رفتن به محتوا

مدیر ارشد کیست | وظایف مدیران ارشد + آمادگی برای مدیریت ارشد

خانه » وبلاگ » مدیر ارشد کیست | وظایف مدیران ارشد + آمادگی برای مدیریت ارشد
مدیر ارشد کیست | وظایف مدیران ارشد + آمادگی برای مدیریت ارشد

مدیر ارشد فردی حرفه‌ای‌ست که کار کنترل و نظارت کل یک سازمان را انجام می‌دهد. او در سمت مدیریت خود،  انواع مختلفی از نقش‌ها و مسئولیت‌ها را در یک شرکت بر عهده دارد، مانند توسعه اهداف و ملاقات با سهامداران در مورد تصمیمات سازمان.

تبدیل‌شدن به یک مدیر ارشد کار دشواری است، اما حتی متعهدترین کارمندان هم هر از گاهی به تغییر شغل فکر می‌کنند. چه به یک موقعیت چالش‌برانگیزتر علاقه‌مند باشید و چه فقط به‌دنبال شروعی تازه باشید، ما اطلاعات زیادی را در مورد تبدیل‌شدن به یک مدیر ارشد گردآوری کرده‌ایم. برای درک مسئولیت‌ها و ویژگی‌های مدیر ارشد با ما در کیو‌سی‌بی همراه شوید.

مدیر ارشد کیست؟

وظایف مدیر ارشد

یک مدیر ارشد مسئولِ هدایتِ کلیِ عملیاتِ تجاریِ سازمان است. مدیران ارشد:

مدیران ارشد باید با بخش‌های عملیاتی مختلف هماهنگ شوند تا بازخورد خوبی برای شرکت به ارمغان آورند، انتظارات مشتری را برآورده کنند و بهترین نتایج را ارائه دهند. آنها باید مهارت های ارتباطی و رهبری عالی برای رسیدگی به اعضای تیم و همچنین مدیریت نیازها را بلد باشند.

یکی از ویژگی‌های مدیر ارشد، تجربه کاری بالاست. مدیران ارشد معمولاً چندین سال تجربه کار در حوزه کاری خود دارند که به آنها درک عمیقی از نحوه عملکرد شرکت و آنچه برای موفقیت نیاز است، می‌دهد. این دانش به آنها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در مورد نحوه مدیریت تیم خود و بهبود عملکرد سازمان، در طول زمان بگیرند.

مدیر ارشد مسئولیت هدایت سازمان را برعهده دارد. او بر عملکرد کارکنان نظارت می‌کند، استراتژی‌های عملیاتی را بهبود می‌بخشد و اهدافی را برای افزایش درآمد شرکت تعیین می‌کند.

هر مدیر ارشد بسته به نوع کسب‌وکاری که هدایت می‌کند، مسئولیت‌های مختلفی برعهده دارد. وظایف مدیر ارشد در حالت کلی عبارتند از:

برنامه ریزی

مدیر ارشد یک متخصص است که اهداف، استراتژی‌ها و خط‌مشی‌های سازمان را برنامه‌ریزی می‌کند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا اهدافی را برای شرکت تعیین کنند و چگونگی دست‌یابی به آن‌ها را هم مشخص کنند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی در نظر داشته باشید:

 • قابلیت اجرا: برای یک مدیر ارشد مهم است که برنامه‌ای واقع‌بینانه برای اعمال در سازمان ایجاد کند. این اهداف باید قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان باشند.
 • شفافیت: شفافیت هنگام برنامه‌ریزی به این معنی است که تمام افراد سازمان بتوانند از برنامه‌هایی که ایجاد شده است، آگاه شوند و آن را بفهمند. این مورد به کارمندان، تیم‌های مدیریتی و ذی‌نفعان اجازه می‌دهد تا برای دستیابی به اهداف با یکدیگر همکاری کنند.
 • پایداری: هنگام برنامه‌ریزی، مهم است در نظر داشته باشید که اهداف کوتاه‌مدت دارید یا بلندمدت؟ بعد از آن باید برنامه‌ای پایدار برای دستیابی به آن اهداف ایجاد کنید. اهداف پایدار به پیشرفت شرکت کمک می‌کنند.

برنامه ریزی مسئولیتی است که به‌طور مداوم برای کمک به پیشرفت شرکت انجام می‌شود و به سازمان کمک می‌کند کارآمدتر عمل کند.

سازماندهی

سازماندهی

به‌عنوان مدیر ارشد، برای شما مهم است که برنامه‌های خود را در حوزه‌های قابل مدیریت سازماندهی کنید. این مسئله، شامل سازماندهی برنامه‌ها در بخش‌هایی است که به آنها تعلق دارند تا تیم‌ها بتوانند آن‌ها را به اجرا درآورند. برای سازماندهی برنامه‌های خود توجه به موارد زیر ضروری است:

 • هماهنگی: برنامه‌های خود را با دپارتمان‌ها هماهنگ کنید و دپارتمان‌ها را تشویق کنید تا با یکدیگر هماهنگ شوند تا روی یک هدف مشترک کار کنند. هرچه بخش‌های مختلف یک شرکت هماهنگ‌تر باشد، احتمال موفقیت هم بیشتر خواهد بود.
 • تعادل: کارهای سازمان باید به‌طور عادلانه میان بخش‌های مختلف سازمان تقسیم شوند.
 • سازگاری: یکنواختی میان وظایف هر بخش با امکانات آنجا، از ضروریات یک شرکت کارآمد است. همچنین زمانی که متخصصان در انجام وظایف خود ثابت قدم هستند، بهتر می‌توانند به تکمیل اهداف سازمانی کمک کنند.
 • کارایی: برای مدیر ارشد مهم است اطمینان داشته باشد که همه بخش‌های سازمان می‌توانند به بهترین نحو به اهداف خود دست پیدا کنند. وقتی گردش کار یک شرکت کارآمد باشد، می‌تواند بهره‌وری کل اعضای تیم را افزایش دهد.

