رفتن به محتوا

ISO 30500 سرویس های بهداشتی بدون فاضلاب

ISO 30500 سرویس های بهداشتی بدون فاضلاب

ISO 30500 :  سرویس های بهداشتی بدون فاضلاب – واحدهای آماده پیش ساخته

بیش از ۲ تا ۳ میلیارد نفر در سراسر جهان فاقد دسترسی به خدمات پایه بهداشتی هستند, حدود ۸۹۲ میلیون نفر به سرویس های بهداشتی دسترسی ندارند . سالانه صدها هزار کودک در اثر بیماری می‌میرند.

تکنولوژی جدید در حال شکل‌دهی به سیستم‌های بهداشتی امن در مکان‌هایی است که تاسیسات تصفیه فاضلاب ندارند و پتانسیل نجات زندگی و بهبود رفاه بسیاری را دارند. استاندارد ایزو برای پشتیبانی از این توسعه منتشر شده‌است.

بسیاری از مردم در سراسر جهان,با فقدان بهداشت آب آشامیدنی مواجه هستند . آن‌ها هر روز در معرض بیماری و بیماری‌های خطرناک هستند.

سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۱۳ یک فراخوان جهانی برای افرادی که از فضای باز به جای سرویس های بهداشتی استفاده می کردند منتشر کرد که تا سال ۲۰۲۵ این اقدامات حذف شود. دسترسی به بهداشت کافی برای همه یکی از۱۷ اهداف توسعه پایدارسازمان ملل متحد می باشد.

در این راستا, تکنولوژی جدید هیجان انگیزی در حال شکل‌گیری است, با توسعه سیستم‌های بهداشتی ضایعات را بدون نیاز به متصل بودن به سیستم فاضلاب سنتی دفع می کند.

دستورالعمل های بین المللی جدید برای چنین فن آوری کمک خواهد کرد که صنعت را به سطح جدیدی هدایت کند، با ارائه الزامات ایمنی و عملکردی که نه تنها تولید موثر آنها را افزایش می دهد، بلکه این بخش را به طور کلی توسعه می دهد.

ISO 30500، سیستم های بهداشتی غیر فاضلاب – واحدهای آماده پیش ساخته – الزامات ایمنی عمومی و نیازمندی های عملکردی برای طراحی و آزمایش، صنعتی است که این سیستم ها را برای کشورهایی که به آن ها نیاز دارند تولید می کند.

دکتر Doulaye Koné، رئیس کمیته ایزو که این استاندارد را توسعه داد، گفت ISO 30500 به تولیدکنندگان، دولت ها، تنظیم کننده ها و کاربران نهایی امکانات غیر فاضلاب را نشان می دهد که آنها ایمن، قابل اعتماد و با کیفیت خوب هستند .

این امر، به نوبه خود، منجر به توسعه سرویس های بهداشتی بهترحتی در مناطقی که زیرساخت هایی مانند لوله کشی و برق امکان پذیر نیست می شود.

او گفت :ISO 30500 توسط طیف گسترده‌ای از کارشناسان در بیش از ۳۰ کشور، از جمله نمایندگانی از این صنعت که در حال توسعه فن‌آوری و افرادی از دولت در کشورهایی هستند که نیاز به آن وجود دارد، توسعه داده شد.

خروجی‌ سیستم‌هایی که الزامات ISO 30500 را برآورده می‌کنند عاری از باکتری‌ها، ویروس‌ها و عوامل پاتوژن های مضر هستند در نتیجه از مردم و منابع ارزشمند، مانند آب آشامیدنی، از شیوع بیماری مهلک بالقوه محافظت می‌کنند.

تولیدکنندگان بیان کرده‌اند که این استاندارد به عنوان ابزاری برای هدایت نوآوری و کمک به سرعت بخشیدن به محصولات خود به بازار به شدت مورد نیاز است, در حالی که بسیاری از دولت‌ها به ارتباط استاندارد به عنوان مبنایی برای سیاست عمومی نگاه می‌کنند.

LANSANA Gagny Sakho، مدیر عامل شورای بهداشت محیط زیست ONAS ، گفت که سنگال در حال برنامه‌ریزی برای اتخاذ ایزو ۳۰۵۰۰ و ایزو ۲۴۵۲۱، فعالیت‌هایی مربوط به مدیریت خدمات آب آشامیدنی و فاضلاب است .

دستورالعمل هایی برای مدیریت خدمات فاضلاب خانگی به عنوان بخشی از یک سیاست خارجی صدور مجوز تاسیسات بهداشتی بدون فاضلاب به بخش های خصوصی است.

وی گفت: این استاندارد اخیر به تسریع حرفه ای سازی سهامداران کلیدی بخش خصوصی که در این انقلاب فوق‌العاده در زمینه بهداشت محلی دخیل هستند، کمک خواهد کرد. تصویب پیشین در سنگال ISO 24521 و ISO 30500 همچنین در تحقق SDG ها نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

Kumkrong Attawutرئیس نوآوری و مدیریت شراکت SCG شیمیایی، یک شرکت پتروشیمی بزرگ در تایلند، گفت: ISO 30500 می‌تواند به عنوان یک ابزار یا راهنمای منبع یابی و به‌کارگیری فن‌آوری‌های ثابت شده از موسسات تحقیقاتی برای توسعه و تولید آن‌ها در راه‌حل‌های بهداشتی خارج از شبکه مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر این، استانداردسازی اجازه رقابت بازار عادلانه با تولید راه‌حل‌های بهداشتی با سطح کیفیت مشابه را می‌دهد که منجر به بهبود کیفیت زندگی می‌شود.

ISO 30500 توسط کمیته ISO / PC 305 ، سیستم های بهداشتی بدون سیستم فاضلاب پایدار، که دبیرخانه آن به طور مشترک توسط ANSI، عضو ISO برای ایالات متحده آمریکا و ASN، عضو ISO برای سنگال، برگزار شده است.

منبع : بخش اخبار سایت ایزو گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست