رفتن به محتوا

سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات ISO55000:2014

سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات ISO55000:2014

پایه و اساس هر سازمان متشكل از دارایی‌هایی است كه وجود آن‌ها برای تحقق اهداف سازمان الزامی است. فارغ از نوع مالكیت سازمان‌ها (خصوصی يا دولتی) و نوع دارایی‌های سازمان اعم از فیزیكی، مالی، انسانی و دارایی‌های نامشهود، ایزو 55000 یا وجود سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات صحیح، می‌تواند باعث ايجاد ارزش افزوده و افزايش سطح رضایت طرف‌های ذینفع سازمان گردد.

سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات، متشكل از اقدامات هماهنگ، بهینه و برنامه‌ریزی شده‌ای است که به منظور انتخاب، خرید، توسعه، بهره‌برداری، نگهداری، اسقاط و بازسازی دارایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه اهمیت مدیریت یكپارچه دارایی‌ها در سازمان‌های پیشرو با توجه به مزایای بسیاری كه در عمل می‌توانند ایجاد کنند بر كسی پوشیده نیست. با توجه به اهمیت این موضوع، حركت در جهت استانداردسازی مباحث مدیریت دارایی در اولویت سازمان‌ها قرار گرفته است، در همين راستا نيز سری استاندارد ایزو 55000 در سال 2014 توسط سازمان جهانی استاندارد تدوین و به صنایع و كسب‌وكارهای جهانی عرضه شد. موسسه بین­‌المللی استاندارد، سری اولیه استانداردهای خود را در رابطه با سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات در ژانویه 2014 منتشر کرد.

ISO55000:2014 - سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات

نسخه‌های مختلف ایزو 55000

ابتدا باید دانست که استاندارد مدیریت دارایی­ها یک نسخه­‌ای نیست، بدین معنی که آنچه از آن به عنوان ایزو 55000 یاد می­شود، در واقع مجموعه­‌ای از سه سند مجزا است. این سه عبارتند از:

  • ISO55000:2014: مدیریت دارایی­ها؛ دورنما، اصول و اصطلاحات
  • ISO55001:2014: مدیریت دارایی­ها؛ الزامات سیستم­های مدیریتی
  • ISO55002:2014: مدیریت دارایی­ها؛ سیستم­های مدیریتی، دستورالعمل­هایی برای استفاده از استاندارد ISO 55001

این سه  استاندارد در کنار یکدیگر مورد توافق کارشناسان سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که عبارت «سیستم مدیریت» برای «مدیریت دارایی­ها» در ایزو 55000 با عنوان «سیستم مدیریت دارایی­ ها و تجهیزات» شناخته می­شود. دقت داشته باشید که این عبارت­ها تعاریفی دقیق دارند که در تمامی این مجموعه به کار می­روند.

سیستم مدیریت: مجموعه‌ای از عناصر دارای تأثیر متقابل یا مرتبط سازمان، جهت ایجاد سیاست­ها و اهداف عینی و فرآیندهایی در راستای دستیابی به این اهداف

مدیریت دارایی­ها: فعالیت­های هماهنگ سازمان برای تحقق ارزش دارایی­ها

سیستم مدیریت دارایی ­ها و تجهیزات: نوعی سیستم مدیریتی برای مدیریت دارایی­ها که کارکرد آن تدوین سیاست­ها و اهداف عینی مدیریت دارایی­ها است.

مجموعه استاندارد ایزو 55000 به جای مشخص کردن چگونگی مدیریت دارایی‌ها، به طور کامل مشخص می‌کند که «چه چیزی باید انجام شود» تا بتوانید همه کارهای خود را مدیریت کنید. ایزو 55000 دقیقا مشابه استانداردهای دیگر نظیر ایزو 9000 ، ایزو 14001 یا ایزو 31000 است. تمامی این اسناد به جای مشخص کردن جزییات کار، الزامات لازم برای مدیریت سیستم­ها را بیان می­‌کنند. این استانداردها، همگی تمایل کمی به پرداختن به جزئیات در مقایسه با استانداردهای فنی دارند که جایگزینشان شده­اند. استانداردهای عمومی مانند ایزو 55000، نسبت به استانداردهای فنی کمتر به الزامات دقیق می­‌پردازند و بیشتر بر اصول و مفاهیم کلی تأکید می­ ورزند.

ایزو 55000 یک مرور کلی از سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات، اصول و اصطلاحات، و منافع مورد انتظار از اتخاذ مدیریت دارایی را فراهم می‌کند و می‌تواند برای تمام دارایی‌ها و با هر نوع و اندازه از سازمان استفاده شود.

استاندارد ایزو 55000، دورنمایی از مدیریت دارایی­ها و سیستم مدیریت دارایی ها و تجهیزات ارائه می­کند و زمینه را برای ISO 55001  و ISO 55002 فراهم می‌سازد. همکاری بین‌المللی برای تهیه­ی این استانداردها منجر به ایجاد شیوه‌­های مشترکی شد که برای انواع دارایی­ها و در تمام سازمان‌ها و فرهنگ‌ها می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

ISO 55001، ISO 55002 و استاندارد بین‌المللی حاضر را می­توان همراه با سایر راهنماهای فنی و استانداردهای مدیریت دارایی­های مرتبط با انواع دارایی­ها یا بخش­های مختلف صنعت استفاده کرد. ISO 55001 الزامات سیستم مدیریت دارایی ­ها و تجهیزات را مشخص می­­کند، در حالی که سایر استانداردها جزئیات الزامات فنی فعالیت­های مختلف، صنایع مختلف یا دارایی­های مختلف را مطرح می­کنند یا رهنمودهایی درباره­ی نحوه­ی تفسیر و اجرای ISO55001 در یک صنعت خاص یا برای یک نوع خاص از دارایی­ها ارائه می­کنند.

