رفتن به محتوا

استانداردهای سیگار و تنباکو

خانه » وبلاگ » استانداردهای سیگار و تنباکو

استانداردهای سیگار و تنباکو: سازمان ایزو هم استانداردهایی را مربوط به سیگار و مواد تشکیل دهنده ی آن از جمله توتون و تنباکو ارایه داده است. در ادامه می توانید استاندادرهای مرتبط با تنباکو را مشاهده کنید.

روز جهانی بدون دخانیات

۳۱ می ۲۰۱۹

منتشر شد توسط سازمان بهداشت جهانی WHO

هر سال، در تاریخ 31 می، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و شرکای جهانی روز جهانی بدون دخانیات  را جشن می گیرند (WNTD). کمپین سالانه فرصتی برای افزایش آگاهی از اثرات مضر و مرگبار مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود و جلوگیری از استفاده از هر نوع تنباکو است.

تمرکز روز جهانی بدون تنباکو در سال 2019 بر روی تنباکو و سلامت ریه است. این کمپین آگاهی را در مورد موارد زیر افزایش خواهد داد:

تاثیر منفی آن بر سلامت ریه مردم، از سرطان گرفته تا بیماری‌های مزمن تنفسی است.

نقش اساسی ریه ها برای سلامتی و تندرستی  همه مردم است.

این کمپین همچنین به عنوان فراخوانی برای اقدام، حمایت از سیاست‌های موثر برای کاهش مصرف دخانیات و دخیل سازی سهامداران در بخش‌های مختلف در مبارزه با کنترل دخانیات عمل می‌کند.

قرار گرفتن در معرض توتون و تنباکو برای سلامتی همه افراد مضر است نه فقط استفاده کنندگان

محصولات تنباکو جدیدتر حاوی مواد شیمیایی مشابه با محصولات تنباکو سنتی هستند و برای سلامتی نیز مضر هستند. بیماری‌های تنفسی از جمله علل اصلی مرگ و میر در جهان هستند و دخانیات یک عامل خطر بزرگ است.

میلیونها مرگ ناشی از بیماری‌های تنفسی مرتبط با تنباکو، نگران‌کننده است، اما حتی بدتر از آن رنج عظیم ناشی از این بیماری‌ها، تاثیرات ناتوان‌کننده‌ای بر کیفیت زندگی مردم در همه سنین، در همه مناطق جهان است.

نوجوانانی که سیگار می‌کشند به احتمال زیاد از اختلالات مزمن تنفسی و خطر آسیب دائمی به ریه‌ها رنج می‌برند. ریه‌ها به رشد خود در بزرگسالی ادامه می‌دهند، اما تنفس سموم موجود در دود تنباکو این فرآیند را کاهش می‌دهد و باعث آسیب بالقوه ریوی می‌شود.

کودکان سیگاری‌ها به کاهش عملکرد ریه مبتلا می‌شوند که این امر همچنان به شکل اختلالات مزمن تنفسی در بزرگسالی بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

سیگار کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض دود دست دوم، عوامل خطر عمده برای سرطان ریه، بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)، سل (TB) و آسم هستند.

کودکان قبل از این که راه رفتن را یاد بگیرند ممکن است دچار عوارض حاصل از در معرض قرار گرفتن دود سیگار شوند. نوزادان متولد شده در مادران سیگاری و یا در زنان که در دوران بارداری در معرض دود هستند، به احتمال زیاد به کاهش رشد و عملکرد ریه می افتند. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو در مراحل بحرانی رشد در مراحل جنینی اثر طولانی مدت و مضر روی ریه دارند.

تنها با یک نفس هزارها ماده ی سمی موجود در دود سیگار آسیب به ریه ها می زنند.

هنگامی که دود دخانیات استنشاق می‌شود، ساختارهایی که مخاط و کثیفی را از مجاری تنفسی شما بیرون می‌کنند فلج می‌شوند و به مواد سمی در دود تنباکو اجازه می‌دهد تا به راحتی وارد ریه‌ها شوند.

اثرات مضر دود تنباکو بر ریه‌ها تقریباً فوری است. دود تنباکو باعث کاهش عملکرد ریوی و تنگی نفس در اثر تورم مجاری هوایی و ایجاد موکوس در ریه‌ها می‌شود. علائم تنفسی فوری بخشی از آسیب وارده به ریه‌ها هستند.

کنترل دخانیات باید یک اولویت جهانی باشد.

مصرف دخانیات علی رغم کاهش استفاده از دخانیات هر ساله سبب مرگ بیش از ۸ میلیون نفر می شود .

زندگی پر از لحظات و چیزهای هیجان انگیز است اجازه ندهید که دخانیات یکی از آن ها باشد.

سلامت ریه برای دستیابی به سلامت کلی و سلامت عمومی ضروری است و دود دخانیات بر سلامت ریه هم سیگاری‌ها و هم افراد سیگاری در سراسر جهان تاثیر می‌گذارد. تهدید ناشی از استفاده از تنباکو و قرار گرفتن در معرض دود دخانیات، اقدام برای کنترل دخانیات مربوط به بسیاری از انواع بیماری‌ها است.

هیچ سطحی از مواجهه با دود تنباکو بدون خطر نیست. بهترین راه برای جلوگیری از بیماری تنفسی و بهبود بهداشت ریه در سطح جهان, کاهش مصرف دخانیات و مواجهه با دود تنباکو است.

کنوانسیون چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی، پاسخ قاطع و هماهنگ به اپیدمی جهانی دخانیات و هزینه‌های بسیار سلامت، اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی را ارایه می‌دهد.

سازمان ایزو هم استانداردهایی را مربوط به سیگار و مواد تشکیل دهنده ی آن از جمله توتون و تنباکو ارایه داده است. در قسمت زیر می توانید استاندادرهای مرتبط با تنباکو را مشاهده کنید.

ISO 21160:2018

سیگار – تعیین کربونیل ها در دود سیگار  با  استفاده از روش استفاده از کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا

ISO 8243:2013

سیگار – نمونه برداری

ISO 13276:2017

تنباکو و محصولات تنباکو – تعيين خلوص نيکوتين – روش گراويمتريک

ISO 16055:2019

محصولات تنباکو – الزامات و کاربرد

ISO 20369:2009

مواد مورد استفاده برای تولید بسته بندی برای فیلترهای سیگار، سیگار و سایر محصولات تنباکو- تعیین محتوای سیترات

ISO 22303:2008

توتون و تنباکو – تعيين نيتروزآمین هاي خاص تنباکو-  استفاده از روش استخراج بافر

ISO 21045:2018

تنباکو و محصولات تنباکو – تعیین آمونیاک – با استفاده از روش تجزیه و تحلیل کروماتوگرافی یونی

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

منبع : سازمان بهداشت جهانی WHO

و سایت ایزو

به این مطلب امتیاز دهید
گروه آموزش کیوسی‌بی

گروه آموزش کیوسی‌بی

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.