رفتن به محتوا

روز جهانی استاندارد

خانه » وبلاگ » روز جهانی استاندارد
روز جهانی استاندارد

روز جهانی استاندارد که در 14 اکتبر برگزار می‌شود درواقع ادای احترام به متخصصان سرتاسر جهان است که استانداردهای بین‌المللی ما را توسعه می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید استانداردهای بین‌المللی ایزو، راه‌کارهایی را برای انجام کارها به‌صورت مؤثرتر ارائه می‌دهند. این استانداردها موانع فنی تجارت را از بین می‌برند و زنجیره تأمین را بهبود می‌بخشند. همچنین رعایت این استانداردها به مصرف‌کنندگان نیز کمک می‌کند تا با اطمینان، کالا و خدمات خود را انتخاب کنند.

بنابراین هرساله اعضای سازمان استاندارد بین‌المللی (ISO)، به‌همراه کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (IEC) و اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) روز جهانی استاندارد را با هدف افزایش آگاهی در مورد اهمیت استانداردسازی در اقتصاد جهانی در میان مصرف‌کنندگان، تنظیم‌کننده‌ها و صنعت، جشن می‌گیرند. اگر می‌خواهید بدانید روز جهانی استاندارد به چه معناست؟ چرا این روز در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود؟ و مردم در این روز چه می‌کنند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روز جهانی استاندارد چیست؟

روز جهانی استاندارد چیست؟

در 14 اکتبر هرسال، اعضای کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیکی (International Electrotechnical Commission)، اتحادیه بین‌المللی مخابرات (International Telecommunication Union)، سازمان استاندارد بین‌المللی (International Organization for Standardization) و مردم، در سراسر جهان از تلاش‌های مشترک هزاران متخصص در جهان که در مسیر توسعه استانداردهای بین‌المللی فعالیت می‌کنند، تجلیل به‌عمل می‌آورند. هدف آن‌ها این است که توجه همه را به اهمیت استانداردهای مکتوب در اقتصاد جهانی جلب کنند.

این متخصصان موافقت‌نامه‌های فنی داوطلبانه‌ای را که به‌عنوان استانداردهای بین‌المللی منتشر می‌شوند، ایجاد می‌کنند: موافقت‌نامه‌هایی بین کشورها، مؤسسات و مردم در مورد اینکه یک محصول یا فرآیند چیست، چگونه باید باشد و چه‌کاری باید انجام دهد تا از استانداردهای بین‌المللی بهره‌مند شود.

ازآنجایی‌که جهان همچنان به تجربه سریع جهانی‌شدن ادامه می‌دهد، بازارهای جدید در گوشه‌های مختلف زمین همواره در حال باز شدن هستند، مرزهای ملی ناپدید می‌شوند و چالش‌های جدیدی ایجاد می‌شوند، وجود یک استاندارد فنی قابل‌‌اجرا برای همه ملت‌ها و مردم اهمیت زیادی دارد.  در روز جهانی استاندارد، کشورهای مختلف با برگزاری رویدادهای مختلف، مانند انواع سمینارها و کنفرانس‌های آموزشی و مسابقه‌‌های مرتبط، این روز را جشن می‌گیرند.

تاریخچه روز جهانی استاندارد

اتاریخچه روز جهانی استاندارد

در 14 اکتبر 1946 نمایندگانی از 25 کشور در لندن گرد هم آمدند تا درباره ایجاد یک سازمان بین‌المللی متمرکز بر تقویت استانداردسازی جهانی بحث و گفت‌وگو کنند. این نشست یک سال بعد نتیجه داد و در سال 1947 «ایزو»، سازمان بین‌المللی‌ که مسئولیت نظارتی و تسهیل‌کننده استانداردسازی را بر عهده داشت، ایجاد شد. معیارهایی که ایزو پیشنهاد می‌کند تضمین می‌کند که مواد، محصولات، فرآیندها، خدمات، سیستم‌ها یا افراد برای هدف موردنظرشان مناسب هستند. درنهایت روز جهانی استاندارد برای اولین بار در سال 1970، جشن گرفته شد.

چرا باید به روز جهانی استاندارد اهمیت بدهیم؟

اکثر مردم استانداردها را بدیهی می‌دانند، اما واقعیت این است که بسیاری از تجربیات روزمره ما بدون آن‌ها نمی‌توانستند اتفاق بیفتند. برای مثال، فرض کنید شنبه است و شما به‌سمت محل کارتان می‌روید. خودرویی که شما را به آنجا می‌برد بر اساس هزاران استاندارد ساخته‌ شده است: کیسه هوا، تست تصادف، رنگ، فولاد، تودوزی، کمربند ایمنی، لاستیک و غیره. همه این استانداردها با هم کار می‌کنند تا خودرو راحت، قابل‌اعتماد و ایمن باشد. باید توجه کنید که همه این ویژگی‌ها مطابق با استانداردهای مکتوب ساخته‌شده‌اند.

همچنین فرض کنید برای بنزین‌زدن، در پمپ‌بنزین توقف کرده‌اید. اعداد اکتان (87، 89، و غیره) با روش‌های تست استاندارد اندازه‌گیری می‌شوند. پمپ با استفاده از یک روش استاندارد کالیبره می‌شود و دارای برچسب بازرسی جریان است. این برچسب بازرسی، اطمینان حاصل می‌کند که مقدار صحیح محصول مورد انتظارتان به مخزن خودرو شما وارد می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، استانداردها تضمین می‌کنند که شما آنچه را که برای آن هزینه پرداخت کرده‌اید، دریافت ‌کنید.

در دنیای پزشکی وجود استانداردها شاید از اهمیت بیشتری برخوردار باشند. جراحی معمولی شامل هزاران استاندارد است: بیهوشی، دستکش، روپوش، ماسک، ایمپلنت‌های پزشکی، آنتی‌بیوتیک‌ها، محلول‌های آماده‌سازی، نورپردازی و غیره. خوشبختانه ما حتی مجبور نیستیم به خیلی از این موارد فکر کنیم، چون همه این قطعات برای مطابقت با استانداردهایی ساخته‌شده‌اند که ایمنی و کارایی آن‌ها را پوشش می‌دهد. ما می‌توانیم اعتماد کنیم که لوازم و تجهیزات از کیفیت مناسبی برخوردارند.

برای دانشمندان علوم زیستی، مزایای آشکار استانداردها شامل داده‌هایی باکیفیت بهتر به‌منظور دست‌یابی به نتایج قابل تکرارتر و قابل‌اعتمادتر است. همچنین توانایی مقایسه نتایج از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر در یک نقطه دیگر از جهان، بدون وجود استانداردها امکان‌پذیر نبود. مثال‌های بالا، تنها بخش کوچکی از اهمیت وجود استانداردها و لزوم بزرگداشت روز جهانی استاندارد را نشان می‌دهند.

اهمیت استانداردها

اهمیت استانداردها

واقعیت این است که افراد در سطوح مختلف از وجود استانداردها بهره‌مند می‌شوند. در ادامه اهمیت استانداردها در سه وجه را بررسی خواهیم کرد تا بدانید گروه‌های مختلف چگونه از استانداردها و مواهب روز جهانی استاندارد، بهره می‌برند.

  1. شما ممکن است هرگز متوجه معنای اعداد کوچک NZS، AS/NZS یا ایزو بر روی کالاهایی که می‌خرید نشوید، اما وجودشان برای شما اهمیت دارد. شما باید بدانید که کالایی که دریافت می‌کنید، مطابق با استانداردهای جهانی است تا مطمئن شوید استفاده از آن ایمن است و خطری برای شما ندارد.
  2. دولت‌ها از استانداردها برای کمک به تعیین معیار فنی در مقررات استفاده می‌کنند. از‌آنجایی‌که آن‌ها توسط طیف وسیعی از کارشناسان توسعه ‌یافته‌اند و بر اساس اجماع ایجاد شده‌اند، تعادلی از دیدگاه‌های اصولی مختلف را در خود جای‌ داده و شیوه‌های موردتوافق در صنعت را منعکس می‌کنند.
  3. در دنیای کسب‌و‌کار و صنعت، از استانداردها برای اعتماد به مصرف‌کنندگان استفاده می‌شود. استانداردها بخشی از یک سیستم کنترل و تعادل هستند که تضمین می‌کنند تولیدکنندگان به‌طور ایمن کار و کالاهای باکیفیتی تولید می‌کنند که مردم به آن‌ها اعتماد دارند. استانداردها به از‌بین‌بردن موانع تجارت کمک می‌کنند تا معیار مشخصی برای کالاها بین کشورهای مختلف در بازارهای جهانی وجود داشته باشد.

بنابراین بزرگداشت روز جهانی استاندارد، می‌تواند برای هر سه گروه بالا از اهمیت و معنای زیادی برخوردار باشد.

استانداردها چگونه ساخته می‌شوند و چه کسی آن‌ها را می‌سازد؟

استانداردها توسط داوطلبانی ایجاد می‌شوند که در مورد موضوع خاصی، تخصص و نگرانی‌هایی دارند؛ اساساً هرکسی که در یک زمینهْ دانش و علاقه داشته باشد، می‌تواند به این فرآیند کمک کند. این داوطلبان دیدگاه‌های مختلفی دارند و می‌توانند از میان تولیدکنندگان محصولات و خدمات، کاربران، مصرف‌کنندگان، تنظیم‌کننده‌های دولتی و مشاوران باشند. استانداردهای محصولات مصرفی اغلب بر ایمنی تمرکز دارند. در مشارکت برای توسعه این استانداردها است که گروه‌های مصرف‌کننده نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

فعالیت‌های روز استاندارد جهانی

فعالیت‌های روز استاندارد جهانی

باوجود نقش حفاظتی استانداردها در همه جنبه‌های زندگی روزانه ما، بسیاری از ما وجود استانداردها را بدیهی می‌دانیم و کمتر به چگونگی ایجاد آن‌ها فکر می‌کنیم. بنابراین در روز جهانی استاندارد، می‌توانید کمی در مورد اینکه چگونه استانداردهای بین‌المللی مختلف موجب بهبود شرایط زندگی شما شده‌اند، فکر کنید و در مورد نحوه تأثیر آن‌ها بر محصولات و خدمات مورداستفاده‌تان بخوانید. همچنین می‌توانید نظراتتان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و در مورد آن‌ها با دیگران بحث و تبادل‌نظر کنید.

در روز جهانی استاندارد، از سازمان‌های استاندارد‌ساز ملی و بین‌المللی، حمایت کنید. در سازمان‌های استاندارد، هزاران ذهن درخشان و شخصیت‌های خیره‌کننده به‌طور خستگی‌ناپذیر تلاش می‌کنند تا خط‌مشی‌هایی را که از ما محافظت می‌کنند، وضع و بازنگری کنند و تکامل دهند. بنابراین خوب است که در این روز، به هر نحوی که می‌توانید از آن‌ها حمایت کنید. بزرگداشت این روز مزیت‌های مختلفی می‌تواند به‌همراه داشته باشد، مزیت‌هایی مانند موارد زیر:

روز جهانی استاندارد، سازندگان استانداردها را تشویق می‌کند

تشویق و ارج نهادن به تلاش‌های متخصصانی که پشت استانداردهایی هستند که ما از آن‌ها لذت می‌بریم، اهمیت دارد. روز جهانی استاندارد به ما کمک می‌کند تا این کار را به‌خوبی انجام دهیم.

روز جهانی استاندارد، به تنظیم دستورالعمل‌های تجارت بین‌المللی کمک می‌کند

تصور کنید هیچ سازمان بین‌المللی استانداردی برای کمک به تسهیل تجارت بین‌المللی وجود نداشته باشد، جهانی با این وضعیت چگونه جایی خواهد بود؟

روز جهانی استاندارد، به جهان کمک می‌کند تا فکر کند

روز جهانی استاندارد این فرصت را به جهان می‌دهد تا بتواند در مورد استانداردهایی که بیشترین تأثیر را بر ما داشته است، از استانداردهای ملی گرفته تا بین‌المللی، فکر کند.

حرف آخر

استانداردها بیانگر «دیدگاه مشترک برای جهانی بهتر» است. پشت توسعه استانداردها، گروه‌های مشترکی از کارشناسان صنعت در کمیته‌هایی مختلف گرد هم آمده‌اند تا در مورد راهنمایی‌های بنیادین در مورد روش صحیح انجام کارها به توافق برسند و موارد مختلفی را که باید تمام نیازهای کاربران را پوشش دهد، تأیید کنند. این افراد همواره تلاش کرده‌اند که در ایجاد هر چیزی، منافع شما را در نظر گرفته‌اند. بنابراین روز جهانی استاندارد درباره قدردانی از چیزهای مفید و کاربردی برای انسان است، استانداردهایی که در قلب زندگی مدرن ما قرار دارند و زندگی ایمن امروز را فراهم کرده‌اند.

5/5 - (1 امتیاز)
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.