رفتن به محتوا

معرفی بهترین ابزارهای استخدام و سایت‌های جذب در ایران

خانه » وبلاگ » معرفی بهترین ابزارهای استخدام و سایت‌های جذب در ایران
معرفی بهترین ابزارهای داخلی و خارجی استخدام و سایت_های جذب در ایران

با پیشرفت تکنولوژی، استخدام افراد آسان‌تر شده است. در‌حالی‌که بیشتر استخدام‌کنندگان هنوز از روش‌های سنتی استخدام استفاده می‌کنند، برخی از استخدام‌کنندگان شروع به استفاده از برخی از ابزارهای استخدام کرده‌اند که براساس هوش مصنوعی کار می‌کنند تا وظایف مدیریت منابع انسانی را سریع‌تر انجام دهند. از این رو در اینجا انواع ابزار استخدامی آورده شده است که هر استخدام‌کننده باید از آنها آگاه باشد و قطعاً باید از آنها برای دستیابی به بهره‌وری بهتر استفاده کند.

ابزارهای استخدام چه هستند؟

ابزارهای استخدام چه هستند؟

هدف اصلی ابزارهای استخدام منابع انسانی، ساده‌سازی و خودکارسازی جستجوی کار برای داوطلبان و استخدام‌کنندگان است.

استخدام‌کنندگان می‌توانند از این ابزارهای استخدام برای یافتن نامزدهای هر موقعیت شغلی استفاده کنند، جدا از اینکه بررسی کنند که آیا آنها برای آن موقعیت شغلی مناسب هستند یا خیر.

5 ابزار برتر استخدام که هر استخدام‌کننده‌ای باید آنها را بشناسد

5 ابزار برتر استخدام که هر استخدام‌کننده‌ای باید آنها را بشناسد

هر سال ابزارهای جدید استخدام منابع انسانی در حال توسعه هستند و برخی از آنها ممکن است برای فرآیند استخدام شما مناسب نباشند. اگر شما از جمله کسانی هستید که نمی‌دانید کدام یک از ابزارهای استخدام بهترین هستند، در اینجا لیستی از بهترین ابزارهای استخدام وجود دارد که باید آنها را بشناسید. این ابزارهای استخدام در تمام دنیا کارایی دارند و بر اساس به‌روزترین نیازهای هر نوع کسب‌و‌کار توسعه یافته‌اند.

یک. جاب بوردز

Job boards یکی از بهترین ابزارهای استخدام است که استخدام‌کنندگان باید برای ارسال فرصت‌های شغلی از آن استفاده کنند. این ابزار همچنین به نامزدها اجازه می‌دهد تا مشاغل مناسب را بر اساس مجموعه مهارت‌های خود پیدا کنند.

همچنین این ابزار این ویژگی را دارد: امکان بررسی پیش‌آزمایی نامزدها از طرف شرکت. جاب بوردز اطمینان حاصل می‌کند که نامزدهای مناسب فوراً شناسایی ‌شوند. استخدام‌کنندگان همچنین می‌توانند از ابزارهای استخدام بولی (boolean recruitment tools) که نتایج جستجوی خاصی را ارائه می‌دهند، استفاده کنند.

دو. Customized assessments

ارزیابی‌ها را می‌توان بر اساس نقش‌هایی که نامزد برای آن انتخاب می‌شود، سفارشی کرد. همچنین ادغام‌های مختلفی توسط TurboHire ارائه شده است که به استخدام‌کنندگان کمک می‌کند تا فروشندگان شخص ثالثی را انتخاب کنند که ارزیابی‌های سفارشی‌شده را برای نقش‌های مورد نیاز شما ارائه می‌دهند.

سه. ربات‌های چت هوش مصنوعی

ربات‌های چت هوش مصنوعی به هر سؤالی که یک نامزد می‌پرسد، پاسخ‌های خودکار ارائه می‌دهد. این امکان وضعیت بهینه‌ای را هم برای نامزدها و هم برای استخدام‌کنندگان فراهم می‌کند. این سؤالات می‌تواند شامل برخی از سؤالات متداول در مورد مصاحبه یا مربوط به برنامه مدنظر باشد. چت‌بات‌ها را می‌توان با وب سایت استخدام‌کننده ادغام کرد. در دنیای پرسرعت ما چت‌بات‌ها به بخش مهمی از ابزارهای استخدام تبدیل شده‌اند.

چهار. نرم‌افزار مصاحبه با هوش مصنوعی

با نرم‌افزار مصاحبه مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌توان با استفاده از یک پلتفرم هم زمان‌بندی کرد و هم مصاحبه‌ها را انجام داد. این نرم‌افزارها همچنین به استخدام‌کنندگان اجازه می‌دهد تا در زمان خود صرفه‌جویی کنند زیرا داوطلبان می‌توانند مصاحبه‌های خود را به‌تنهایی برنامه‌ریزی و اجرا کنند. این مصاحبه‌ها همچنین می‌تواند توسط استخدام‌کنندگان برای اهداف مستندسازی بیشتر ضبط شود.

پنج. ATS

سیستم ردیابی متقاضی (applicant tracking system) یکی از متداول‌ترین سیستم‌های ردیابی است که اطلاعات داوطلبان را در پایگاه داده جمع‌آوری و مراحل مختلف فرآیند استخدام را شناسایی می‌کند. همچنین امکان ردیابی هر متقاضی و اینکه متقاضی به کدام مرحله خاص رسیده است را می‌دهد. ابزارهای ATS برای استخدام بسیار سودمندند زیرا امکان خودکارسازی پیام‌ها و برنامه‌های مصاحبه را به‌همراه ارائه گزینه‌های گزارش سفارشی برای استخدام‌کنندگان فراهم می‌کنند.

مزایای استفاده از ابزارهای استخدام در فرآیند استخدام

مزایای استفاده از ابزارهای استخدام در فرآیند استخدام

استخدام نامزد مناسب یکی از حیاتی‌ترین وظایفی است که منابع انسانی باید انجام دهد. با این حال می‌توان این کار را با استفاده از برخی از ابزارهای استخدام آسان کرد. این ابزارهای استخدام نیز مزایای خاصی از جمله موارد زیر را ارائه می‌دهند:

 • ابزارهای استخدام باعث صرفه‌جویی در زمان برای استخدام‌کنندگان می‌شوند: استفاده از ابزارهای برتر استخدام می‌تواند به صرفه‌جویی در زمانْ خیلی کمک کند، به‌خصوص زمانی که وظایفْ ساده در نظر گرفته می‌شوند.
 • ابزارهای استخدام باعث جذب استعدادها می‌شوند: استخدام‌کنندگان می‌توانند با استفاده از این ابزارهای استخدام، استعدادهای برتر در صنعت را جذب کنند.
 • ابزارهای استخدام ایمنی داده‌ها را حفط می‌کند: داده‌های مربوط به نامزدها را حتی زمانی که بیش از هزاران متقاضی برای یک درخواست خاص وجود دارد، ایمن نگه می‌دارد.

همین سه ویژگی نشان می‌دهد که این ابزارها در واقع مهم‌ترین کارهای لازم را به اجرا می‌گذارند.

انواع اصلی نرم افزارهای استخدام و وظایف آنها

انواع اصلی نرم افزارهای استخدام و وظایف آنها

سیستم‌های ردیابی متقاضی (Applicant Tracking System) و سیستم‌های مدیریت روابط نامزدها (Candidate Relationship Management System) رایج‌ترین نرم‌افزارهای استخدام در صنعت استخدام هستند. بیایید نگاهی به تفاوت‌های اصلی بین این دو ابزار بیندازیم:

یک. سیستم ردیابی متقاضی یا  ATS

سیستم‌های ردیابی متقاضی رایج‌ترین نرم‌افزار استخدام توسط استخدام‌کنندگان آژانس هستند. یک ATS به‌عنوان یک مخزن برای تمام اطلاعات نامزد و مشتری شما عمل و به مدیریت فرآیند استخدام کمک می‌کند.

سیستم ردیابی متقاضی می‌تواند اکثر مراحل فرآیند استخدام، از جمله غربالگری نامزدها، فرآیندهای ارتباطی، زمان‌بندی مصاحبه، تجزیه رزومه، منبع‌یابی نامزدها، ارسال مشاغل و موارد دیگر را خودکار کند.

جدا از مدیریت فرآیند استخدام از بالا به پایین، استخدام‌کنندگان می‌توانند از طریق معیارهای استخدام هوشمند و گزارش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، بینش عمیقی در مورد وضعیت استخدامی به دست آورند.

سیستم‌های ردیابی متقاضی به‌طور خودکار نقاط داده مفیدی را ذخیره می‌کنند که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه درباره استخدام کمک کند و به شما امکان می‌دهد تا کسب‌و‌کار خود را به‌طور مؤثری مقیاس‌بندی کنید.

دو. سیستم مدیریت روابط نامزدها یا CRM

سرمایه‌گذاری روی یک CRM استخدام برای استخدام‌کنندگان بسیار مهم است، زیرا به ایجاد و حفظ یک پایگاه داده از نامزدها بدون تکیه بر برگه‌ها و فایل‌های اکسل بی‌شمار، کمک می‌کند.

با CRM، استخدا‌م‌کنندگانْ اکوسیستمی از همه کاندیداهای فعال و منفعل و نامزدهای قبلی را که برای یک موقعیت درخواست ارائه داده‌اند، در اختیار دارند.

خوشبختانه، بیشتر ATS‌ها به ابزار CRM مجهز هستند که همین نیاز به سرمایه‌گذاری در ابزارهای متعدد را از بین می‌برد.

ویژگی‌های نرم‌افزارهای استخدام

اغلب نرم‌افزارهای استخدام ویژگی‌های زیر را ارائه می‌دهند:

 • اتوماسیون و سفارشی‌سازی
 • یکپارچه‌سازی
 • دسترسی به موبایل
 • ارتباطات خودکار
 • راه‌حل نرم‌افزاری مبتنی بر ابر
 • آرشیو اسامی نامزدهای هر موقعیت شغلی
 • ارائه گزارش‌ها و داشبورد تجزیه‌و‌تحلیل
 • برنامه‌ریزی خودکار مصاحبه
 • تجزیه‌و‌تحلیل رزومه
 • انطباق داده‌ها

درواقع باید گفت نرم‌افزارها و ابزارهای استخدام باید این ویژگی‌ها را داشته باشند.

ابزارهای جذب نیروی انسانی در ایران چیست؟

خوشبختانه در ایران هم ابزارهای استخدام ایرانی فعال شده‌اند و توانسته‌اند امکانات ابزارهای خارجی را بومی کنند. از جمله ابزارهای جذب نیروی انسانی در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنجمان
 • پیوست
 • کمپ
 • آدیلار
 • پرگار
 • کندو
 • تیناک
 • دکسیرو

شما چه ابزار دیگری را می‌شناسید؟ در انتهای مطلب آن را به همراهان کیو سی بی معرفی کنید. در ضمن در کنار این ابزارها ما سایت‌هایی را هم داریم که از جمله بهترین محل های آگهی استخدامی هم محسوب می‌شوند که مهم‌ترین‌هایِ آنها را می‌توان موارد زیر دانست:

 • کارلنسر
 • کاریاب ایران
 • ایران جاب
 • کارلیب
 • سه سوت جابز
 • کاربوم
 • جاب ویژن
 • ای استخدام
 • ایران استخدام
 • اینفوجاب
 • ایران تلنت

این سایت‌ها از سایت‌های برتر استخدامی در ایران هستند.

سخن پایانی؛ ابزارهای استخدام یعنی بهینه‌سازی زمان در مدیریت منابع انسانی

سخن پایانی؛ ابزارهای استخدام یعنی بهینه_سازی زمان در مدیریت منابع انسانی

استخدام یک فرآیند طولانی و پیچیده است که گاهی اوقات به‌سختی می‌توان از آن عبور کرد یا اصلا آن را راه انداخت. حتی اگر یک هدف مشخص و یک زمان مشخص وجود داشته باشد، استخدام یک نامزد مناسب در بازه زمانی مناسب، بسیار دشوار به نظر می‌رسد. با این حال، در مدیریت منابع انسانی، میتوان با بهره‌مندی از فناوری این فرآیند را نه‌تنها سریع‌تر، بلکه مقرون‌به‌صرفه و با کیفیت بسیار بالاتر نیز انجام داد. ابزارهای استخدام برای یافتن نامزدها همین هدف را دنبال می‌کنند و از این رو فرصت بهتری را برای استخدام‌کنندگان فراهم می‌کنند تا بهره‌وری خود را افزایش دهند.


سؤالات متداول:

انواع اصلی ابزارهای استخدام چه هستند؟

استخدام‌کنندگان از تعدادی ابزار استخدام استفاده می‌کنند که به آنها کمک می‌کند فرآیند استخدام را تسهیل کنند، مانند ATS، تجزیه‌کننده‌های رزومه، تابلوهای شغلی و ربات‌های گفتگو.

سایت‌های برتر استخدامی و کاریابی ایرانی در سال ۱۴۰۱ چه هستند؟

کارلنسر، کاریاب ایران، ایران جاب، کارلیب، سه سوت جابز، کاربوم، جاب ویژن، ای استخدام، ایران استخدام، اینفوجاب و جاب ویژه از سایت‌های برتر استخدامی در ایران هستند.

ابزارهای جذب نیروی انسانی در ایران چیست؟

سنجمان، پیوست، کمپ، آدیلار، پرگار، کندو، تیناک و دکسیرو ازجمله ابزارهای جذب نیروی انسانی در ایران هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.