رفتن به محتوا

ISO/TS 14092:2020

Iز ویژگی فنی جدید ایزو در زمینه تغییرات اقلیمی هوشمند برای جوامع و دولت‌های محلی . از خشکسالی گرفته تا سیل ، جوامع در سراسر جهان در حال حاضر شاهد در حال افزایش تأثیرات آب و هوایی هستند.


اینها تهدیدی برای زندگی ، اموال ، رفاه اقتصادی و اکوسیستم است. راهنمایی جدید از ISO به دولتها و جوامع محلی کمک می کند تا برای تهدیدات و خطرات مرتبط با آنها آماده شوند.

ISO/TS14092:2020 سازگاری با تغییرات اقلیمی – الزامات و راهنمای برنامه‌ریزی سازگاری برای دولت‌ها و جوامع محلی، در اقدامات اساسی برای ایجاد یک جامعه ایمن، با امنیت اجتماعی و اقتصادی و پایدار که نسبت به تاثیرات کنونی و آینده تغییرات اقلیمی مقاوم باشد، کمک خواهد کرد.

براساس گزارش نظرسنجی که مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با عنوان خطرات جهانی در سال 2020، برای صدها نفر انجام داد این نتیجه حاصل شد که پنج تهدید اصلی پیش روی جهان ، مرتبط با بحران اقلیمی هستند.
براساس نظرسنجی WEF، تغییرات شدید آب و هوایی، کاهش چشمگیر تنوع زیستی و عدم توقف گرمایش کره زمین بزرگترین تهدیدهایی هستند که تصمیم گیرندگان بسیاری با آن مواجه اند.

استاندارد جدید ISO/TS 14092:2020 تشخیص می‌دهد که اثرات ناشی از تغییر آب و هوا به طور گسترده از منطقه به منطقه متفاوت بوده و مستقیماً بر دولت‌های محلی، از جمله خدمات عمومی که آن‌ها ارائه می‌دهند، و همچنین امنیت افراد در حوزه صلاحیت شان تاثیر می گذارد .
این سازمان از آن‌ها در تطبیق با تغییر آب و هوا براساس میزان آسیب‌پذیری، اثرات و ارزیابی‌های ریسک پشتیبانی می‌کند. همچنین از تنظیم اولویت‌های برای مقابله با ریسک‌های ریشه‌دار حمایت می‌کند.

خانم Sara Jane Snook، رییس گروه کارشناسان تدوین کننده راهنمای جدید ISO/TS 14092:2020 ، می گوید : آمادگی برای تهدیدات ناشی از تغییرات اقلیمی و برنامه ریزی برای سازگاری با آن در سطوح دولت ها و جوامع محلی ضروری است.

فرایند گام به گام ارائه شده در ISO/TS 14092 برنامه سازگاری محلی را متناسب با شرایط اقلیمی ، زیست محیطی و اجتماعی در هر مورد امکان پذیر می کند. این امر منجر به ایجاد یک برنامه انطباق قوی و مؤثر خواهد شد که می تواند عملیاتی شود و اقدامات مناسب در امروز و آینده را ارتقا بخشد.

این استاندارد ISO جدید همچنین نحوه ایجاد یک طرح تطبیق در سطح دولت محلی و جامعه را توصیف می‌کند. مشخص می‌کند که چرا و چگونه یک ساختار حاکمیتی مناسب (ساختار یافته و مشارکتی) و مولفه‌های برنامه‌ریزی و فرآیندهای اجرایی را تعیین کند.
این جزئیات شامل ایجاد یک تیم تسهیل کننده ، ارزیابی خطرات و تدوین برنامه ای مؤثر ، نظارت بر پیشرفت در اجرای تطبیق و ارزیابی دستاوردهای آن با هدف بهبود مستمر این طرح است.

ویژگی فنی ISO/TS 14092:2020 توسط کمیته فنی ISO/TC 207/SC 7، مدیریت زیست محیطی، مدیریت گازهای گلخانه ای و فعالیت های مربوطه، تدوین شده که مسئولیت دبیرخانه آن به عهده کانادا است.

بندهای الزامات این استاندارد ISO/TS 14092:2020 شامل موارد زیر است :


۱-دامنه کاربرد
۲- استانداردهای مرجع
۳- تعاریف و اصطلاحات
۴- اصول
۵- پیش طرح ریزی
۶- ارزیابی اثرات تغییرات اقلیمی
۷- تدوین برنامه سازگاری
۸- اجرا
۹- پایش و ارزیابی
۱۰- گزارشات و ارتباطات

گواهینامه های مرتبط

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست