رفتن به محتوا

ISO 2148:2019

اطلاعات و اسناد – ارزیابی کیفی کتابخانه های ملی

ISO 2148 : کتابخانه های ملی منابعی شگفت انگیز – دارایی های جامعه و گنجینه های دانش هستند. اما چه چیزی باعث شگفتی آن ها می شود ؟ استاندارد جدید ایزو با ترکیبی از شاخص های عملکرد و روش های خاص ارزیابی اثر به حل این موضوع کمک می کند.

کتابخانه ملی ممکن است شبیه یک سالن رقص یا یک بشقاب‌پرنده باشد، اما مهم نیست که آن‌ها چه شکلی هستند، آن‌ها اسناد کل کشور را جا داده اند .

این کتابخانه ها دارای آثار نادر، ارزشمند یا قابل توجهی از اهمیت فرهنگی عالی هستند. به عبارت دیگر، دارایی های ارزشمند کشور. برخی از این کتابخانه های ملی قرن ها هستند و به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم عمل می کنند، اما همه آنها به خدمات با کیفیت می اندیشند.

ISO 21248:2019 اطلاعات و اسناد – ارزیابی کیفیت کتابخانه های ملی، 34 شاخص عملکرد را برای ارزیابی کیفیت خدمات کتابخانه ملی فراهم می کند. این استاندارد تلاش می کند تا تمام طیف کارهای کتابخانه ملی را از مجموعه ملی و کتابشناسی ملیتا رویدادهای فرهنگی و خدمات آموزشی را پوشش دهد.

به علاوه، این استاندارد  ISO روش‌های ارزیابی تاثیر و نفوذ کتابخانه‌های ملی را شناسایی و توصیف می‌کند. کتابخانه‌های ملی راه‌های دیگری بجز کتابخانه عمومی یا دانشگاهی برای اعمال نفوذ خود بر بازدیدکننده دارند؛ تاثیر آن‌ها بر همه موسسات یا عموم مردم است. این استاندارد مهم‌ترین گروهه‌ای مصرف‌کننده مانند محققان، مدرسان و دانشجویان، کتابخانه‌ها، ناشران و مدیریت دولتی را شناسایی می‌کند. پرسشنامه‌های خاص برای این ها و دیگر گروهه‌ای مصرف‌کننده برای ارزیابی تاثیر کتابخانه ارایه شده‌است.

دکتر رزویتا پال رهبر گروه کارشناسان ایزو که این استاندارد را تدوین کرده اند اظهار داشت : کتابخانه های ملی نقش مهمی در ارائه و تضمین دسترسی دائم به دانش و فرهنگ گذشته و حال ایفا می کنند و خدمات و تکالیف ویژه ای در مقایسه با کتابخانه های دیگر دارند .

استاندارد ISO 21248:2019 به آن ها کمک می کند تا خدمات عمومی خود را بهبود و ارتقاء دهند.

این سند شرایطی را برای ارزیابی کیفی کتابخانه های ملی تعریف می کند و روش های زیر را برای ارزیابی مشخص می کند.

اندازه گیری عملکرد، و ارزیابی اثرات.

مقایسه بین کتابخانه‌ها در صورتی امکان پذیر است که تفاوت‌هایی در اختیارات، وظایف و حوزه‌های انتخابی کتابخانه‌ها در نظر گرفته شود.
تمام روش‌های توصیف‌شده در این سند شامل همه کتابخانه‌های ملی نمی‌شود. محدودیت‌های کاربردی بودن روش‌های فردی در این توصیفات مشخص شده‌است.
این سند آرشیو وب را پوشش نمی دهد، اما به استاندارد ISO / TR 14873 برای آمار و مسائل مربوط به کیفیت برای این کار جدید کتابخانه های ملی اشاره می کند.

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست