رفتن به محتوا

استاندارد کاهش رد پای کربن ISO 14067:2018

ردپای کربن

همه ما در شرایطی که کره زمین گرم‌تر می‌شود به آستانه خفگی می ‌رسیم و همان‌طور که دیده‌اید موج گرمایی که اخیرا در قاره  اروپا به راه افتاد، تلفاتی هم بر جای گذاشت. این احتمال وجود دارد که در آینده‌ای نه چندان دور، گرم‌تر شدن کره زمین آسیب‌های چند برابری و غیرقابل‌کنترلی به بار بیاورد. مطالعات نشان داده است که اگر انتشار گازهای گلخانه‌ای همچنان روند افزایشی داشته باشد، در سال 2100 میلادی، 74 درصد از جمعیت جهان در معرض آلودگی‌های شدید قرار خواهد گرفت. ایزو 14067، استاندارد کاهش رد پای کربن است. ما بدهی‌های زیادی به محیط زیست داریم و اگر منابع زمین را به همین شکل فعلی و با همین سرعت مصرف کنیم، به زودی چیزی روی زمین برای زنده ماندن بشر باقی نخواهد ماند. برای اجرای ایزو 14067 ابتدا باید اندازه کربن را اندازه‌گیری کرد، استاندارد 14067 برای سنجش میزان رد پای کربن به تازگی در سال 2018 منتشر شده است.امروزه سازمان بین المللی استاندارد ، انواع استاندارهای محیط زیست را برای مدیریت خطرات و آسیب های محیط زیست منتشر کرده است.

استاندارد کاهی رد پای کربن

افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا ناشی از مصرف مخرب ما انسان‌ها است، منجر به ایجاد آشفتگی‌های آب و هوایی و اختلال در عرضه آب و محصولات غذایی می‌شود. اما با کاهش ضریب کربن و اجرای استاندارد کاهش رد پای کربن، می‌توان تا حدی جلوی این فاجعه را گرفت. استاندارد ایزو 14067 محصول سال 2018 میلادی، گازهای گلخانه‌ای و رد پای کربن را در محصولات و فرآیندها رصد کرده و الزامات و دستورالعمل‌هایی برای کاهش و از بین بردن حداکثری آن‌ها ارائه می‌دهد.

ایزو 14067 به تازگی به عنوان یک استاندارد بین‌المللی منتشر شده است که اصول و دستورالعمل‌های توافق‌شده جهانی را برای ارزیابی و گزارش‌دهی کربن محصولات CFP، محاسبه اثرات کربن و ارائه راه‌هایی برای کاهش آن در خود دارد. استاندارد 14067 در واقع جایگزین ISO/TS 14067:2013 است که یک سند جامع‌تر و کامل‌تر محسوب می‌شود. استاندارد ایزو 14067 برای اندازه‌گیری، نظارت، گزارش و اعتبارسنجی انتشار گازهای گلخانه‌ای در راستای کاهش میزان کربن است، این استاندارد به عنوان استاندارد گازهای گلخانه‌ای به رسمیت شناخته شده است.

مزایای استقرار نظام مدیریت کربن

استقرار ایزو 14067 در سازمان مزایای زیادی دارد، از جمله این مزایا می‌توان به کاهش هزینه‌های عملیاتی و شناسایی فرصت‌های بهینه‌سازی، ایجاد روحیه فعالانه و پاسخگو در راستای تغییر اقلیم، افزایش رقابت‌پذیری در بازارهای جهانی، انطباق با الزامات قانونی و ارتقای اعتبار و انضباط سازمان در سطح جهانی اشاره کرد.

مزایای استقرار نظام مدیریت کربن

نحوه استقرار استاندارد 14067 در سازمان

پیاده‌سازی و استقرار ایزو 14067 در سازمان‌ها برای رویارویی با چالش‌های اقتصاد کم‌کربن و تدوین استراتژی مناسب برای استفاده از فرصت‌ها و کاهش ریسک انتشار گازهای گلخانه‌ای است. نحوه پیاده‌سازی استاندارد کاهش رد پای کربن عبارت است از:

گردآوری و تحلیل داده‌های مورد نیاز از طریق مطالعه مدارک، مستندات، مشاهده، مصاحبه، ارزیابی عملکرد زیست‌محیطی منطبق بر استانداردهای جهانی، مشاوره طراحی و استقرار سیستم مدیریت کربن در سازمان، تهیه موجودی انتشار (Carbon Inventory) برای تعیین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای منتشره سازمان با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی و شرایط انتشار بین‌المللی، شناسایی راهکارهای کاهش انتشار، شناسایی منابع انتشار، برآورد میزان انتشار، انتخاب فناوری و پیشنهاد تجهیزات سخت‌افزاری مورد نیاز برای پایش مستمر میزان انتشار، تهیه نرم‌افزارهای موجودی انتشار برای پایش مستمر و مستقیم، مشاوره و پیاده‌سازی استاندارد ایزو 14067 برای تعریف پروژه‌های کاهش انتشار، محاسبه رد پای کربن محصولات، مشاوره تدوین راهبرد مناسب در سازمان برای تعریف پروژه‌های کاهش انتشار، تهیه و تدوین راهکارهای کاهش انتشار برای هر یک از نقاط نشر سازمان و امکان‌سنجی و پیشنهاد استفاده از تسهیلات مالی و یا فناورانه مکانیزم‌های بین‌المللی در پروژه‌های کاهش انتشار.

اهداف استقرار استاندارد ایزو 14067

  • پیشگیری از انتشار آلاینده‌های زیست‌محیطی با توجه به اهداف کلان سازمان
  • اهمیت آموزش و تحقیقات در زمینه موضوعات تغییرات آب‌وهوایی
  • کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای همسو با تعهدات بین‏المللی و ملی
  • صرفه ‏جویی در مصرف انرژی و مواد و افزایش بهره‌وری
راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست