رفتن به محتوا

ISO 35001:2019


ISO 35001:2019 : بهبود امنیت بیولوژیکی  با اولین استاندارد بین المللی برای مدیریت خطرات  بیولوژیکی

منتشر شده در تاریخ  ۱۳ ژانویه ۲۰۲۰   توسط Clare Naden

ISO 35001 استفاده از مواد بیولوژیکی در آزمایشگاه ها یا جاهای دیگر  ، از تشخیص بیماری ها گرفته تا تحقیقات دارویی و علمی برای بسیاری از صنایع ضروری است اما بدون خطر نمی باشد.

مدیریت ریسک مؤثر مواد مخاطره آمیز مواد بیولوژیکی به معنای کاهش احتمال وقوع حوادث  ، تأثیر کمتر بر محیط و استفاده کارآمدتر از زمان و سایر منابع است.

به تازگی یک استاندارد جدید بین المللی سیستم مدیریتی برای کمک منتشر شده است.

SARS ، ویروس های رایج  و تهدیدات مربوط به استفاده مخرب از عوامل بیماری زا همه دنیا را در معرض خطرات مواد بیولوژیکی و لزوم راه های دقیق و   سختگیرانه برای مقابله با آنها قرار داده است.

سارس نوعی بیماری خطرناک تنفسی است که از سال ۲۰۰۲ شیوع پیدا کرده و شیوع آن از کشور چین بود و به سرعت به دیگر کشورهای آسیای شرقی مثل هنگ کنگ، تایلند، ویتنام و سنگاپور و بعد به کشورهای آمریکای شمالی مثل کانادا و آمریکا سرایت کرد.

هم اکنون ویروس کرونا نام یک گونه از فرمانرو کرونا ویروس است که در سال ۲۰۲۰ از طریق مصرف سوپ خفاش در ووهان چین شیوع پیدا کرد. ویروس کرونا دسته‌ای از ویروس‌ها را شامل می‌شود که بیماریهایی از سرماخوردگی ساده تا نشانگان تنفسی خاورمیانه  مرس (MERS) و نشانگان تنفسی حاد سارس (SARS) را باعث می‌شوند. یماریزایی این ویروس سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و علایمی مشابه سرماخوردگی ساده را ایجاد می‌کند. 

یک سیستم مدیریت بیولوژیک  گامی اساسی در جهت آن است که سازمان را قادر می سازد تا به طور مؤثر خطرات ایمنی یا امنیت بیولوژیکی مربوط به فعالیت های خود را شناسایی ، کنترل و مدیریت کند.

ISO 35001:2019 ، مدیریت ریسک بیولوژیکی برای آزمایشگاه ها و سایر سازمان های مرتبط ، اولین استاندارد بین المللی برای یک سیستم مدیریت بیولوژیکی   است. این امر الزامات و راهنمایی آزمایشگاه ها یا هر سازمان دیگری را که با عوامل بیولوژیکی کار می کند برای کنترل و کاهش خطرات مرتبط با استفاده از آنها تعریف می کند.

Patty Olinger مشاور گروه کاری که این استاندارد را تدوین کرده است ، گفت: در حالی که تعدادی از استانداردهای منطقه ای یا ملی وجود دارد که به سازمان ها کمک می کند تا خطرات خود را مدیریت کرده و الزامات نظارتی را برآورده کنند ، ISO 35001 اولین استانداردی است که باعث هماهنگی سایر استانداردهای موجود در این زمینه است که   آن‌ها را وادار به ارائه بهترین عملکرد بین‌المللی می‌کند   .

ISO 35001 نقشه سازمانی و افراد را برای نحوه سازماندهی و مدیریت منظم و ساختار برنامه های   مخاطرات بیولوژیکی خود در اختیار سازمان ها و افراد قرار می دهد.

این امر به طور فزاینده ای برای محافظت از زیرساخت های بهداشت عمومی جهانی با توجه به اینکه جهان ما بیشتر و یکپارچه تر می شود ، اهمیت دارد.

این سند فرایندی را برای شناسایی، ارزیابی، کنترل، و نظارت بر ریسک‌های مرتبط با مواد زیستی خطرناک تعریف می‌کند. این سند برای هر آزمایشگاه یا سازمان دیگری که با مواد زیستی، انبارهای، حمل و نقل، ویا مصرف مواد زیستی خطرناک کار می‌کند، قابل‌اجرا است.

هدف از تدوین و انتشار این استاندراد چیست؟

هدف از این سند تکمیل استانداردهای بین‌المللی موجود برای آزمایشگاه‌ها است.

این استاندارد کجاها کاربرد ندارد؟این سند برای آزمایشگاه هایی که وجود میکروارگانیسم ها و یا سموم موجود در مواد غذایی یا خوراک را آزمایش می کنند ، در نظر گرفته نشده است. این سند برای مدیریت خطرات ناشی از استفاده از محصولات اصلاح شده ژنتیکی در کشاورزی در نظر گرفته نشده است.

گرد آوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

منبع : سایت ایزو

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست