رفتن به محتوا

ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی)

ایزو

ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی)

ISO (سازمان بین المللی استاندارد سازی) یک سازمان جهانی برای تدوین استاندارد می باشد. ایزو یک سازمان غیر دولتی می باشد که متشکل از سازمان های استاندارد از 160 کشور جهان است.هر کشوری که دارای سازمان استاندارد باشد می تواند به عضویت سازمان ایزو در بیاید. برای مثال، موسسه استاندارد ملی ایالات متحده (ANSI) ایالات متحده را نشان می دهد.سازمان های عضو در توسعه و ارتقاء استانداردهای بین المللی برای فن آوری، پروسه های آزمایش علمی، شرایط کار، مسائل اجتماعی و غیره همکاری می کنند. ایزو و اعضای آن سپس اسناد را برای این استانداردها به انتشار می رسانند.

مجمع عمومی که شامل نمایندگان اعضای ایزو و رهبران منتخب مؤسسان اصلی است، به عنوان هیئت تصمیم گیری برای ISO عمل می کند. این سازمان دارای دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس است، در حالیکه یک دبیرخانه مرکزی در حال نظارت بر عملیات است.

تاریخچه ISO

ایزو جانشین فدراسیون بین المللی انجمن های استاندارد سازی ملی (ISA) است که از سال 1928 تا 1942 فعالیت می کرد.

ISO در سال 1951 اولین استاندارد خود را، استاندارد ISO / R 1: 1951 (استاندارد مرجع دما برای اندازه گیری طول صنعتی)، منتشر کرد. استاندارد در حال حاضر به عنوان ISO 1: 2016 شناخته شده است. تا سال 2018، ISO بیش از 22000 استاندارد را منتشر کرده است.ایزو یک اختصار نیست. این یک کلمه است که از اصوات یونانی گرفته شده است، به معنی “برابر” است که ریشه ای برای پیشوند iso است که در یک عدد از اصطلاحات مانند ایزومتریک (اندازه یا ابعاد برابر) و isonomy (برابری قوانین، یا از مردم قبل از قانون). نام ISO در سراسر جهان برای نشان دادن این سازمان استفاده می شود، از این رو اجتناب از مجموعه ای از اختصارات که از ترجمه “سازمان بین المللی برای استاندارد سازی” به زبان های مختلف ملی اعضا خواهد بود. هر کدام از کشورها، فرم کوتاه نام سازمان همیشه ISO است.

فرایند توسعه استانداردهای ایزو

فرایند سازمان بین المللی استاندارد برای ایجاد یک استاندارد جدید زمانی شروع می شود که انجمن های صنفی یا گروه های مصرف کننده درخواست ،ایجاد کنند.سپس ایزو کارشناسان موضوعی و ذینفعان صنعت را تشکیل می دهد که یک کمیته فنی را تشکیل می دهند. این کمیته از طریق دو مرحله ایجاد یک پیش نویس استاندارد و رای گیری رسمی در پیش نویس دوم که استاندارد نهایی (FDIS) نامیده می شود، انجام می دهد.اگر FDIS تایید شده باشد، همانطور که توسط دبیرخانه مرکزی تایید شده است، ایزو آن را به عنوان یک استاندارد بین المللی رسمی منتشر می کند.

استانداردهای محبوب IT

ISO 27001: این استاندارد ISO یک فرایند شش مرحله ای برای توسعه و اجرای سیاست ها و پروسه های امنیت اطلاعات را فراهم می کند.

ISO 17799: این استاندارد مدیریت امنیت، بیش از 100 روش برتر در مورد تداوم کسب و کار، کنترل دسترسی، مدیریت دارایی و موارد دیگر را مشخص می کند.

ایزو 20000: این استاندارد ISO یک مشخصات فنی را ایجاد می کند و شیوه های مناسب برای مدیریت خدمات IT را کد گذاری می کند.

ISO 31000: این چارچوب مدیریت ریسک تعریف ریسک و شرایط مربوطه را استاندارد می کند و دستورالعمل هایی را برای هر فرد، شرکت یا سازمان ارائه می دهد.

ISO 12207: این استاندارد ISO یک فرایند مدیریت چرخه عمر منسجم برای تمام نرم افزارها را ایجاد می کند.

salar_user

salar_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.