دامنه کاربرد ایزو 55000

استاندارد بین‌المللی ایزو 55000، الزامات مورد نیاز برای یک سیستم دارایی در زمینه کاری سازمان را فراهم می‌کند. این استاندارد می‌تواند برای انواع دارایی‌ها و هر نوع سازمانی با هر اندازه‌ای به‌کار گرفته شود. استاندارد ISO 55000 به‌طور خاص برای مدیریت دارایی‌های فیزیکی در نظر گرفته شده است اما برای سایر دارایی‌ها نیز کاربرد دارد. این استاندارد بین‌المللی دورنمایی از مدیریت دارایی­ها، اصول و اصطلاحات آن و مزایای مورد انتظار از استقرار سیستم مدیریت دارایی ­ها و تجهیزات ارائه می­کند.

کاربرد ایزو 55000

استاندارد ایزو 55000، پتانسیل بالایی برای پذیرش گسترده دارد. این ایزو مدعی است که این دومین استاندارد پرفروشش در دو سال نخست پس از انتشار خواهد بود. امروزه شاهد این هستیم که قانون­‌گذاران و هیئت مدیره ‌ها، به جای توجه به عناصر فنی در تزریق مفاهیم مدیریت دارایی­ها برای ارتقای کارامدی در سازمان، پیاده‌سازی مدیریت دارایی­ها را به یک یا چند دلیل زیر دنبال می‌کنند:

انطباق با مقررات: ایزو 55000 به عنوان یک استاندارد ایزو می­تواند پایه­‌ای باشد که از طریق آن، ناظران اقتصادی، یکپارچگی دارایی­ها و منافع عمومی را در نظر می­گیرند.

اقدامات احتیاطی: برای صنایعی که نظارت خاصی بر فعالیت­های آنها حاکم نیست، ISO 55000 می­تواند معیاری مناسب برای نظارت بر دارایی­های سازمان باشد، بنابراین در صورت بروز مشکلات ایمنی، محیط زیست و مسائل مالی قابلیت حفاظت از سازمان را دارد. همچنین بیمه­‌گران ممکن است ایزو 55000 را به عنوان معیاری برای ارزیابی دقت سازمان در سیستم مدیریت دارایی ­ها و تجهیزات در نظر بگیرند و از طریق آن حق بیمه و مشوق­‌های اضافی را تعیین کنند.

استراتژی بازاریابی: بعضی از سازمان­ها برخی از گواهینامه‌­ها را نوعی مشوق برای جذب سرمایه­‌گذار یا فراهم کردن صورت­‌های دیگری از مزیت تجاری می­دانند. اگر هدف تنها افزودن گواهینامه به داشته­‌های شرکت باشد و بهبود عملکرد مدیریت دارایی­ها مد نظر قرار گرفته نشود، پیامدهای ناخوشایندی به دنبال می­‌آورد.

مزیت رقابتی: بعضی از هئیت مدیره­‌ها ممکن است پتانسیل سازمان خود در ارتقای کارایی و مزیت تجاری نهفته در آن را از طریق شیوه‌­های مناسب مدیریت دارایی­ها درک کرده باشند. این نگاه محتمل­‌ترین محرک برای رویکرد جامع و متعهد به پیاده‌سازی ISO 55000 است که در آن، بهبود کسب‌وکار از طریق تمرکز بر احراز شرایط گواهینامه‌ها امکان­پذیر خواهد شد. این استاندارد بین المللی در وهله‌ی اول برای استفاده­ی گروه‌های زیر تدوین شده است:

  • افرادی که خواهان بهبود و تحقق ارزش مجموعه­ی دارایی­های سازمان هستند.
  • افرادی که در ایجاد، پیاده‌سازی، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت دارایی ­ها و تجهیزات نقش دارند.
  • افرادی که در برنامه‌ریزی نقش دارند.
  • ارائه‌کنندگان خدمات برای این فعالیت­ها
کاربرد ایزو 55000

مزایای استاندارد ایزو 55000

بهره‌گیری از استاندارد ISO 55000 و استاندارد بین‌المللی حاضر، به سازمان امکان می­دهد تا از طریق مدیریت موثر و کارآمد دارایی­هایش، به اهداف عینی خود دست یابد. استفاده از سیستم مدیریت دارایی­ها تضمین می­کند که این اهداف عینی به صورت پایدار و سازگار به مرور زمان قابل تحقق هستند.

این استاندارد دورنمایی از اصول، مفاهیم و اصطلاحات مربوط به مدیریت دارایی­ها و سیستم­های مدیریت دارایی­ها ارائه کرده و زمینه را برای ISO 55001:2014 و ISO 55002:2014 فراهم می­کند. استاندارد ISO 55000 راهنمایی مالی، حسابداری یا فنی برای انواع دارایی­های خاص بیان نمی­کند اما می­تواند یک طرح کلی از توجیه کسب و کار و توضیحاتی مختصر از عناصر یک سیستم مدیریت منطبق بر این استاندارد ارائه دهد. این عناصر عبارتند از: بافت سازمان، رهبری، برنامه‌ریزی، پشتیبانی، عملیات، ارزیابی عملکرد، بهبود.

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست