رفتن به محتوا

ISO 45005:2020

ایزو چیست

ISO/PAS 45005:2020 – ISO 45005:2020 مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی-ISO 45005:2020 رهنمودهای کلی برای کار ایمن در طی بیماری همه گیر COVID-19

این سند برای سازمانها در مورد چگونگی مدیریت خطرات ناشی از COVID-19 برای حفاظت از سلامت ، ایمنی و رفاه مربوط به کار ، راهنمایی هایی را ارائه می دهد.

این سند ISO 45005:2020 برای سازمانها در هر اندازه و بخش ، قابل اجرا است . از جمله سازمانهایی که:

الف) در مدت شیوع بیماری در حال فعالیت بوده اند .
ب) در حال از سرگیری یا برنامه ریزی برای از سرگیری فعالیت پس از تعطیلی کامل یا جزئی هستند.
ج) مشغول اشتغال مجدد محل کارهایی هستند که به طور کامل یا جزئی بسته شده اند.
د) جدید هستند و قصد دارند برای اولین بار فعالیت خود را آغاز کنند .
این سند برای ارائه راهنمایی در مورد چگونگی اجرای پروتکل های خاص کنترل عفونت در کلینیک ، درمانگاه و سایر موارد نیست.

توجه: قانون و راهنمای قابل اجرا توسط دولت ، نهادهای نظارتی و مقامات بهداشتی برای کارکنان در این محیط ها یا در نقش های مرتبط ارائه شده است.

این سند ISO 45005:2020 همچنین راهنمایی مربوط به حمایت از انواع کارکنان (به عنوان مثال کارکنان استخدام شده در سازمان ، کارگران ارائه دهندگان خارجی ، پیمانکاران ، افراد خوداشتغال ، کارکنان نمایندگی ، کارگران مسن ، کارگران دارای معلولیت) و سایر طرف های ذینفع مربوطه (به عنوان مثال بازدید کنندگان از یک محل کار ، از جمله افراد عمومی).

بیماری همه گیر COVID-19 دنیای کار را زیر و رو کرده و کارفرمایان با چالش هایی روبرو شده اند که تاکنون دیده نشده بود. با درک نیاز به راهنمایی جامع و در عین حال عمومی در مورد محافظت از کارکنان در حالی که به کار خود ادامه می دهند ، کارشناسان ISO بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) به سرعت دست به کار شدند و رکورد این کار را شکستند.

در حالی که میانگین زمان توسعه دادن استاندارد بین‌المللی ISO سه سال طول می‌کشد, استانداردهای تازه منتشر شده ISO/PAS45001, سلامت شغلی و مدیریت ایمنی – راهنمای کلی برای کار ایمن در طی دوره همه‌گیری بیماری همه‌گیر در طی سه ماه در پاسخ به فوریت وضعیت و نیاز به چنین اطلاعاتی توسعه یافت.

ISO 45005:2020 بهترین روش بین المللی را در مورد چگونگی مدیریت بهداشت و ایمنی کارکنان و ذینفعان در طی بیماری همه گیر COVID-19 گرد هم آورده و هدف آن تکمیل راهنماها و مقررات ملی موجود است.

کارشناسان از 26 کشور به طور خستگی ناپذیر برای تولید این رهنمودها تلاش کردند که توسط 80 کشور عضو کمیته فنی ISO برای مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی تأیید شد.
این فرمت اجازه می‌دهد تا این سند در فرم فعلی خود به روز شود یا به یک استاندارد رسمی, بسته به دوره آینده همه‌گیری و ظهور اطلاعات جدید, تبدیل شود.

Sally Swingewood ، مدیر کمیته تهیه کننده سند ، گفت که این توصیه های عملی در زمینه مدیریت هر گونه خطرات ناشی از COVID-19 را ارائه می دهد و بدون توجه به موقعیت یا وضعیت سازمان قابل اجرا است.

راهنمایی ها از نظر اندازه و از نظر رویکردی که برای مدیریت بیماری همه گیر در حوزه قضایی خاص آنها در نظر گرفته شده ، عملی و مناسب هستند.

این استاندارد پاسخی به بیماری همه گیر COVID-19 و افزایش خطر این بیماری برای سلامتی ، ایمنی و رفاه افراد در همه زمینه ها ، از جمله افرادی که دور کار هستند ، و یا کسانی که به صورت حضوری کار می کنند ، می باشد.

دولت ها ، نهادهای نظارتی و سایر نهادهای حرفه ای در سراسر جهان راهنمایی هایی درباره کار ایمن در طی بیماری همه گیر COVID-19 منتشر کرده اند. این سند یک مجموعه عمومی از دستورالعمل ها را ارائه می دهد که مکمل این اطلاعات است و از اصولی پشتیبانی می کند:

الف) اقدامات منطقی برای مدیریت خطرات ناشی از COVID-19 برای حفاظت از سلامتی و ایمنی کارکنان و سایر اشخاص ذینفع مربوطه انجام می شود یا خواهد شد.
ب) کارکنان نباید ملزم به کار شوند مگر اینکه این اقدامات اجرا شده باشد.
این راهنما شامل توصیه های عملی به سازمان ها و کارکنان در مورد چگونگی مدیریت این خطرات است و برای سازمان هایی که فعالیت خود را از سر می گیرند ، آنهایی که در سراسر همه گیری فعالیت می کنند و کسانی که فعالیت خود را شروع می کنند مناسب است.

با اجرای این سند ISO 45005:2020 ، سازمان قادر خواهد بود:

الف) اقدام موثر برای محافظت از كارکنان و سایر اشخاص ذینفع مربوطه در برابر خطرات مربوط به COVID-19 ؛
ب) نشان دهد که با استفاده از یک رویکرد سیستماتیک خطرات مربوط به COVID-19 را برطرف می کند.
ج) نشان دهد که با استفاده از یک رویکرد نظام‌مند چارچوبی برای فعال کردن انطباق موثر و به موقع به وضعیت در حال تغییر ایجاد می‌کند.

سازمانهایی که از ISO 45001 استفاده می کنند می توانند از طریق استفاده از این سند ، سیستمهای OH&S خود را با مرتبط سازی بندهای مربوط به چرخه Plan-Do-Check-Act (PDCA) ، به شرح زیر توضیح دهند. اتخاذ یک رویکرد سیستمی هماهنگی منابع و تلاش‌هایی که در مدیریت COVID -19 اهمیت بسیاری دارد را تسهیل می‌کند.
طرح ریزی : برای کار ایمن سازمان باید برنامه ریزی شود (بندهای 4 تا 8).
اجرا : اجرای فرآیندهای طرح ریزی شده (بندهای 9 تا 12)
بررسی: پایش اندازه گیری فعالیت ها و این که چه قدر اثربخش بوده (بند 13)
اقدام: مشكلات را برطرف کرده و به دنبال راه هايي براي موثرتر كردن كارهاي سازمان باشند ( بند 14).
این سند به عنوان یک مجموعه گام به گام توصیه ها در نظر گرفته نشده است. این چارچوبی را فراهم می کند که در آن چرخه PDCA ذکر شده در بالا ، با همه قسمت ها در همه زمان ها ، برای بهبود مستمر مداوم و اطمینان از واکنش سازمان به تغییرات در مراحل مختلف همه گیری باید تکرار شود .

www.iso.org

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست