رفتن به محتوا

ایزو 9001 چیست

سیستم مدیریت کیفیت یا ایزو 9001 چیست

 ایزو 9001 چیست ؟ تعریف اینکه ISO 9001 چیست و کاربرد آن در صنعت چیست شاید تعریف و وصف مزایای ISO 9001 بخاطر بافت سنتی موجود در کسب و کار فعلی بازار ایران کمی دشوار باشد.ایزو 9001 یکی از بیشترین سیستم های مدیریت کیفیت در جهان امروز است. هزاران شرکت در سراسر جهان از این پروسه ها برای ایجاد سیستم مدیریت کیفیت استفاده می کنند.

 ایزو  9001 چیست : این مجموعه استانداردها دارای یک شهرت در مقیاس جهانی هستند. ایزو 9001 استانداردهای است که بسیاری از شرکت ها فرآیندهای مدیریت کیفیت خود را بر اساس آن ساخته اند.

فرایند مدیریت کیفیت به صورت داوطلبانه است، اما مزایای آن نباید نادیده گرفته شود.

گواهینامه ایزو 9001 چیست ؟ شما می توانید با گرفتن گواهینامه ایزو ISO 9001 مجموعه ای از دستورالعمل های استاندارد را در کسب و کار روزانه خود ایجاد کنید. هر شرکتی می تواند فرآیندهای خود را مبتنی بر استانداردها و دستورالعمل ها به منظور بهبود سیستم های مدیریت کیفیت در سازمان خود اجرا کند.

بسیاری از کشورها در سراسر جهان ایزو 9001 و سیستم شماره گذاری را به عنوان استاندارد کشور خود اجرا کرده اند.

این موضوع مهم نیست که چه شرکتی هستید، چه محصولاتی یا خدماتی که ارائه می دهید، می توانید از روش های مدیریت کیفیت ایزو  9001 برای پیاده سازی، حفظ و بهبود سیستم مدیریت کیفیت شرکت به طور کلی استفاده کنید.

تمرکز بر بهبود مداوم با تأکید بر رضایت مشتری، همیشه منجر به بهبود عملکرد کسب و کار خواهد شد. با اهداف در ذهن، هر شرکتی می تواند به ارتفاعات جدید صعود کند.
ایزو 9001 مشخص می کند که یک شرکت چه کاری باید انجام دهد، اما نمی گوید که چگونه باید به این هدف دست پیدا کند. در واقع این اجازه را می دهد که با انعطاف پذیری و تنظیم کسب و کار ، اندازه و خدمات و یا محصول فرایندها اجرایی شوند.

ایزو 9001 چیست ؟

ایزو 9001 دستورالعمل هایی را ارائه می دهد که می توانید اهداف خود را به دست آورید و نتایج را به دست آورید. چگونگی اجرای دستورالعمل ها یک تصمیم درون شرکتی است.

با اخذ گواهینامه ISO 9001 از طریق یک شرکت معتبر، شما اعتماد به نفس بیشتری در برابر مشتریان خود به دست می آورید.
احتمال بیشتری برای جذب مشتریان جدید خوواهید داشت زیرا مدرکی وجود دارد که شما می توانید محصولات یا خدمات خود را به طور مداوم با کیفیت بالا ارائه دهید.
اخذ گواهینامه ایزو ISO 9001 از طریق یک شرکت صدور گواهینامه، راه های بین المللی برای کسب و کار را باز می کند. بسیاری از شرکت ها در سراسر جهان تأکید زیادی بر این استانداردها و ارزش هایی که با آنها همراه هستند، قرار می دهند.

ایزو 9001 چیست ؟ و در کجا کاربرد دارد؟

در جهان امروز که کسب و کار در حال تبدیل شدن به رقابت فزاینده ای است، هر عمل شما می تواند باعث پیش گرفتن یا عقب افتادن از رقبای خود در بازار گردد. کسب اطمینان مشتری به طور کلی باعث بهبود فروش خواهد شد. اگر یک مشتری در مورد محصول خریداری شده تضمین داشته باشد، شانس بیشتری خواهید داشت که آن خرید را حفظ کند.
آنچه در مورد ISO 9001 بسیار موثر است این است که آنها تنها دستورالعمل ها هستند نه قوانین سخت و سریع که باید توسط شما پیروی شوند.. انعطاف پذیری این روزها بسیار مهم است، زیرا بسیاری از شرکت ها مجبور به فکر کردن به حرکت در تلاش برای رفتن به جلو و نشان دادن جایگاه خود در بازار هستند.

در سال های گذشته، تنها صاحبان یا مدیرانی بودند که مسئولیت، شکایت و یا تعریف برای اثربخشی هر فرآیند را به عهده داشتند، و کارکنان احساس بی فایده بودن می کردند. ISO 9001 این کار را تغییر داده و در انجام این کار با توجه به اهمیت کارکنان سبب افزایش راندمان و بهره وری شده است. در واقع با مسئول قراردادن کارکنان در قبال فعالیت ها و اقدامات خود باعث شده است که مسئولیت رسیدگی به تصمیمات بر عهده ی خود کارکنان باشد.

در نتیجه کارکنان هدف دارند. کارکنانی که به طور مرتب به کار خودرا در راستای بهره ور بیشتر ادامه می دهند و به سطوح نوآوری و بهره وری بالا کمک می کنند. اجازه دادن به کارمندان در شناسایی مناطقی که نیاز به بهبود دارند و گوش دادن به پیشنهادات آنها، در مورد چگونگی بهبود پیاده سازی باعث می شود اعتماد نفس کارکنان افزایش یابد و احساس مفید بودن نمایند.

با آموزش فرآیندهای ISO 9001 این اطمینان حاصل می شود که همه ی کارکنان مانند یک چرخ دنده برای دست یابی به یک هدف واحد فعالیت می نمایند. در واقع همه می دانند که چه انتظاری از آنها می رود، چرا فرآیند در حال انجام است و نتایج و اهداف مورد نیاز چیست. دیگر مدیریتی نیست که متقاعد شود، بلکه تلاش تیمی همه درگیر است.

salar_user

salar_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.