روز بین المللی نور و روشناییReviewed by مدیریت سایت on May 18Rating:

روز بین المللی نور و روشنایی
منتشر شده در تاریخ 15 می 2019 توسط Clare Naden

نور مصنوعی از زمانی که لامپ ۱۵۰ سال پیش اختراع شده بود، راه زیادی را طی کرده‌است. امروزه برای بزرگ داشت نقش مهمی که نور و روشنایی در تمام جنبه‌های زندگی ما و توسعه پایدار جامعه ایفا می‌کند، امروز روز بین‌المللی نور یونسکو است.
روز جهانی نور (IDL) هر ساله در تاریخ 16 می برگزار می شود تا سالگرد اولین عمل جراحی موفقیت آمیز لیزر در سال 1960 را نشان دهد، صدها رویداد و فعالیت های رسمی در سراسر جهان را نشان می دهد که چگونه نور در علم، فن آوری، هنر و فرهنگ می تواند به رسیدن به رسالت سازمان برای آموزش، برابری و صلح کمک کند.

هدف کلیدی این روز ارتقای اهمیت تکنولوژی روشنایی و نیاز به دسترسی به زیرساختهای نور و انرژی در توسعه پایدار و بهبود کیفیت زندگی در کشورهای در حال توسعه است.

ایزو اخیرا با همکاری کمیسیون بین المللی روشنایی (CIE)، یکی از اعضای کلیدی کمیته اجرایی IDL، دو اسناد جدید را که به طور مستقیم به این هدف کمک می کند ، منتشر کرده است:

ISO / CIE 20086، نور و نورپردازی – عملکرد انرژی نورپردازی در ساختمان ها، روشی برای محاسبه موثر استفاده از نور برای تخمین کل عملکرد انرژی یک ساختمان فراهم می‌کند.
ISO / CIE TS 22012، نور و روشنایی – تعریف عامل تعمیر و نگهداری – روش کار، به استفاده ایمن و موثر از انرژی نور از طریق کمک به سازمان‌ها برای تضمین نگهداری مداوم و راه اندازی روشنایی کمک می‌کند.

Ad de Visser رئیس کمیته فنی ایزو مسئول توسعه آن است می گوید : این اسناد یک ابزار کلیدی برای سازمان‌ها هستند تا عملکرد انرژی خود را بهبود بخشند و به فن‌آوری‌های جدید کمک کنند تا تکامل یابند که هر دو نقش کلیدی در توسعه پایدار ایفا می‌کنند.

او گفت: با قادر بودن به محاسبه موثر عملکرد انرژی سیستم‌های روشنایی در یک ساختمان، سازمان‌ها می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌تری در مورد نحوه بهبود آن داشته باشند.

حفظ مستمر به همان اندازه برای این هدف مهم است زیرا مانع از خطا در نورپردازی ، بهبود ایمنی و کارایی می‌شود.

ISO / CIE 20086 و ISO / CIE TS 22012 توسط کمیته فنی ISO / TC 274، نور و نورپردازی طراحی شده اند که دبیرخانه آن توسط DIN، عضو ISO برای آلمان، با همکاری CIE، که شریک اصلی ISO است توسعه داده شده اند. کمیته ایزو و CIE بیش از 30 سال برای طیف وسیعی از استانداردها و اسناد استاندارد مربوط به روشنایی کار کرده اند و در زمینه خط لوله بیشتر کارو فعالیت می کنند.

گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی
منبع : https://www.iso.org/news/ref2394.html