رفتن به محتوا

همه چیز درباره ایزو

همه چیز درباره ایزو : در گواهینامه ایزو دقیقاً چه چیزی تأیید می شود؟ چرا گواهینامه ایزو اهمیت دارد؟ در این مقاله سعی کرده ایم تمامی سوالاتی که مشتریان درباره گواهینامه ایزو داشته اند را پاسخ دهیم. از اعتبار گواهینامه ها ، هزینه ، زمان ، آموزش و ….
همه چیز درباره ایزو – در یک بازار جهانی باید بررسی و توازن برقرار شود. در غیر این صورت ، حفظ ثبات و کیفیت در صنایع و کشورها دشوار خواهد بود. استانداردهای بین المللی به حفظ شرایط بازار کمک می کنند و یکی از این سازمان ها ISO است.

گواهینامه ISO چیست؟

گواهینامه ایزو تأیید می کند که یک سیستم مدیریت ، فرآیند تولید ، خدمات یا روش مستند سازی کلیه الزامات استاندارد سازی و تضمین کیفیت را دارد.
ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی) یک سازمان بین المللی مستقل ، غیر دولتی است که استانداردهایی را برای اطمینان از کیفیت ، ایمنی و کارایی محصولات ، خدمات و سیستم ها تدوین می کند.
گواهینامه های ISO در بسیاری از زمینه های صنعت وجود دارد ، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی.
استانداردهای ISO برای اطمینان از سازگاری موجود هستند. هر گواهینامه دارای استانداردها و معیارهای جداگانه ای است و به صورت عددی طبقه بندی می شود. به عنوان مثال ISO 9001: 2015 گواهینامه مدیریت کیفیت می باشد.
تعریف ISO 9001
گواهینامه ISO 9001:2015 شامل سه مولفه ISO ، 9001 و 2015 است. هر کدام از این مولفه ها نشان دهنده موارد زیر است:
ایزو
همانطور که در بالا ذکر شد ، ISO به سازمان بین المللی استاندارد سازی اشاره دارد. این سازمان استانداردها را توسعه می دهد و این امر به منظور صدور گواهینامه از مشاغل یا سازمان ها انجام می شود. صدور گواهینامه شخص ثالث انجام می شود و سالانه مورد بررسی قرار می گیرد .
9001
عددی که بعد از ISO ظاهر می شود ، استاندارد را طبقه بندی می کند. تمام استانداردهای خانواده ISO 9000 به مدیریت کیفیت اشاره دارد. ISO 9001 از شناخته شده ترین استاندارد ISO است و معیارهای رعایت تعدادی از اصول مدیریت کیفیت را تعریف می کند. به کسب و کارها و سازمانها کمک می کند تا کارآیی بیشتری داشته و رضایت مشتری را بهبود بخشند.
2015
شماره نهایی در یک گواهینامه ISO به نسخه استانداردی است که رعایت می شود و با سال تقویمی این استانداردها نشان داده می شود. 2015 پنجمین نسخه ISO 9001. است که در سپتامبر 2015 منتشر شد.
همه چیز درباره ایزو


صدور گواهینامه ISO 9001 به چه معناست؟

اگر سازمانی خود را “دارای گواهینامه ISO 9001” معرفی کند ، این بدان معناست که سازمان شرایط تعیین شده تحت ISO 9001 را برآورده کرده است .
ایزو 9001 از سازمانها می خواهد كه یک سیستم مدیریت كیفیت را تعریف و دنبال كنند كه هم مناسب و موثر باشد و همچنین آنها را ملزم به شناسایی زمینه های بهبود و اقدام به سمت آن پیشرفت ها می كند.
در نتیجه ، به طور معمول قابل درک است که سازمانی که مدعی دریافت گواهینامه ISO 9001 است ، سازمانی با محصولات و خدمات مطابق با استانداردهای کیفیت است.

سوالات رایج درباره ایزو

چگونه می توانم در مورد استانداردهای جدید ISO اطلاعات کسب کنم؟
بهترین راه برای یادگیری در مورد استانداردهای ISO جدید ، اصلاح شده یا به روز شده ، از خود ISO است. به عنوان سازمانی که استانداردها را تعیین می کند ، بهترین منبع خواهند بود.
علاوه بر این ، رسانه هایی وجود دارد که خلاصه و توضیحات مربوط به به روزرسانی های ISO را برای کمک به افراد و مشاغل در درک آنها ارائه می دهد. به عنوان مثال ، وب سایت WWW.QCBCO.IR در قسمت دانستی های ایزو
جدول زمانی آموزش برای استانداردهای ISO چیست؟
در مجموع ، جدول زمانی آموزش به عوامل متعددی از جمله درک نیازها ، آمادگی یک سازمان و اندازه و پیچیدگی سازمان بستگی خواهد داشت. هنوز هم ، اکثر افراد انتظار دارند گواهینامه ISO 9001: 2015 خود را طی سه تا شش ماه دریافت کنند.
به یاد داشته باشید ، افراد نمی توانند گواهینامه ISO دریافت کنند، فقط مشاغل و سازمان ها می توانند. همچنین لازم به ذکر است که ISO گواهینامه را ارائه نمی دهد. در عوض ، صدور گواهینامه از طریق سازمان های شخص ثالث امکان پذیر است.مانند qcbitalia

گواهینامه ISO چیست؟

صدور گواهینامه ISO مهر تأیید از طرف شخص ثالث است که یک شرکت مطابق با یکی از استانداردهای بین المللی است که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تهیه و منتشر شده است.
ISO یک سازمان بین المللی مستقل و غیردولتی است که متخصصانی را برای به اشتراک گذاشتن دانش و تدوین استانداردهای بین المللی که از نوآوری پشتیبانی می کند و راه حل هایی برای چالش های جهانی ارائه می دهد ، گرد هم می آورد.
صدور گواهینامه ISO به ذینفعان اصلی شما نشان می دهد که شما یک تجارت خوب اداره می کنید که دارای ساختار ، پایدار و آماده رشد است.
هر استاندارد ISO مزایای خاص خود را دارد ، به عنوان مثال:
ایزو 9001 به شما در اولویت قرار دادن مشتریان کمک می کند
ISO 27001 از سیستم ها ، داده ها و اعتبار شما محافظت می کند
ISO 14001 اثرات زیست محیطی شما را کاهش می دهد
ISO 45001 به شما کمک می کند تا از افراد خود محافظت کنید
ISO 22301 از تجارت شما در برابر اختلال محافظت می کند
همه چیز درباره ایزو ISO
مزایای مشترک در تمام استانداردهای ISO شامل موارد زیر است:
افزایش کارایی
کاهش هزینه ها
بهبود رضایت مشتری
کارمندان مشغول تر
کاهش خطرات
حق بیمه کاهش یافته است
در مناقصه کمک می کند
با حفظ گواهینامه ISO ، تعهد سازمان خود را در دستیابی به اهداف خود و افزایش اعتبار و اطمینان مشتری در محصول یا خدمات خود اثبات می کنید.

هزینه صدور گواهینامه ISO چیست؟

هزینه های صدور گواهینامه ISO بسته به اندازه سازمان و سطح شرکت در رابطه با فرآیندها و رویه ها ، متفاوت است. اگر تصمیم دارید همزمان بیش از یک استاندارد را اجرا کنید ، برخی از هزینه های مشترک کاهش می یابد. ما یک سرویس ساده و مقرون به صرفه با شرایط پرداخت انعطاف پذیر ارائه می دهیم. می توانید در اینجا درخواست قیمت کنید.
با توجه به سفارش و تعداد متغیرهایی که می توانند هزینه اجرا را تحت تأثیر قرار دهند ، ما دوست داریم با مشتریان بالقوه خود ملاقات کنیم تا قبل از تهیه هزینه های آنها ، کمی بهتر آنها را بشناسیم.

