رفتن به محتوا

ISO 37120: 2018 قوی تر کردن شهرهای آینده

ISO 37120: 2018 مجموعه ای جدید از استانداردهای بین المللی: قوی تر کردن شهرهای آینده

جمعیت بسیاری از شهرهای جهان به سرعت در حال افزایش است و با چالش‌ها و فرصت‌هایی برای حفظ امنیت شهروندان همراه است .

استانداردهای بین‌المللی جدید برای اندازه‌گیری و بهبود عملکرد شهرها تنها برای کمک به شهرها منتشر شده‌است .

در حال حاضر بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهر زندگی می‌کنند و این تعداد تا سال 20501 به 70 درصد می‌رسد. با توجه به افزایش شهرنشینی و فشار بر روی منابع و زیرساخت‌ها , چالش جدی برای شهرها در همه جا به چشم می‌خورد و نیاز به برنامه‌ریزی موثر , مدیریت و سیاست مبتنی بر شواهد را ایجاد می‌کند.

به منظور اتخاذ چنین تصمیماتی , شهرها نیاز به یک مرجع قابل‌اعتماد برای اندازه‌گیری عملکرد خود دارند , که در آن اولین استاندارد بین‌المللی برای شاخص‌های شهر اجرا می‌شود.

ISO 37120 ( شاخص‌هایی برای خدمات شهری و کیفیت زندگی در جوامع ) اولین مجموعه از شاخص‌های شهری استاندارد شده در سطح بین‌المللی بود که رویکردی یکنواخت را برای اندازه گیری و چگونگی آن , هنگامی برای که اولین بار در سال 2014 منتشر شد ، فراهم می کند.

ISO 37120: 2018
برای اولین بار، شهرها توانستند در میان خودشان با استفاده از داده های استاندارد شده و قابل مقایسه در سطح جهانی، به آنها اجازه می دادند بینش ها را در شهرهای دیگر دریافت کنند و از هرکدام از دیگران یاد بگیرند.

اکنون استاندارد به روز شده و حتی شاخص های بیش تری برای کمک به شهرها برای بهبود موثر کیفیت زندگی شهروندان و برنامه ریزی برای آینده ای پایدارتر ارائه کرده است.

ISO 37120: 2018
برنارد گیندروز، رئیس ISO / TC 268، شهرها و جوامع پایدار کمیته فنی که استاندارد 37120 را توسعه داد، گفت: ایزو 37120 با توجه به تقاضای شهر و تجزیه و تحلیل شکاف که به روز شده و نیازمند بسیاری از شاخص های جدید، از جمله کسانی که برای فرهنگ، کشاورزی شهری و غذا هستند.
او گفت : ” در حال حاضر , نزدیک به صد شهر اجرا شده‌اند و یا در روند اجرا ی استاندارد هستند و از لحاظ شاخص‌های جدیدی که آن‌ها می‌خواهند و نیاز دارند , در آخرین نسخه که بسیار خواندنی است ، گنجانده ایم.
” برای مثال , اکنون شاخص‌های جامع تری در زمینه مسکن وجود دارند , مانند نرخ تهی جایی و اندازه فضای زندگی , در صورتی که شهرهای آینده بتوانند به طور موثر جمعیت رو به رشد را مدیریت کنند , ضروری است .”

مدیران و برنامه‌ریزان شهری , سیاستمداران , پژوهشگران و رهبران تجاری تنها برخی از کسانی هستند که از استفاده از این استاندارد بهره‌مند می‌شوند که همه چیز از آموزش و پرورش و انرژی برای حمل و نقل , بهداشت و آب را پوشش می‌دهد.
ISO 37120 به زودی با دو استاندارد مکمل دیگر در مورد شاخص‌هایی برای شهرهای هوشمند و انعطاف‌پذیر , ارائه خواهد شد , و یک مجموعه جامع از دستورالعمل‌های مورد توافق بین‌المللی را که به همه ی جوامع شهر کمک می کند را تقویت می کند.

ISO 37122, توسعه پایدار در جوامع – شاخص‌های شهرهای هوشمند و ISO 37123, توسعه پایدار در جوامع – شاخص‌هایی برای شهرهای مقاوم , در نظر گرفته شده و قرار است تا اواخر سال جاری منتشر شود .
علاوه بر این , یک استاندارد سوم جدید نیز برای ارائه راهنمایی به رهبران شهر درباره نحوه ایجاد یک مدل موثر برای شهر خود که می‌تواند به آن‌ها در رسیدن به اهداف پایداری شان کمک کند , منتشر شده‌است .

ISO 37106 , شهرها و جوامع پایدار برای ایجاد مدل‌های عملیاتی شهری هوشمند برای جوامع پایدار , مجموعه ای از شیوه‌های هوشمندانه برای مدیریت حاکمیت , خدمات , داده‌ها و سیستم‌ها در سراسر شهر را در راه همکاری دیجیتالی و دیجیتال فراهم می‌کند .

این استانداردها بخشی از سری ISO 37100 است که شامل ISO 37101، استاندارد سیستم های مدیریت جامع برای توسعه پایدار در جوامع است.

منبع : سایت ایزو گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست