رفتن به محتوا

10دلیل برای صدور گواهینامه ایزو – ISO

خانه » وبلاگ » 10دلیل برای صدور گواهینامه ایزو – ISO
نحوه تدوین استانداردهای ایزو

گواهینامه ایزو یکی از ابزارهای مهمی است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندهای خود را بهبود داده و کیفیت محصولات و خدمات خود را افزایش دهند. سازمان ایزو سازمانی بین‌المللی است که استانداردهایی برای کیفیت محصولات و خدمات و همچنین مدیریت سازمانی تعریف کرده است. صدور گواهینامه ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با رعایت این استانداردها، فرآیندهای خود را بهبود داده و به کیفیت محصولات و خدمات خود افزوده و در نتیجه، رضایت مشتریان خود را افزایش دهند. در این راستا، شرکت‌هایی که گواهینامه ایزو دریافت می‌کنند و اقدام به گرفتن ایزو می‌کنند، به مشتریانشان نشان می‌دهند که فرآیندهای کنترل‌شده و کیفیت خدمات و محصولات آن‌ها بالاست. به همین دلیل، صدور گواهینامه ایزو به عنوان یک شاخص مهم در بازار و رقابت‌پذیری سازمان‌ها مطرح است.

بررسی 10 دلیل برای صدور گواهینامه ایزو

اگر بخواهیم 10 دلیل برای صدور گواهینامه ایزو را مختصر بیان کنیم، به 10 مورد زیر برخواهیم خورد:

 • افزایش رضایت مشتریان
 • بهبود کیفیت محصولات و خدمات
 • افزایش اعتماد مشتریان
 • بهبود فرآیندهای داخلی سازمان
 • کاهش هزینه‌های تولید
 • رقابت‌پذیری بالاتر در بازار
 • افزایش مسئولیت‌پذیری
 • بهبود ارتباطات داخلی و خارجی سازمان
 • بهبود امنیت اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی
 • افزایش بازدهی سازمان

در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد و خواهیم دید که بسیاری از این موارد با یکدیگر مرتبط هستند.

1. افزایش رضایت مشتریان

صدور گواهینامه ایزو به مشتریان اطمینان می‌دهد که محصولات یا خدماتی که دریافت می‌کنند با استانداردهای بین‌المللی کیفیت سازگارند زیرا گواهینامه ایزو به معنای پذیرش یک سیستم مدیریت کیفیت است که با استانداردهای مشخصی سازگاری دارد. سیستم مدیریت کیفیت برای اخذ گواهینامه ایزو باید شامل فرآیندهای کیفیتی و استانداردهای مشخصی باشد که مطابق با نیازهای بین‌المللی هستند. بنابراین، وجود گواهینامه ایزو به مشتریان اطمینان می‌دهد که محصولات یا خدماتی که از یک سازمان دریافت می‌کنند، با استانداردهای بین‌المللی کیفیت سازگار هستند و سازمان مربوطه به تلاش برای ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و بهبود مداوم آن‌ها متعهد است.

2. بهبود کیفیت محصولات و خدمات

صدور گواهینامه ایزو باعث کاهش خطاها و بهبود کیفیت محصولات یا خدمات می‌شود زیرا سازمان‌ها برای اخذ این گواهینامه باید سیستم‌های مدیریت کیفیتی را پیاده کنند و رویکردهای مشخصی را در کار خود اعمال کنند. این رویکردها به شرکت‌ها کمک می‌کنند که فرآیندهای تولید یا ارائه خدمات را بهبود بخشید و خطاها را کاهش دهند.

برای مثال، سیستم‌های مدیریت کیفیتی ممکن است شامل فرآیندهایی باشند که بررسی‌های کیفیت را در هر مرحله از فرآیند تولید یا ارائه خدمات انجام می‌دهند و هرگونه خطا یا ناهماهنگی را به سرعت شناسایی کرده و آن را برطرف می‌کنند. همچنین، سیستم‌های مدیریت کیفیتی به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا تجربه مشتریان خود را بهبود بخشند و نیازهای آن‌ها را بهتر درک کنند.

3. افزایش اعتماد مشتریان

گواهینامه ایزو به مشتریان، سهامداران و جامعه به طور کل اعتماد بیشتری می‌دهد زیرا به معنای پذیرش یک سیستم مدیریت کیفیت است که با استانداردهای مشخصی سازگاری دارد. این نشان می‌دهد که سازمان مربوطه به تلاش برای ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و بهبود مداوم آن‌ها متعهد است و از استانداردهای بین‌المللی کیفیت پیروی می‌کند.

صدور گواهینامه ایزو به مشتریان اطمینان می‌دهد که محصولات یا خدماتی که از یک سازمان دریافت می‌کنند، با استانداردهای بین‌المللی کیفیت سازگار هستند. این اعتماد به نوبه خود منجر به افزایش رضایت مشتریان، کاهش تعداد بازگشت محصولات، و افزایش وفاداری مشتریان به سازمان مربوطه می‌شود. در نتیجه، سهامداران و جامعه به طور کل نیز به سازمان‌هایی که گواهینامه ایزو دریافت کرده‌اند، بیشتر اعتماد می‌کنند زیرا این گواهینامه نشان می‌دهد که سازمان مربوطه به کیفیت محصولات یا خدمات خود متعهد است و برای بهبود آن‌ها تلاش می‌کند.

4. بهبود فرآیندهای داخلی سازمان

بهبود فرآیندهای داخلی سازمان با صدور گواهینامه ایزو و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت از طریق بهبود فرآیندهای مختلف داخلی ممکن است، به طور مثال:

 • بهبود فرآیند تولید و خدمات‌دهی
 • بهبود فرآیند انتخاب و استخدام نیروی انسانی
 • بهبود فرآیند مدیریت پروژه
 • بهبود فرآیند مدیریت مشتریان
 • بهبود فرآیند مدیریت موجودی و تامین کالا

در هر یک از این فرآیندها، سیستم مدیریت کیفیت می‌تواند به شرکت کمک کند تا مشکلات و نواقص فرآیندی را شناسایی و بهبودهای لازم را اعمال کند. این کار باعث بهبود روند تولید و خدمات‌دهی، کاهش هزینه‌های تولید و ارتقای کیفیت محصولات شرکت می‌شود. بهبود فرآیندهای داخلی سازمان باعث افزایش بهره‌وری شرکت ‌شده و در نهایت باعث بهبود سطح رضایت مشتریان و افزایش سهم بازار شرکت می‌شود.

5. کاهش هزینه‌های تولید

کاهش هزینه‌های تولید با صدور گواهینامه ایزو و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت از طریق بهبود فرآیندهای مختلف داخلی صورت می‌گیرد. این بهبودها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • با بهبود فرآیند تولید و خدمات دهی، مراحل تولید و خدمات‌دهی بهینه شده و موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌گردد.
 • با بهبود فرآیند استفاده از منابع، روش‌های بهینه استفاده از منابع توسط سازمان اعمال می‌شود که باعث کاهش هزینه‌های مربوط به استفاده از منابع می‌شود.
 • با کاهش خطا و نواقص، هزینه‌های مربوط به بازگشت محصولات و اصلاح خطاها کاهش می‌یابد.
 • با بهبود فرآیند تولید و توزیع، فرآیند تولید و توزیع کالاها و خدمات بهینه شده و موجب کاهش هزینه‌های مربوط به تولید و توزیع می‌گردد.
 • با بهبود فرآیند مدیریت موجودی، میزان موجودی‌های نامناسب و هزینه‌های اضافی مربوط به موجودی‌ها کاهش می‌یابد.

کاهش هزینه‌های تولید باعث افزایش سودآوری و رقابت‌پذیری شرکت می‌شود و در نهایت باعث افزایش رضایت مشتریان و سهم بازار شرکت می‌گردد.

6. رقابت‌پذیری بالاتر در بازار

صدور گواهینامه ایزو به شرکت‌ها کمک می‌کند تا در بازار رقابتی بهتر عمل کنند زیرا گواهینامه ایزو به مشتریان اطمینان می‌دهد که محصولات یا خدماتی که از یک سازمان دریافت می‌کنند، با استانداردهای بین‌المللی کیفیت سازگار هستند. این مورد باعث می‌شود که مشتریان از کیفیت محصولات یا خدمات شما راضی باشند و به شما اعتماد بیشتری داشته باشند. اعتماد مشتریان به شرکت شما باعث می‌شود که در بازار رقابتی بهتر عمل کنید و بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهید.

7. افزایش مسئولیت‌پذیری

صدور گواهینامه ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا مسئولیت پذیری بیشتری در قبال محصولات و خدمات خود داشته باشند. سیستم‌های مدیریت کیفیتی که با توجه به استانداردهای ایزو آماده می‌شوند، شامل فرآیندهایی هستند که در آن‌ها از طریق جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات، به شرکت‌ها کمک می‌شود تا بهبودهای لازم را در محصولات و خدمات خود اعمال کنند.

این یعنی که سازمان‌ها باید مسئولیت‌پذیری بیشتری در قبال محصولات و خدمات خود داشته باشند و به طور مداوم بهبودهای لازم را اعمال کنند. علاوه بر این، صدور گواهینامه ایزو به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به عنوان یک سازمان مسئولیت پذیر و حرفه‌ای در بازار شناخته شوند که برای بهبود محصولات و خدمات خود تلاش می‌کنند.

8. بهبود ارتباطات داخلی و خارجی سازمان

بهبود ارتباطات داخلی و خارجی سازمان با صدور گواهینامه ایزو و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت از طریق اقدامات مختلف صورت می‌گیرد، به طور مثال:

 • بهبود فرآیند ارتباطی داخلی: با بهبود فرآیند ارتباطی داخلی، ارتباطات بین اعضای سازمان بهبود می‌یابد و اطلاعات به صورت بهتری در سازمان منتقل می‌شود.
 • بهبود فرآیند ارتباطی خارجی: با بهبود فرآیند ارتباطی خارجی، ارتباطات شرکت با مشتریان، تأمین‌کنندگان، رقبا و دیگر ذی‌نفعان بهبود می‌یابد و اطلاعات به صورت بهتری منتقل می‌شود.
 • بهبود فرآیند ارتباطی با مشتریان: با بهبود فرآیند ارتباطی با مشتریان، میزان رضایت مشتریان و اعتماد آن‌ها به شرکت افزایش می‌یابد.
 • بهبود فرآیند ارتباطی با تأمین‌کنندگان: با بهبود فرآیند ارتباطی با تأمین‌کنندگان، ارتباطات با تأمین‌کنندگان بهبود می‌یابد و میزان تأمین‌کالاها به شرکت افزایش می‌یابد.
 • بهبود فرآیند مستندسازی: با بهبود فرآیند مستندسازی، اطلاعات به صورت بهتری در سازمان منتقل می‌شود و ارتباطات داخلی و خارجی بهبود می‌یابد.

بهبود ارتباطات داخلی و خارجی سازمان باعث افزایش تعاملات موثرتر، کاهش اشتباهات و نواقص، و افزایش رضایت مشتریان و همکاران می‌شود. به طور کلی، بهبود ارتباطات داخلی و خارجی باعث افزایش بازدهی و سودآوری شرکت می‌شود.

9. بهبود امنیت اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی

بهبود امنیت اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی با صدور گواهینامه ایزو و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت از طریق اقدامات مختلف صورت می‌گیرد، به طور مثال:

 • مدیریت امنیت اطلاعات: با مدیریت امنیت اطلاعات، از طریق مستندسازی اطلاعات، ایجاد سیاست‌های امنیتی و آموزش کارکنان، به حفاظت از اطلاعات سازمان پرداخته می‌شود.
 • مدیریت حریم خصوصی: با مدیریت حریم خصوصی، سازمان برای حفظ حریم خصوصی افراد، از طریق مستندسازی سیاست‌های حریم خصوصی و آموزش کارکنان، اقداماتی را انجام می‌دهد.
 • رمزنگاری اطلاعات: با رمزنگاری اطلاعات، از اطلاعات حساس سازمان به بهترین شکل ممکن محافظت می‌شود.
 • مدیریت دسترسی: با مدیریت دسترسی، به کارکنان واجد شرایط و صلاحیت‌های لازم، اجازه دسترسی به اطلاعات سازمان داده می‌شود.
 • آموزش کارکنان: با آموزش کارکنان، آن‌ها با نحوه استفاده از اطلاعات حساس سازمان و اهمیت حفاظت از اطلاعات آشنا می‌شوند.

بهبود امنیت اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی باعث افزایش اطمینان و اعتماد مشتریان و شرکای تجاری به سازمان می‌شود و در نهایت باعث افزایش رضایت مشتریان و همکاران می‌شود.

10. افزایش بازدهی سازمان

افزایش بازدهی سازمان با صدور گواهینامه ایزو و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت کیفیت از طریق اقدامات مختلف صورت می‌گیرد، به طور مثال:

 • بهبود فرآیندها: با بهبود فرآیندها، فرآیندهای تولید و ارائه خدمات بهبود می‌یابد و موجب کاهش هزینه‌های تولید و افزایش کیفیت محصولات و خدمات می‌گردد.
 • بهبود مدیریت پروژه: با بهبود مدیریت پروژه، فرآیند انجام پروژه بهبود می‌یابد و موجب کاهش هزینه‌ها و زمان انجام پروژه می‌گردد.
 • افزایش تعاملات موثرتر: با افزایش تعاملات موثرتر، کارکنان با یکدیگر و با مشتریان به بهترین شکل ممکن تعامل می‌کنند که موجب افزایش بازدهی سازمان می‌گردد.
 • بهبود کارآیی سازمان: با بهبود کارآیی سازمان، میزان هدررفت منابع کاهش می‌یابد و بازدهی سازمان افزایش می‌یابد.
 • استفاده از فناوری‌های نوین: با استفاده از فناوری‌های نوین، فرآیندها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود و موجب افزایش بازدهی سازمان می‌شود.

به طور خلاصه باید گفت که با افزایش بازدهی سازمان، هزینه‌های کاهش می‌یابد و سودآوری و رقابت‌پذیری سازمان افزایش می‌یابد و در نهایت همین باعث رضایت مشتریان و همکاران می‌گردد.

وجود سازمان ایزو چرا ضروری است؟

وجود سازمان ایزو به دلیل تدوین استانداردهای مشترک و بین‌المللی در صنایع و خدمات مختلف، بسیار ضروری است. این استانداردها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا بهبود عملکرد خود را از طریق بهینه‌سازی فرایندها و افزایش کیفیت محصولات و خدمات خود، ایجاد کنند.

همچنین، استفاده از استانداردهای ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به عنوان یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ در سطح بین‌المللی شناخته شوند و برای همکاری با سایر سازمان‌های بین‌المللی و فراهم کردن فرصت‌های جدید، آماده باشند.

همچنین استفاده از استانداردهای ایزو با توجه به اعتبار آن، به مشتریان اعتماد بیشتری به سازمان‌هایی که از این استانداردها استفاده می‌کنند، القا می‌کند و در نتیجه، می‌تواند به افزایش رضایت مشتریان و جذب مشتریان جدید کمک کند. در کل، وجود سازمان ایزو و استانداردهایی که تدوین می‌کند، از اهمیت بالایی برخوردار است و به بهبود عملکرد و کیفیت محصولات و خدمات سازمان‌ها، افزایش رضایت مشتریان و ایجاد فرصت‌های جدید، کمک می‌کند.

وجود سازمان ایزو به دلیل تدوین استانداردهای مشترک و بین‌المللی در صنایع و خدمات مختلف، بسیار ضروری است. این استانداردها به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا بهبود عملکرد خود را از طریق بهینه‌سازی فرایندها و افزایش کیفیت محصولات و خدمات خود، ایجاد کنند.

صدور گواهینامه ایزو توسط چه نهادهایی انجام می‌شود؟

گواهینامه‌های ایزو توسط سازمان‌هایی صادر می‌شوند که به‌عنوان مؤسسات تأیید‌کننده  (Certification Bodies) شناخته می‌شوند. این سازمان‌ها بر اساس اینکه آیا سازمان مورد بررسی پاسخگوی استانداردهای ایزو است یا خیر، گواهینامه‌ی ایزو را به آنها اعطا می‌کند. سازمان‌های تأیید‌کننده، برای ارزیابی سازمان‌ها و صدور گواهینامه‌ی ایزو، باید خدمات خود را با رعایت الزامات استانداردهای ISO/IEC 17021-1  ارائه دهند. به عبارت دیگر، این استاندارد مشخصات الزامی برای سازمان‌هایی است که می‌خواهند به‌عنوان مؤسسات تأیید‌کننده فعالیت کنند. لذا برای صدور گواهینامه‌ی ایزو، باید با سازمان‌های تأییدکنندۀ معتبر و دارای مجوز کار در زمینه‌ای که گواهینامه‌ی ایزو مورد نظر است، همکاری کرد.

مؤسسات تأیید کننده یاCBs، سازمان‌هایی هستند که به صورت مستقل از سازمان‌هایی که می‌خواهند صدور گواهینامه‌ی ایزو دریافت کنند، فعالیت می‌کنند. CBs مسئول بررسی و ارزیابی سازمان‌ها براساس الزامات استانداردهای مربوط به مدیریت کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت شغلی و سایر استانداردهای ایزو هستند. سپس در صورت مطابقت با الزامات مربوطه، گواهینامه‌ی ایزو به سازمان مورد نظر صادر می‌شود. مهمترین مؤسسات تأیید کننده به صورت جهانی عبارتند از:

البته ممکن است، در هر کشوری مؤسسات تأیید کننده دیگری وجود داشته باشند که با رعایت الزامات ISO/IEC 17021-1، صدور گواهینامه‌ی ایزو را انجام دهند.

در ایران نیز چندین مؤسسه تأیید کننده (CBs) برای صدور گواهینامه‌ی ایزو وجود دارند. برخی از این مؤسسات به شرح زیر هستند:

 • مؤسسه بین‌المللی آزمون و تأیید و مدیریت کیفیت ایران
 • سازمان تأیید و ارزیابی استاندارد
 • مؤسسه توسعه مدیریت و کیفیت ایران
 • مؤسسه تأیید و ارزیابی استانداردهای بین‌المللی ایران

لازم به ذکر است که برای صدور گواهینامۀ ایزو، باید با مؤسسات تأیید‌کنندۀ معتبر و دارای مجوز کار در زمینه‌ای که گواهینامه‌ی ایزو مورد نظر است، همکاری کرد.

الزامات استانداردهای ISO/IEC 17021-1 به منظور صدور گواهینامه‌ ایزو چه هستند؟

استاندارد ISO/IEC 17021-1، استانداردی است که الزامات مربوط به سازمان‌های تأیید کننده (CBs) را در زمینه‌ی فعالیت‌های صدور گواهینامه‌ی ایزو تعیین می‌کند. برخی از این الزامات و مواردی که در استاندارد ISO/IEC 17021-1  مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

 • تعیین مدارک مورد نیاز برای صدور گواهینامه‌ی ایزو
 • تعیین مدت زمان صدور گواهینامه‌ی ایزو و شرایط اعتبار آن
 • تعیین شرایط و تعارضات منافع مربوط به فعالیت‌های صدور گواهینامه‌ی ایزو
 • اطمینان از صداقت و شفافیت در ارائه خدمات، مشاوره و صدور گواهینامه‌ی ایزو
 • تعیین الزامات و روش‌های مربوط به بررسی‌های اولیه و پیگیری‌های بعدی برای صدور گواهینامه‌ی ایزو
 • تعیین الزامات و روش‌های مربوط به بازرسی و ارزیابی سازمان‌ها برای صدور گواهینامه‌ی ایزو
 • تعیین الزامات و روش‌های مربوط به بررسی و تأیید اعتبار گواهینامه‌ی ایزو
 • تعیین الزامات و روش‌های مربوط به انجام فعالیت‌های مشترک بین CBs و سازمان‌های دیگر مرتبط با صدور گواهینامه‌ی ایزو

لازم به ذکر است که استاندارد ISO/IEC 17021-1، به عنوان استاندارد اصلی برای فعالیت‌های صدور گواهینامه‌ی ایزو توسط سازمان‌های تأیید کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه سازمان‌هایی مشابه با سازمان ایزو در زمینه صدور گواهینامه وجود دارد؟

علاوه بر سازمان ایزو، سازمان‌های دیگری نیز در زمینه صدور گواهینامه فعالیت می‌کنند. به برخی از این سازمان‌ها و فعالیت‌های آن‌ها می‌توان اشاره کرد:

 • سازمان انجمن بین‌المللی روابط عمومی (IPRA): این سازمان در زمینه‌ی صدور گواهینامه در حوزه روابط عمومی فعالیت می‌کند.
 • سازمان انجمن آموزشی و پژوهشی در زمینه مدیریت (CMI): این سازمان در زمینه‌ی صدور گواهینامه‌های مدیریتی فعالیت می‌کند.
 • سازمان بین‌المللی استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی (IOSH): این سازمان در زمینه‌ی صدور گواهینامه‌های ایمنی و بهداشت شغلی فعالیت می‌کند.
 • سازمان بین‌المللی آمار (ISI): این سازمان در زمینه‌ی صدور گواهینامه برای ارزیابی کیفیت آمارها و داده‌های آماری فعالیت می‌کند.
 • سازمان بین المللی استانداردهای محیط زیست (ISO): این سازمان در زمینه‌ی صدور گواهینامه‌های مرتبط با محیط زیست فعالیت می‌کند. این سازمان‌ها به عنوان سازمان‌هایی با رویکرد مشابه با سازمان ایزو، در زمینه‌ی صدور گواهینامه فعالیت می‌کنند.

شما چه سازمان دیگری را می‌شناسید؟

حرف آخر؛ در ایران چگونه می‌توانیم از اعتبار سازمان‌های صدور گواهینامه ایزو مطمئن شویم؟

در ایران، می‌توانید با بررسی مدارک و مجوزهای صادر شده برای سازمان‌های صدور گواهینامه ایزو و همچنین اطلاعات مربوط به آن‌ها در وب‌سایت‌های مرتبط با سازمان‌های صدور گواهینامه، از اعتبار آن‌ها مطمئن شوید.

همچنین، می‌توانید با سازمان ایزو در ایران (سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران) تماس بگیرید و از طریق آن‌ها اطلاعات لازم را درباره‌ی سازمان‌های صدور گواهینامه دریافت کنید.

در نهایت، در صورت نیاز به صدور گواهینامه، بهتر است از سازمان‌هایی استفاده کنید که دارای مجوزهای قانونی و مورد تأیید سازمان ایزو در ایران باشند. برای مثال کیو سی بی یکی از سازمان‌های مورد تایید در ایران است که بسیاری از استانداردهای سازمان ایزو را پوشش می‌دهد.

سوالات متداول:

چگونه می‌توان گواهینامه ایزو دریافت کرد؟

برای دریافت گواهینامه ایزو، ابتدا باید به یک مرکز ارزیابی معتبر مراجعه کرده و فرآیند ارزیابی و بررسی را طی کنید. پس از ارزیابی موفق، گواهینامه ایزو به سازمان شما اعطا خواهد شد.

گواهینامه ایزو چه مزایایی برای سازمان شما دارد؟

داشتن گواهینامه ایزو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با رعایت استانداردهای مرتبط، فرآیندهای خود را بهبود داده و کیفیت محصولات و خدمات خود را افزایش دهند.

آیا صدور گواهینامه ایزو برای همه نوع سازمانی مناسب است؟

صدور گواهینامه ایزو برای همه نوع سازمانی، از جمله سازمان‌های دولتی، غیردولتی، خصوصی و … مناسب است. دریافت گواهینامه ایزو یعنی اعتماد مشتریان به کسب‌وکار شما.

به این مطلب امتیاز دهید
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.