رفتن به محتوا

دوره آموزشی
تشریح الزامات سیستم  مدیریت محیط زیست ISO14001:2015

خانه » دوره های آموزشی » تشریح الزامات سیستم  مدیریت محیط زیست ISO14001:2015
تاریخ برگزاری : 17 و 18 مهر 1402
شیوه برگزاری دوره :
آنلاین
مدت دوره : دو روزه
شهریه دوره : 2300000 تومان
محیط زست

محیط زیست و حمایت از محیط زیست امروز به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شخصی و جمعی برای افراد و نهادهای مختلف تبدیل شده است. بحث آلودگی‌های زیست محیطی طی این چند سال اخیر به یکی از موضوعات داغ بحث مبدل شده و از اصلی‌ترین نگرانی‌ها در سطح جهان است. دوره مدیریت زیست محیطی و گواهینامه ایزو 14001 در همین راستا به وجود آمده‌اند.

امروز مشکلاتی همانند آلودگی آب‌ها و منابع آبی زیرزمینی، گرم شدن کره زمین، تخریب لایه اوزن، انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی، باران‌های اسیدی، آلوده شدن خاک و تخریب جنگل‌ها و پوشش‌های گیاهی مشکلاتی دور از ذهن نیستند. این مشکلات به جز ضربه مهلک به زمین و محیط زیست، رفته‌رفته تمامی ظرفیت‌های محیط زیست را برای توسعه بشری به تحلیل برده و مختل خواهد کرد. مدیریت زیست محیطی در چنین وضعیت آشفته‌ای سعی در شناسایی عوامل مخرب و کنترل و ارزیابی آنها در سطح جهانی دارد. همچنین دوره های مدیریت زیست محیطی تحت عنوان آشنایی با استانداردهای محیط زیست جهانی در قالب دوره ایزو 14001، به سازمان‌ها و مراکز تولیدی نحوه رعایت مقررات و قوانین زیست محیطی، اجتناب از تخلفات و دوباره‌کاری‌ها، بهبود ایمنی و بهداشت، چگونگی کاهش جریمه‌ها و مجازات‌ها و… را می‌آموزد و به آنها راه و روش رسیدن به توسعه پایدار بدون ضربه به محیط زیست را می‌آموزد.

سری استاندارد های ISO 14000 در چه حیطه ای هستند؟

استاندارد های سری ۱۴۰۰۰ در رابطه با مدیریت مسئولیت های زیست محیطی می باشند که از بین آن ها استاندارد ISO14001:2015 قابلیت اخذ و صدور گواهی نامه را دارا می باشد.

سیستم مدیریت محیط زیست چیست؟

استانداردی  بین المللی برای ایجاد و برقرار داشتن نظام هماهنگ مدیریت زیست محیطی در یک سازمان  می باشد. همچنین مجموعه اقدامات مدیریتی می باشد که سازمان بتواند تاثیر فعالیت هایش بر محیط زیست را شناسایی و ارزیابی کند و سپس تحت کنترل خود دربیاورد و در نتیجه عملکرد زیست محیطی خود را بهبود بخشد.

این استاندارد الزاماتی  را جهت توسعه و اجرای یک سیستم مدیریت زیست محیطی ارائه می نماید که می تواند توسط تمامی سازمان ها صرف نظر از بزرگی و کوچکی و یا تولیدی و خدماتی بودن آن ها  مورد استفاده قرار گیرد. آخرین ورژن سیستم مدیریت محیط زیست ISO14001:2015 در سال ۲۰۱۵ منتشر گردید.

دستيابی به تعادل ميان محيط زيست ، جامعه و اقتصاد به منظور برآورده ساختن نيازهای نسل حاضر ، بدون لطمه وارد کردن به فرصت های نسل آينده برای حصول نيازهاي شان ، امر ضروری محسوب می شود.

حصول توسعه پايدار به عنوان يک هدف ، با ايجاد تعادل ميان سه رکن پايداری ميسر خواهد بود .

