تلاش مشترک بین ISO و OIE به دنبال توافق نامه همکاری امضا شده در سال 2011 بین دو سازمان است. مشخصات فنی جدید برای حمایت از اجرای شیوه های مربوطه برای اطمینان از رفاه حیوانات در سیستم های تولید دام انجام شده است.

این یک روش برای اپراتورهای تجاری در زنجیره تامین مواد غذایی برای نشان دادن تعهدشان به مدیریت رفاه حیوانات است.

گواهینامه غذای حیوانات و دام

Dr François Gary, در گروه ISO/TC 34/WG 16 که این استاندارد را توسعه داد می گوید   : نخستین ذینفعان استاندارد ISO / TS 34700 مشاغل زنجیره غذایی تولید حیوانات از جمله دامداران ، شرکت های حمل و نقل دام و کشتارگاه ها خواهند بود.

با ایجاد یک فرهنگ لغت مشترک و یک رویکرد مشترک برای مدیریت رفاه حیوانات ، این مشخصات فنی ایزو ، گفتگوی مورد نیاز بین تأمین کنندگان و مشتریان در زنجیره تأمین مواد غذایی ، به ویژه بین اپراتورهای تولید اولیه و فرآوری را بهبود می بخشد. این یک ابزار کسب و کار به تجارت است. “

ISO / TS 34700 به عنوان یک ابزار مفید برای بخش خصوصی و مقامات ذیصلاح برای پاک کردن اختلافات در چارچوب نظارتی ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که تسهیل مشارکتهای دولتی و خصوصی را برای سیاست رفاه حیوانات انجام می دهند ،   عمل می کند.

در طول توسعه ISO / TS 34700 ، توجه ویژه ای به نیاز شرکت های کوچک که بیشتر اپراتورهای تجاری درگیر در زنجیره تأمین مواد غذایی حیوانات را دارند (مزارع خانوادگی ، شرکت های حمل و نقل کوچک ، کشتارگاه های کوچک و …) می شود ، مورد توجه ویژه قرار گرفت.

اما این سند همچنین به عنوان مرجع بین المللی برای شرکت های درگیر در تجارت محصولات حیوانی عمل خواهد کرد.

طرف های دیگر ، از جمله خرده فروشان ، مصرف کنندگان و سازمان های مردم نهاد با علاقه به حمایت از رفاه حیوانات ، به عنوان ذینفعان غیرمستقیم از ISO / TS 34700 بهره مند می شوند زیرا اپراتورهای تجاری شروع به نشان دادن قدردانی و تعهد خود برای سلامتی و رفاه حیوانات می کنند.

دکتر مونیک الویت ، مدیرکل OIE می گوید: “مشخصات فنی ISO چهارچوب مهمی را برای اجرای معیارهای بین المللی OIE برای رفاه حیوانات در سراسر جهان فراهم می کند.”

اجرای مداوم شرایط تربیت انسانی و اخلاقی برای حیوانات ، اطمینان  دامداران و تولید کنندگان و اعتماد به نفس مصرف کنندگان را فراهم می کند.

اعضای SSAFE ، یک سازمان با عضویت غیرانتفاعی و با هدف تقویت پیشرفت مستمر و پذیرش جهانی سیستم ها و استانداردهای حفاظت از مواد غذایی بین المللی از طریق مشارکت های دولتی و خصوصی ، از توسعه مشخصات فنی پشتیبانی می کنند.

Theodora Morille-Hinds رئیس SSAFE ، می گوید ISO / TS 34700 برای رفاه حیوانات حمایت می‌کند چرا که یک ابزار عملی برای ترویج روش‌های رفاه حیوانات برای تولید مواد غذایی براساس اصول OIE فراهم می‌کند و همه سهامداران را در زنجیره تامین غذا تشویق می‌کند تا استانداردهای رفاه حیوانات در رابطه با تجارت در غذاهایی با منشا حیوانی را رعایت کنند.”

پنج  ازادی برای حیوانات

اصول راهنمایی OIE در مورد رفاه حیوانات همچنین به “پنج آزادی” شناخته شده جهانی اشاره می کند ، که در فصل 7.1 OIE TAHC بیان شده است ، که پنج جنبه از رفاه حیوانات را تحت کنترل انسان تشریح می کند.

پنج آزادی برای رفاه حیوانات ، همانطور که در حال حاضر بیان می شود ، عبارتند از:

رهایی از گرسنگی ، سوء تغذیه و تشنگی

رهایی از ترس و پریشانی

رهایی از ناراحتی جسمی و حرارتی

رهایی از درد ، آسیب و بیماری

آزادی الگوهای  طبیعی رفتار

گواهینامه غذای حیوانات و دام

منبع : سایت ایزو

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست