رفتن به محتوا

HSE – سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست

گواهینامه hse

واژه HSE که در سیستم مدیریت HSE و گواهینامه HSE مورد استفاده قرار گرفته است، از سه کلمه بهداشت (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) تشکیل شده است. هدف از استقرار سیستم مدیریت HSE و ارائه گواهینامه HSE، حذف و کنترل خطرات مرتبط با ایمنی، بهداشت و محیط زیست است.  وقتی در بخش ایمنی و بهداشت یک صنعت بسیار خطرناک مانند معدن، نفت، گاز یا ساخت‌وساز کار می‌کنید، داشتن گواهینامه HSE امری الزامی است. رعایت و پیروی از دستورالعمل‌های HSE سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست برای هر سازمانی ضروری است تا از سلامتی و امنیت کارکنان و محیط زیست محافظت شود.

مزایای استقرار سیستم مدیریت HSE

استقرار HSE سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست و ارائه گواهینامه HSE مزایای زیادی برای سازمان دارد که عبارت است از: بهبود تعالی سازمان، شناخت قوانین و مقررات ایمنی، کاهش زیان‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث، کاهش هزینه‌ها، کاهش ریسک‌ها، کاهش حوادث، جایگاه بهتر در بین تامین‌کنندگان و شرکا، شهرت بهتر در بین سرمایه‌گذاران، مشتریان و جوامع، افزایش بهره‌وری و سود، کاهش حق بیمه و هزینه‌های حقوقی، کاهش غیبت و مرخصی استعلاجی کارکنان و محافظت از کارکنان در برابر بیماری‌ها و حوادث شغلی.

اهداف برقراری سیستم مدیریت HSE

برقراری سیستم مدیریت HSE و اخذ گواهینامه HSE با هدف به حداقل رساندن حوادث، بیماری‌های شغلی و عوارض محیط زیست، کاهش هزینه‌های بیمه‌ای، ایجاد سیستم ممیزی آموزش و امور فرهنگی، ارتقا HSE سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست پیمانکار، جلوگیری از حوادث انسانی، تجهیزات و بیولوژیکی از طریق بهبود سیستم جمع‌آوری آمار، افزایش آمادگی در موارد اضطراری در سایت‌ها، بهبود و افزایش آگاهی کارکنان و پیمانکاران در مورد گواهینامه HSE، تعهدپذیری سازمان، ایجاد نظام تشویق، تغییر در نگرش، ایجاد ارتباط درون و برون‌سازمانی، بهبود مستمر و ارتقا و بهبود نتایج معاینات دوره‌ای و کنترل سلامت پرسنل صورت می‌گیرد.

دلایل نیاز به گواهینامه HSE

سازمان‌ها به خاطر دلایلی از جمله رضایت کارفرما، تنوع امور پروژه‌ها و پیچیدگی مدیریت بر آن‌ها، تسهیل و بهبود دستورالعمل‌ها و روش‌های اجرایی، پیچیدگی فعالیت‌ها با توجه به ماهیت آن‌ها، استفاده بهینه از کلیه منابع سازمان شامل نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین‌آلات، بهبود مدیریت ریسک‌های زیست محیطی و بهداشت شغلی، ایجاد آمادگی در وضعیت‌های اضطراری، ارتقا سطح ایمنی و بهداشت فردی و عمومی، رعایت موازین زیست محیطی و بهداشتی، یکپارچه‌سازی و ایجاد زبان مشترک بین کلیه واحدهای زیرمجموعه تحت نظارت به HSE سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست و اخذ گواهینامه HSE نیاز دارند.

الزامات گواهینامه HSE

الزامات سیستم مدیریت HSE شامل رهبری و تعهد، خط‌مشی و اهداف استراتژیک، سازمان، منابع و مستندسازی (ساختار سازمانی و مسئولیت‌ها، نمایندگان مدیریت، منابع، شایستگی و صلاحیت، پیمانکاران، ارتباطات، مستندسازی سیستم مدیریت HSE و کنترل مستندات)، ارزیابی و مدیریت ریسک (شناسایی و ثبت خطرات و اثرات، ارزیابی، اهداف و معیارهای عملکرد و اقدامات کاهش ریسک)، طرح‌ریزی (کلیات، یکپارچگی سرمایه، روش‌های اجرایی، مدیریت تغییر و طرح‌ریزی وضعیت اضطراری)، استقرار و پایش (فعالیت‌ها و وظایف، پایش، سوابق، عدم انطباق و اقدام اصلاحی، گزارش و پیگیری رویداد) و در نهایت ممیزی و بازنگری است.

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست