رفتن به محتوا

IWA2 – سیستم مدیریت کیفیت در آموزش

گواهینامه انطباق IWA2

گواهینامه انطباق IWA2 متشکل از اصول به‌کارگیری QMS یا ISO 9001 در سازمان‌های آموزشی است. اصول گواهینامه انطباق IWA2  حاوی موافقت‌نامه کارگاهی بین‌المللی است و تغییری در ویژگی‌های QMS یا گواهینامه ISO 9001 ایجاد نمی‌کند. این اصول ارائه‌دهنده رهنمودهایی در دامنه گسترده موضوعات مختلف در بهبود مستمر عملکرد سازمان‌های آموزشی و کارایی آن‌ها است.

استاندارد و گواهینامه انطباق IWA2 به‌عنوان استاندارد مدیریت امور آموزشی در سازمان‌های کاملا آموزشی کاربرد دارد. این موضوع به این معناست که در بین سازمان‌ها، موسساتی از نوع خصوصی و یا دولتی وجود دارند که وظیفه ارائه خدمات آموزشی به سایر سازمان‌ها را به عهده دارند و فرآیند آموزش از وظایف اصلی آن‌ها است. اما موسسات و سازمان‌هایی که در حال نیازسنجی، برنامه‌ریزی و اجرای آموزش برای کارکنان خویش هستند، جهت بهسازی روند حرکت نیاز است تا کماکان از ISO 10015 تبعیت کنند.

هدف از اجرای سیستم مدیریت کیفیت در آموزش

اجرای استاندارد IWA2 و اخذ گواهینامه انطباق IWA2 به تحقق بهتر اهداف آموزش کمک می‌کند. ارائه آموزش برای بهبود مهارت‌ها و دانش کارکنان امری بدیهی است که در سیستم مدیریت کیفیت در آموزش باید مدنظر قرار گرفته شود. مهم است که آموزش‌ها بر مبنای علمی استوار باشند و فرآیندهای مربوط به آن‌ها استاندارد شود. با استاندارد کردن فرآیند آموزش تا حدود زیادی نتایج و اثرات آن برای سازمان تضمین‌شده خواهد بود. برای جهت‌دار کردن آموزش و حرکت نظام‌مند استانداردهای مختلفی وجود دارد که هرکدام از این استانداردها به بهبود کیفیت فرآیندهای آموزش کمک می‌کند.
محورهای استاندارد IWA2

استاندارد و گواهینامه انطباق IWA2 مشتمل بر هشت محور اصلی است که عبارتند از دامنه کاربرد، مرجع‌های هنجاری، اصطلاحات و تعاریف، نظام مدیریت کیفیت در سازمان آموزشی، مسئولیت مدیریت در سازمان آموزشی، منابع انسانی، تحقق خدمات آموزشی و سنجش، تحلیل و بهبود در سازمان آموزش.

اخذ گواهینامه انطباق IWA2  برای سازمان‌های آموزشی امری ضروری است که در کنترل و استانداردسازی فرآیندهای جاری آن‌ها کاربرد دارد. آثار و دستاوردهای سیستم مدیریت کیفیت در آموزش به تحقق بهتر اهداف آموزش کمک می‌کند. امروزه ارائه آموزش برای بهبود مهارت‌ها و دانش کارکنان به امری بدیهی تبدیل شده است. مهم آن است که آموزش‌ها بر مبنای علمی استوار و فرآیندهای آن استاندارد گردد.

با استفاده از سیستم مدیریت کیفیت در آموزش و ارائه گواهینامه انطباقIWA2 می‌توان کلیه فرآیندهایی که مستقیم یا غیرمستقیم بر خدمات آموزشی قابل‌ارائه تاثیرگذارند، تحت کنترل قرار داد تا اطمینان حاصل شود که خدمات ارائه شده، نیازها و انتظارات آموزش‌گیرندگان و مراجع قانونی را برآورده می‌کند یا خیر.

هدف از اجرای سیستم مدیریت کیفیت در آموزش

مزایای استاندارد IWA2

استاندارد و گواهینامه انطباق IWA2 دو مزیت اصلی دارد:

این استاندارد مبتنی بر مفاهیم فرآیندمدار استانداردهای سری جدید 9001 ISO بوده و به راحتی برای سازمان‌هایی که ابزارهای کیفی مرتبط با استاندارد را به کار می‌برند قابل درک است. استاندارد سیستم مدیریت کیفیت آموزش، مشابه با ابزار مدیریتی عمل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که آموزش از لحاظ استفاده از منابع (پول، زمان و انرژی) به خوبی سازماندهی شده و در پر کردن فاصله عملکرد موجود و مطلوب موثر است.

دومین مزیت گواهینامه انطباق IWA2 این است که به صورت ویژه پرورش‌مدار است و در حوزه فناوری آموزش و یادگیری سازمانی بسته به شایستگی‌های مورد نیاز شرکت یا سازمان، راهنمایی خاصی ارائه می‌دهد. از دیگر مزایای این استاندارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود مستمر در فرآیند آموزش و دستیابی به توان رقابتی داخلی و خارجی در حیطه آموزشی و فناوری
  • توانمندسازی نیروی انسانی در همه سطوح و افزایش خلاقیت و نوآوری با ارزشیابی مستمر
  • بهبود بهره‌وری، کارایی و جلوگیری از منسوخ‌شدن مهارت‌ها
  • بهبود دانش، نگرش و مهارت افراد و همچنین بهبود سرانه فضای آموزشی و پژوهشی
  • کاهش هزینه‌های کیفیت ناشی از ارائه هر چه بهتر ابزارهای آموزشی توسط سازمان ارائه‌دهنده خدمات آموزشی

بندهای استاندارد IWA2

این استاندارد پنج بند اصلی دارد و هر بند شامل الزامات یا زیربندهای مخصوص خود است. در ادامه به بندهای اصلی گواهینامه انطباق IWA2  اشاره می‌کنیم:

بند اول استاندارد IWA2 به نظام مدیریت کیفیت در سازمان‌های آموزشی و مباحثی چون مستندسازی، کنترل مستندات و سوابق می‌پردازد و مستندسازی را لازمه استقرار چنین استانداردی می‌داند.

بند دوم استاندارد به مسئولیت مدیریت در سازمان آموزشی می‌پردازد. شاید به‌جرات بتوان گفت که یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پیش‌نیازهای استقرار استاندارد IWA2، تعهد مدیران ارشد نسبت به بکارگیری و استمرار در بکارگیری آن در سازمان است.

بند سوم استاندارد سیستم مدیریت کیفیت در آموزش مربوط به مدیریت منابع در سازمان آموزشی است. تامین منابع انسانی همواره جزء ملزومات هر سازمان است، اما شاید مهم‌تر از تامین منابع انسانی، توجیه، آگاهی، آموزش و توسعه آن‌ها است.

بند چهارم استاندارد به تحقق و ارائه خدمات آموزشی مطلوب می‌پردازد. با توجه به این بند، برنامه‌ریزی برای تحقق و ارائه خدمات آموزشی نیز ضرورت پیدا می‌کند.

بند پنجم استاندارد IWA2 به اصل مهم بهبود مستمر مربوط است. بدین منظور سازمان‌ها و شرکت‌های آموزشی همواره باید نظام مدیریت کیفیت خود را پایش کنند و با بررسی میزان رضایت، نظام مدیریت خود را ممیزی کنند.

فواید بهره‌مندی از سیستم مدیریت کیفیت در آموزش با رویکرد IWA2

از جمله فواید بهره‌مندی از استاندارد و گواهینامه انطباق IWA2  می‌توان به تثبیت جایگاه سازمان آموزش‌دهنده در محیط اجتماعی- اقتصادی مربوط به حوزه فعالیت خود، ارتقا تصویر سازمان در جامعه و افزایش اعتماد مشتریان، اطمینان‌خاطر از انطباق با الزامات قانونی و حرفه‌ای، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های ناشی از کیفیت پایین، اثبات تعهد مدیران ارشد سازمان به بهبود مداوم فرآیندها و خدمات خود و ارتقا سطح علمی و فرهنگی جامعه اشاره کرد.

فواید بهره‌مندی از سیستم مدیریت کیفیت در آموزش با رویکرد IWA2

نتیجه‌گیری از برقراری سیستمIWA2

با پیاده‌سازی استاندارد IWA2 و اخذ گواهینامه انطباق IWA2 به این مهم دست خواهید یافت که بتوانید با کاربرد بهتر اصول مدیریت یکپارچه باعث بهبود وضعیت آموزش در مراکز آموزشی شوید و اهداف خود را در قالب اصول بین‌المللی به جهانیان معرفی کنید. این استاندارد سودآوری و اعتمادسازی سازمان شما را افزایش می‌دهد. در گواهینامه انطباق IWA2 همه مراحل فرایند آموزشی مورد بررسی قرار گرفته و نقاط ضعف و قوت تحلیل می‌شود تا راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفته شود.

راه های ارتباطی
ازما مشاوره رایگان دریافت کنید!
با ما در ارتباط باشید و سوالات خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.
فرم دریافت مشاوره رایگان
با پر کردن فرم زیر کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

با پر کردن فرم درخواست گواهینامه ایزو از مشاوره تخصصی و رایگان بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

مشتریان ما

ثبت درخواست