اعتبارنامه ایزو چیست و آیا با گواهینامه ایزو متفاوت است؟

در اصل ، سیستم ها یکسان هستند ، کسانی که به شما گواهی می دهند و نحوه انجام آنها متفاوت است.
گواهینامه ISO یا گواهینامه ISO معتبر زمانی است که یک شرکت توسط یک سازمان صدور گواهینامه معتبر مانند ACCREDIA یا معادل آن به استاندارد ISO دست یافته باشد. هر کشوری نسخه اختصاصی اعتبار خود را دارد (به عنوان مثال برای ایتالیا ACCREDIA است) و اگرچه شبیه دولت نیستند ، اما آنها به عنوان نهاد حاکم برای شرکت های صدور گواهینامه عمل می کنند.
ارائه دهندگان گواهینامه ISO مانند ما ، به طور کامل از شما پشتیبانی کنند. پشتیبانی ما شامل الگوهایی برای اسناد ، راهنمایی در هنگام بازدید و پشتیبانی تلفنی است. ما همچنین در طول سال برای هرگونه کمک در دسترس شما هستیم.

گواهینامه ISO برای چه مدت معتبر است؟

در سرویس های کیفیت ISO ، گواهینامه های ما به مدت سه سال معتبر هستند و برای اطمینان از اینکه هنوز هم رعایت می کنید ، تحت بازرسی های سالانه مجوز مجدد قرار می گیرند. علاوه بر این ، ما همچنین بازدیدهای پشتیبانی سالانه را انجام می دهیم تا در هر مشکلی که با آن دست و پنجه نرم می کنید ، پشتیبانی بیشتری به شما ارائه دهیم.
ما اعتقاد داریم که بالغ شدن کامل یک سیستم مدیریتی حدود سه سال طول می کشد و در این مرحله ، بیش از 90٪ مشتریان ارزشی را که سیستم مدیریتی آنها برای آنها فراهم می کند ، تشخیص می دهند.
همه چیز درباره ایزو
آیا راهی وجود دارد که قبل از تعهد به صدور گواهینامه کامل ، گواهینامه خود را امتحان کنید؟
بله ، شما می توانید از طریق:
آموزش ایزو: شما خواهید آموخت که چگونه یک سیستم مدیریتی موثر را تا پتانسیل کامل آن پیاده سازی و حفظ کنید. در اینجا بیشتر بدانید
مشاوره ایزو: ما می توانیم یک تجزیه و تحلیل GAP انجام دهیم ، به شما کمک می کند تا در حال حاضر کجا هستید و برای رسیدن به انطباق باید در کجا باشید.
همه چیز درباره ایزو

چگونه می توانید در طی مراحل از ما حمایت کنید؟

پشتیبانی ما از ارزیابی اولیه تا صدور گواهینامه ISO و فراتر از آن به مشتریان خود را ارائه می کنیم.
ما به همان میزانی که نیاز دارید پشتیبانی می کنیم:
یک کارشناس خصوصی تعیین شده: به شما یک کارشناس تخصصی اختصاص داده می شود، تا از شما در مورد سوالات شما در مورد اجرای روزانه استاندارد مدیریت خود پشتیبانی کند.
دسترسی به اطلاعات لازم: شما اطلاعات زیادی در مورد استاندارد خود از ما دریافت خواهید کرد که شامل فرم ها ، الگوها ، یادداشت های راهنما است که شامل وبینارها و آموزش های ویدئویی است.
بازدیدهای پشتیبانی سالانه: بازدیدهای پشتیبانی سالانه ما برای ارائه پشتیبانی بیشتر در مواردی است که با آنها کمی مشکل دارید.این بازدیدها کاملاً انعطاف پذیر بوده و توسط شما هدایت می شود تا اطمینان حاصل کنید که در اجرای روزمره سیستم مدیریت خود اطمینان دارید.
آموزش ایزو: همه دوره های آموزشی ما به منظور توسعه درک و توانایی شما در اجرای یک سیستم مدیریت موثر طراحی شده اند. ممکن است بخواهید در مورد هر بند جداگانه یاد بگیرید یا جنبه خاصی را بهتر درک کنید ، ما هم آموزش حضوری و هم آموزش آنلاین را ارائه می دهیم تا متناسب با سبک های مختلف یادگیری باشد. در اینجا یک دوره پیدا کنید.
مشاوره ایزو: اگر احساس می کنید از پشتیبانی اضافی بهره مند می شوید ، ما همچنین مشاوره ایزو سفارشی را ارائه می دهیم. همانند بازدیدهای پشتیبانی سالانه ، این مشاوره توسط شما هدایت می شود و می تواند موضوعات مختلفی را پوشش دهد ، به عنوان مثال ، شما ممکن است بخواهید سیستم های فعلی خود را بهبود ببخشید ، نیاز به پشتیبانی اضافی با سیستم ممیزی خود داشته باشید یا مکن است مهارت لازم را در داخل سازمان ندارید تا به طور موثر سیستم مدیریت خود را اجرا کنید. به هر دلیلی ، ما می توانیم کمک کنیم.

آیا شما آموزش می دهید؟

بله. همه دوره های آموزشی ما به منظور توسعه درک و توانایی شما برای اجرای یک سیستم مدیریت موثر طراحی شده اند. خواه در حال پیاده سازی باشید یا از قبل با سیستم روزمره مدیریت خود درگیر باشید ، چیز جدیدی برای یادگیری خواهید داشت.
همه چیز درباره ایزو
ما انواع مختلفی از آموزش را متناسب با نیازهای یادگیری فردی یا در کلاس ، به صورت آنلاین یا در محل زندگی شما ارائه می دهیم. در اینجا بیشتر بدانید

ما قبلاً دارای گواهینامه ISO هستیم. آیا می توانیم گواهینامه خود را به شما منتقل کنیم؟

بله. برای اطلاعات بیشتر با تیم ما در تماس باشید.

طرح ضروری سایبر را داریم ، آیا هنوز به امنیت اطلاعات ISO 27001 احتیاج داریم؟

ایزو 27001 تمام الزامات طرح ملزومات سایبری و موارد دیگر را شامل می شود.
سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 امنیت کلیه داده ها را چه فیزیکی و چه دیجیتالی در نظر می گیرد. این اطمینان می دهد که شما خطرات ایجاد شده توسط افراد و فرآیندها و همچنین سیستم ها یا عوامل خارجی را در نظر می گیرید.

ما یک سیاست امنیتی در پیش داریم. چرا به سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 نیاز داریم؟

داشتن سیاست امنیتی به خودی خود مانع نقض قانون نمی شود. کارکنان باید آن را درک کنند و آن را عملی کنند.
یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27001 ترویج می دهد که آموزش و سوابق کافی برای همه کارکنان وجود دارد تا آنها بدانند از آنها چه انتظاری می رود. این می تواند از نقض امنیت تصادفی جلوگیری کند.

به عنوان یک شرکت پشتیبان گیری ، حفاظت از ویروس و رمزهای عبور داریم ، چرا به امنیت اطلاعات ISO 27001 نیاز داریم؟

تهدیدهای امنیت اطلاعات فقط از طریق فناوری اطلاعات نیست. کارمندان ناراضی ، کارمندان سابق کینه توز ، مدیران و رقبای فریبکار همه می توانند به اطلاعات محرمانه شما دسترسی داشته باشند و می توانند از این موارد به ضرر تجارت و اعتبار آن استفاده کنند. این می تواند هدفمند یا تصادفی باشد. اطلاعات فقط به قالب الکترونیکی محدود نمی شوند بلکه همه اشکال ارتباطات از جمله کپی شفاهی و چاپی را در بر می گیرند.
ایزو 27001 ترویج می دهد که آموزش و سوابق کافی برای همه کارکنان وجود دارد تا آنها بدانند از آنها چه انتظاری می رود. این می تواند از نقض امنیت تصادفی جلوگیری کند.

چه مدت طول می کشد تا به گواهینامه ISO برسید؟

هدف ما یک دوره تحویل 6-8 هفته ای است ، اما باز هم این می تواند از یک سازمان به سازمان دیگر متفاوت باشد. ما هرگز روند را به تأخیر نمی اندازیم ، با این حال می فهمیم که ممکن است اتفاقاتی بیفتد که به معنی تأخیر اندک باشد. اما برای کسانی که به دنبال دستیابی به گواهینامه ISO در اسرع وقت هستند ، تلاش خواهیم کرد تا گواهینامه ISO خود را در بازه های زمانی استاندارد دریافت نمایند.
پس از پذیرش قیمت و دریافت واریز وجه ، ما به همه مشتریان خود نامه ای ارائه می دهیم که می توانید برای مشتریان بالقوه خود ارسال کنید یا در مناقصه درج کنید تا تأیید کنید که وارد مراحل کار شده اید. 6-8 هفته این معمولاً برای پیشبرد روند مناقصه کافی است. سپس می توان با نامه ای اعلام کرد که شما گواهینامه ISO را کسب کرده اید.


همه چیز درباره ایزو

چگونه می توانم گواهینامه ISO دریافت کنم؟

فرایند ساده ما گرفتن گواهینامه را آسان می کند!
ویژیگی اصلی ما این است که روند کار را برای شما ، مشتری ، به ساده ترین شکل ممکن انجام دهیم. ما ارزیابی اولیه شرکت را انجام می دهیم تا ببینیم شرکت در حال حاضر در چه مرحله ای قرار دارد. از این رو ما یک سری توصیه ها در مورد کارهایی که باید برای سازگار شدن انجام شود را انجام می دهیم (درصورتی که کاملاً ضروری نباشد ، هیچ تغییری در روند اصلی ایجاد نمی کنیم).
سپس ما برنامه ای برای اجرای توصیه ها آماده خواهیم کرد ، تا آنجا که ممکن است بسیاری از آنها را کامل کنید ، روشهای عملیاتی و دستورالعمل های خود را بنویسید (مطابق با استاندارد) پس از 6-8 هفته پس از اولین بازدید اولیه ، برای ارائه راهنمای گواهینامه ISO خود بازگردید.
از این مرحله به بعد گواهینامه خواهید گرفت. این سیستم ها بر بهبود مستمر متمرکز شده اند ، بنابراین ما به طور منظم از شما بازدید خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنید که در حال انجام توصیه ها هستید و سالانه برای گواهی مجدد آماده هستید.
می توانید در اینجا درخواست قیمت گواهینامه ایزو کنید.
همه چیز درباره ایزو

آیا می توانیم از راه دور به گواهینامه ISO دست پیدا کنیم؟

آره. مانند بسیاری از مشاغل ، ما مجبور بوده ایم در طی شیوع ویروس کرونا به روشهای پویایی کار کنیم.
ما اخیراً دو وبینار ایجاد کرده ایم تا نشان دهیم چگونه می توان از راه دور گواهینامه را به دست آورد ، بدون اینکه در روند کار مشکلی ایجاد کند.

کدام استاندارد ISO نیاز داریم؟

بیش از 20000 استاندارد مدیریتی مختلف وجود دارد ، بنابراین یافتن مواردی که برای کسب و کار شما مناسب باشد ، گاهی اوقات گیج کننده است.
بهترین انتخاب برای شروع مدیریت کیفیت ISO 9001 است ، زیرا این استاندارد اصلی است که بسیاری از سایر استانداردهای معروف بر اساس آن ساخته شده اند.
این کار بر روی خدمات مشتری متمرکز است و اطمینان می دهد مشتری شما سرویس مورد نظر خود را در زمانی مناسب برای هزینه عادلانه دریافت می کند. بر اساس فعالیت های شرکت شما ممکن است استانداردهای اضافی “پیچ و تاب” وجود داشته باشد که ممکن است شما نیاز داشته باشید یا ممکن است مکمل تجارت باشد ، به عنوان مثال:
ISO 27001 از سیستم ها ، داده ها و اعتبار شما محافظت می کند
ISO 14001 اثرات زیست محیطی شما را کاهش می دهد
ISO 45001 به شما کمک می کند تا از افراد خود محافظت کنید
ISO 22301 از تجارت شما در برابر اختلال محافظت می کند
این بهترین روش برای تعیین اینکه کدام سیستم مدیریتی برای تجارت شما مناسب است بحث در مورد نیازهای خود با ما است.

ما به استاندارد ISO که در حال حاضر در وب سایت شما لیست نشده است نیاز داریم ، هنوز هم می توانید کمک کنید؟

ثروت دانش و تخصص ارزیابان ما بدان معنی است که ما می توانیم فراتر از استاندارد اصلی ISO که ما ارائه می دهیم به شما کمک کنیم. برخی از نمونه ها عبارتند از:
محصولات آرایشی و بهداشتی ISO 22716 – روشهای خوب تولید
ISO 13485 دستگاه های پزشکی – سیستم های مدیریت کیفیت
غربالگری امنیتی BS 7858
اگر برای یک استاندارد مدیریتی که در آن لیست نشده است ، به گواهینامه ISO نیاز دارید ، لطفاً با ما تماس بگیرید تا شرایط خود را مطرح کنیم

چه چیزهایی لازم است که قبل از ممیزی آماده کنیم؟

پس ازاینکه درخواست خود را ارائه دادید ، ما یک چک لیست مستندات ISO را به شما ارائه می دهیم که سیستم مدیریت ISO شما را تشکیل می دهد.
اسنادی که ما به دنبال آنها هستیم از نظر استاندارد متفاوت است ، لطفاً نگران نباشید اگر تمام اسناد را در دست ندارید زیرا ما می توانیم به شما در تهیه این موارد با پشتیبانی یکی از همکاران ما یا فرم های ارائه شده در منطقه مشتری ما کمک کنیم .
همه چیز درباره ایزو

برای حفظ سیستم مدیریتی خود پس از تأیید اعتبار ، باید چه کارهایی انجام دهم؟

شما توصیه هایی دریافت خواهید کرد که به شما کمک می کند تا به آنچه نیاز دارید انجام دهید. با این حال ، تمرینات منظمی وجود دارد که باید به طور منظم انجام شود مانند ممیزی داخلی ، کنترل اسناد و جلسات بازنگری مدیریت. این موارد به شما کمک می کنند سیستم خود را حفظ کنید.

ما به تیمی نیاز داریم که از ISO مراقبت کند یا مسئولیت آن با یک شخص است؟

این به اندازه کسب و کار شما و میزان منابعی که می خواهید برای ISO اختصاص دهید بستگی دارد. با این حال ما همیشه به اندازه کسب و کار توصیه می کنیم ، معمولا بیش از یک شخص مسئول است.

چه تفاوتی بین بازدید پشتیبانی و ممیزی مجدد گواهینامه وجود دارد؟

بازدیدهای پشتیبانی ما برای ارائه پشتیبانی بیشتر در مناطقی است که با آنها مشکل دارید ، اعم از اطمینان از انطباق با ممیزی بعدی برای تأیید مجدد گواهینامه یا کمک به اجرای جلسه بازنگری مدیریت.
این بازدیدها کاملاً انعطاف پذیر بوده و توسط شما هدایت می شود تا اطمینان حاصل کنید که در اجرای روزمره سیستم مدیریت خود اطمینان دارید.
تأیید مجدد ممیزی
در ممیزی گواهینامه مجدد شما بررسی خواهیم کرد که آیا هنوز با استاندارد مدیریت مطابقت دارید یا خیر

میزی از راه دور چیست و چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

ممیزی های از راه دور بصورت آنلاین با ملاقات نرم افزارهایی مانند Microsoft Teams ، CONENCTING ، Skype یا Go2Meeting انجام می شود.
در مرحله اول ، لازم به ذکر است که ممیزی از راه دور متفاوت از ممیزی فیزیکی خواهد بود. ممیز فرایند را با جزئیات بیشتری اجرا می کند ، نکات کلیدی که باید به خاطر بسپارید:
ممکن است لازم باشد ممیزها ها زمان “آفلاین” را بین صحبت کردن با شما در تماس و بررسی شواهد تقسیم کنند.
شما هنوز یک جلسه افتتاحیه و اختتامیه خواهید داشت و بنابراین برای اطمینان از اینکه آنها می توانند به جلسه دسترسی پیدا کنند ، به اطلاعات تماس همه شرکت کنندگان نیاز خواهیم داشت.
مستندات باید قبل از ممیزی ارسال شود تا ممیز بتواند آن را قبل از جلسه بررسی کند.
همه چیز درباره ایزو

salar_user

salar_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.