رفتن به محتوا

2019 ISO 56002 – سیستم مدیریت نوآوری

خانه » گواهینامه های ایزو » 2019 ISO 56002 – سیستم مدیریت نوآوری

سیستم مدیریت نوآوری 2019 ISO 56002آینده ی جدیدی را به کمک استاندارد مدیریت نوآوری به وجود بیاورید .
منتشر شده توسط Clare Naden در تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۱۹

نوآوری تنها داشتن چند ایده روشن نیست. بلکه در مورد ایجاد ارزش و کمک به سازمان‌ها می باشد و به طور مداوم انطباق و تکامل می‌یابد. ایزو در حال توسعه یک سری استانداردهای بین‌المللی درباره مدیریت نوآوری است که سومین آن منتشر شده‌است.

نوآوری اهمیت فزاینده ای در موفقیت سازمان دارد و توانایی آن برای انطباق در یک دنیای در حال تغییر را افزایش می دهد. ایده های نو و خلاقانه به راه های بهتر کار و همچنین راه حل های جدید برای تولید درآمد و بهبود پایداری کمک می کنند. این ارتباط نزدیکی با قابلیت انعطاف پذیری یک سازمان است، که به آن ها کمک می کند به زمینه های چالش برانگیز پاسخ دهند و ممکن است فرصت هایی را به ارمغان آورد که از خلاقیت افراد سازمان یا سایر افرادی که با ان ها سر و کار دارند استفاده نماید.
در نهایت، ایده های بزرگ و اختراعات جدید اغلب نتیجه یک مجموعه ای از اندیشه ها و تغییرات کوچک هستند که همگی به شیوه ای موثر به دست آمده و هدایت می شوند . یکی از کارآمدترین روشهای انجام این کار، اجرای سیستم مدیریت نوآوری است.

یک سیستم مدیریت نوآوری یک رویکرد سیستمی برای ادغام نوآوری در تمام لایه‌های سازمان‌ها به منظور کشف و خلق فرصت‌هایی برای توسعه راه‌حل‌های جدید، سیستم‌ها، محصولات و خدمات فراهم می‌کند. اولین استاندارد بین‌المللی برای چنین سیستم‌هایی به تازگی منتشر شده‌است.

ISO 56002:2019 مدیریت نوآوری – سیستم مدیریت نوآوری – دستورالعمل ، تمام جنبه‌های مدیریت نوآوری از چگونگی تولید اولین جرقه ایده، تا فروش چیزی جدید در بازار را پوشش می دهد. این استاندارد زمینه ای را که سازمان در آن کار می کند ، فرهنگ ، استراتژی ، فرآیندها و تاثیرات را در نظر می‌گیرد. این فرآیند انواع مختلفی از فعالیت‌ها شامل محصولات و خدمات ،مدل‌های کسب وکار، نوآوری سازمانی و غیره را در بر می‌گیرد و برای همه انواع سازمان بدون توجه به اندازه یا نوع آن ها قابل‌اجرا است.

آلیس د کازنوف، رئیس کمیته فنی ISO که استاندارد را توسعه داده، می گوید: ISO 56002به سازمان ها کمک می کند فرصت های کسب و کار و عملکرد آنها را در بسیاری از موارد افزایش دهد.

هر سازمانی که بخواهد به آینده خود مسلط شود, باید برخی از جنبه‌های مدیریت نوآوری را ترکیب کند. او می افزاید : آن ها نیاز به تکامل و انطباق با روند بازار و تمایلات اجتماعی دارند.

چالش شناسایی این است که چه چیزی به آن‌ها مزیت رقابتی می‌دهد و برای آینده ارزش آفرینی خواهد کرد، و در نتیجه اقدامات استراتژیک باید انجام شود. با ارائه راهنمایی در مورد نحوه ثبت ایده‌ها، آن‌ها را به طور موثر آزمایش کرده و ریسک‌ها و فرصت‌های مرتبط با آن را مدیریت می‌کنند، ایزو ۵۶۰۰۲ به سازمان ها کمک می کند تا توان باالقوه ی خود را به شکل ساختاری به حداکثر برسانند.

ISO 56002 نیز می‌تواند به القای فرهنگ نوآوری در یک سازمان کمک کند، و در نتیجه خلاقیت و انگیزه هر یک از اعضای سازمان را مهار کرده و در نهایت هم‌کاری، ارتباطات و عملکرد شرکت را بهبود بخشد.

ISO 56002 مکمل دو سند دیگر (ISO 56003 مدیریت نوآوری – ابزارها و روش های همکاری با نوآوری – راهنما و ISO 56004 ارزیابی مدیریت نوآوری – راهنما ) در مجموعه ای که اخیرا منتشر شده است می باشد.

آثار آینده این مجموعه عبارتند از:

ISO 56000، مدیریت نوآوری – مبانی و واژگان
ISO 56005، مدیریت نوآوری – ابزار و روش ها

این سند راهنمایی برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود مستمر سیستم مدیریت نوآوری برای استفاده در همه سازمان های ایجاد شده را فراهم می کند. برای موارد زیر قابل کاربرد است .

الف ) سازمان هایی که به دنبال موفقیت مستمر از طریق توسعه و اثبات توانایی خود برای مدیریت موثر فعالیت های نوآوری برای رسیدن به نتایج مورد نظر است.
ب) کاربران، مشتریان و سایر اشخاص علاقه مند، به دنبال اعتماد به قابلیت های نوآوری یک سازمان هستند؛
ج) سازمان‌ها و اشخاص علاقه‌مند به دنبال بهبود ارتباط از طریق درک مشترکی از آنچه یک سیستم مدیریت نوآوری تشکیل می‌دهند, هستند;
د) ارائه دهندگان آموزش، ارزیابی یا مشاوره برای مدیریت نوآوری و سیستم های مدیریت نوآوری.
ه) سیاستگذاران، با هدف اثربخشی بیشتر برنامه‌های حمایتی، قابلیت نوآوری و رقابت سازمان‌ها و توسعه جامعه را هدف قرار می‌دهند.

منبع : سایت ایزو
گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست