رفتن به محتوا

ساختار جدید استانداردهای ایزو HLS

خانه » وبلاگ » ساختار جدید استانداردهای ایزو HLS

The High Level Structure (HLS) is a standardized way of drafting future ISO management system standards.

فرمت جدید برای استاندارد ISO سیستم مدیریت آینده
ساختار سطح بالا (HLS) یک روش استاندارد برای تهیه استانداردهای سیستم مدیریت ISO در آینده است. ساختار سطح بالا (HLS) یک روش استاندارد برای تهیه استانداردهای سیستم مدیریت ISO در آینده است.
سازمان ISO به تازگی بروی فرمت جدید استانداردها کار کرده است تا ساختار، متن و اصطلاحات و تعاریف مشترک برای استانداردهای سیستم مدیریت در آینده را ارائه دهد.این امر سازگاری بین استانداردهای سیستم مدیریت آینده و تجدید نظر را تضمین می کند و استفاده از استانداردها را آسانتر می کند.همچنین استانداردها را برای خواندن ساده تر می شومد و به این ترتیب کاربران را درک می کند.

سه استاندارد سیستم مدیریت در حال حاضر در این فرمت جدید شده است. هر دو ISO 9001 و ISO 14001 در طول فرایند تجدید نظر، طرح جدیدی را دنبال خواهند کرد.
چرا ؟
سازمان ایزو طی سال ها بسیاری از استانداردهای سیستم مدیریتی را برای موضوعاتی از کیفیت و محیط زیست به امنیت اطلاعات، مدیریت تداوم کسب و کار و مدیریت اسناد منتشر کرده است.

علیرغم اشتراک عناصر مشترک، استانداردهای سیستم مدیریت ایزو در اشکال و ساختارهای مختلف قرار دارند. این به نوبه خود منجر به سردرگمی و مشکلی در مرحله اجرایی می شود.

تمام کمیته های فنی که استانداردهای سیستم مدیریت را توسعه می دهند، باید پیوست SL را در ضمیمه ایزو جدید متداول پیگیری کنند. ضمیمه SL ساختار، متن و اصطلاحات و تعاریف را هماهنگ می کند، در حالی که توسعه دهندگان استانداردها را با انعطاف پذیری برای ادغام مضامین و الزامات فنی خاص خود می گذرانند.

جدول زیر شامل ساختار سطح بالا و نمونه هایی از تعاریف و متن یکسان است.

نمونه هایی از پیوست جدید SL

ساختار سطح بالا:
ماده 1 – حوزه
ماده 2 – ارجاع های قانونی
ماده 3 – شرایط و تعاریف
ماده 4 – زمینه سازمانی
ماده 5 – رهبری
ماده 6 – برنامه ریزی
ماده 7 – پشتیبانی
ماده 8 – عملیات
بند 9 – ارزیابی عملکرد
ماده 10 – ارتقاء

الزامات جدید

تعاریف دقیق زبان مانند تغییر از سند و سوابق به اطلاعات مستند، استفاده از فناوری اطلاعات و ابزارهای دیگر برای نشان دادن آنچه در حال انجام است وجود دارد.
متن جدید استفاده از مفهوم وسیع ریسک و نیاز به درک ریسک در زمینه سیستم مدیریت را به رسمیت می شناسد.

همچنین، همه را تشویق می کند که اقدام پیشگیرانه را به عنوان یک مفهوم وسیع تر از پیشگیری از وقوع دوباره رخ دهد.

گروه آموزش کیوسی‌بی

گروه آموزش کیوسی‌بی

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.