انتظارات اجتماعی برای توسعه پايدار ، شفافيت و پاسخگويي منجر به قوانينی سخت گيرانه و فشار روز افزون بر آلودگی های زيستی ، استفاده ناکارا از منابع ، مديريت نامناسب پسماند ، تغييرات آب و هوا ، تضعيف اکو سيستم ها و گوناگونی های محیط زیست شده است .

اين موضوع سازمان ها را بر آن داشته است تا با پياده سازی سيستم های مديريت محیط زیست و با هدف مشارکت در رکن پايداری محيط زيست رويکردی سيستماتيک را برای مديريت محيط زيست اتخاذ نمايند .   

مزایای ISO14001:2015 چیست؟

 • صرفه جویی در هزینه در ضایعات، بازیافت و مواد مصرفی
 • تطابق بهتر قوانین و مقررات: اجرای سیستم مدیریت محیط زیست گویای این امر هست که با قوانین و مقررات محیط زیست منطبق هستید .
 • استفاده مؤثر از منابع : سبب منجر به مدیریت پسماند و منابع و کاهش هزینه  ها می شود .
 • افزایش فرصت های فروش : کسب و کارهای بزرگ و ادارات دولتی ممکن است فقط با سازمان های که سیستم مدیریت محیط زیست را  پیاده سازی کرده اند و گواهی نامه ی  ISO 14001 یا سیستم مدیریت محیط زیست را دریافت نموده اند همکاری کنند.
 • از طریق تبلیغات می توانید سازمان خود را که به بهبود محیط زیست اهمیت داده و متعهد شده است که گامی در جهت بهبود زیست محیطی بردارد اعتبار سازمان خود را افزایش دهید.
 • سازمان ها می توانند اعتبار خود را از طریق تبلیغات موثر که گامی در جهت بهبود محیطزیست برداشته اندو متعهد به آن شده اند را افزایش دهند.
 • ارتقاء بهره وری به دلیل استفاده از منابع انسانی، طبیعی، اقتصادی و بازدهی کالا و خدمات
 • کاهش مصرف انرژی
 • کاهش مصرف منابع طبیعی و مواد اولیه
 • کاهش ضایعات و پسماندها و استفاده از روش های بازیافت
 • بهبود کیفیت محیط زیست طبیعی و انسانی و حصول به توسعه پایدار

دوره های آموزشی مدیریت محیط زیست برای چه کسانی مفید خواهد بود؟

دوره های آموزشی مدیریت محیط زیست برای تمام کسانی که در طی بیزینس خود نگران مخاطرات زیست محیطی هستند و به حذف و یا کاهش آن می‌اندیشند، طراحی شده است! مانند

 • مدیران ارشد
 • مدیران بخش‌های خاص مرتبط
 • نمایندگان مدیریت
 • ممیزان و کارشناسان

و تمامی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان محترم در کلیه رشته‌های دانشگاهی اعم از مهندسی محیط زیست، بهداشت حرفه‌ای و HSE می‌توانند در این دوره های مدیریت زیست محیطی شرکت کنند.

دوره های آموزشی مرتبط
دوره آموزشی تشریح الزامات سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 2015 png_jpeg

تشریح الزامات سیستم مدیریت کیفیت ISO9001:2015

دو روزه ساعت
دوره آموزشی تشریح الزامات، مستندسازی و ممیزی داخلی سیستم مدیریت آموزش ISO 10015:2019

تشریح الزامات استاندارد مدیریت موثر فرایند آموزشی ISO 10015:2019

یک روزه ساعت
Untitled-36

آشنایی با الزامات استاندارد ISO 45001 : 2018

دو روزه ساعت
دوره آموزشی آشنایی با ارزش گذاری برند ISO 10668 2010

آشنایی با  ارزشگذاری برند ISO 10668:2010

یک روزه ساعت
Untitled-18

تشریح الزامات سیستم مدیریت انرژی ISO 50001:2018

دو روزه ساعت
دوره آموزشی تشریح الزامات مدیریت دانش ISO 30401:2018

دوره آموزشی تشریح الزامات سیستم مدیریت دانش ISO 30401:2018

یک روزه ساعت
ثبت نام