توانایی سازماندهی، از ویژگی های مدیر ارشد کارآمد است.

کارگردانی

توانایی هدایت، یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر ارشد است. مدیر ارشد باید بتواند به کارکنان خود کمک کند بتوانند باتوجه به رفتار سازمانی، وظایف خود را تکمیل کنند. برای موفقیت در این‌کار توجه به موارد زیر مهم است:

 • مشارکت فردی: برای مدیران مهم است که اعضای تیم خود را برای تکمیل وظایف خود تشویق کنند.
 • تکنیک هدایت: زمانی که شما یک سازمان را مدیریت می‌کنید، ارزیابی روش هدایت شما که شامل آگاهی فردی، رهبری، تشویق و انگیزه شما می‌شود، مفید است.
 • رهبری: درک روش‌های مختلف رهبری و استفاده از سبک‌های مختلف بر اساس موقعیت، برای مدیر ارشد بسیار مهم است.
 • پیگیری: هنگام اجرای برنامه‌ها و رهبری در میان بخش‌ها، برای شما مهم است که دستورالعمل‌ها را به آنها ارائه دهید و مطمئن شوید که افراد به دستورالعمل‌ها پایبند هستند یا نه.

یکی از مهمترین وظایف مدیر در سازمان، هدایت کارکنان در جهت اهداف کلی سازمان است. در همین راستا مدیر باید بتواند در مورد تمام جایگاه‌هایی که در چارت سازمانی برایشان موقعیتی در نظر گرفته شده است، ایده و دیدگاه داشته باشد.

هماهنگی

هماهنگی مانند برنامه ریزی است، چون مدیران ارشد به‌طور مداوم بر روی هماهنگی خود در سراسر شرکت کار می‌کنند. برای هماهنگی در سازمان توجه به اصول زیر اهمیت دارد:

 • تداوم: زمانی‌که برنامه‌ها و وظایف هر بخش سازمان را هماهنگ می‌کنید، داشتن تداوم بسیار مهم است، چون سهولت عملیات سازمان را تضمین می‌کند.
 • تماس مستقیم: حفظ روابط بین فردی با اعضای تیم و ذی‌نفعان به بهبود ارتباطات کمک کنند. ارتباطات بهبود یافته به اعضای تیم کمک می‌کند تا وظایف و اهداف خود را بهتر درک کنند.

هماهنگی، تنظیم میان امور را لازم دارد و به شما کمک می‌کند به‌عنوان یک مدیر ارشد، به کلیه بخش‌های سازمان از مدیر میانی تا کارمند جزء، احاطه داشته باشید.

کنترل کردن

هنگامی که شما در سمت مدیر ارشد، کنترل یک سازمان را حفظ می‌کنید می‌توانید به سازمان در دستیابی به اهدافش کمک می‌کنید. مهم است هنگام کنترل یک سازمان انعطاف‌پذیر باشید. ازآنجایی‌که شرایط بازار اغلب متغییر است، ممکن است بر عملکرد شرکت تاثیر بگذارد و نیاز باشد شما واکنش متفاوتی نشان دهید. برای این کار مدیر ارشد باید سبک های مدیریت را بشناسد و براساس موقعیت، بهترین روش را به‌اجرا درآورد.

باتوجه به ساختار سازمانی، سایر وظایف مدیر ارشد عبارتند از:

 • شرکت در جلسات با مشتریان، همکاران، فروشندگان یا سایر ذی‌نفعان برای بحث در مورد پروژه‌ها، ارائه بازخورد و هدایت نتایج
 • اطمینان از اینکه برند شرکت در انواع بازاریابی‌ها  به‌درستی معرفی شده باشد
 • مدیریت کارکنان برای اطمینان از اینکه پروژه‌ها به‌موقع و طبق بودجه تعریف‌شده، تکمیل می‌شوند
 • ایجاد اهداف و اندازه‌گیری پیشرفت آن‌ها
 • توسعه و اجرای استراتژی‌های بازاریابی برای ترویج محصولات یا خدمات
 • مدیریت بودجه و هزینه‌ها برای اطمینان از این‌که پروژه‌ها در پارامترهای هزینه باقی می‌مانند

همچنین کمک به توسعه محصولات یا خدمات جدید برای پاسخگویی به تقاضاهای درحال‌تغییر بازار از دیگر وظایف مدیر ارشد است.

برنامه‌ریزی، سازماندهی، کنترل‌کردن، کارگردانی و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف، از مهمترین وظایف مدیر ارشد هستند.

یک مدیر ارشد چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک مدیر ارشد چه ویژگی‌هایی دارد؟

مدیران ارشد برای موفقیت به مهارت‌های زیر نیاز دارند:

ارتباط:

ارتباط عبارت است از انتقال اطلاعات به دیگران. مدیر ارشد اغلب باید با تیم‌ها، مشتریان و سایر ذی‌نفعان خود ارتباط برقرار کند. ارتباط مؤثر می‌تواند به شما در ایجاد اعتماد و تشویق به همکاری کمک کند. مهم است که به‌گونه‌ای ارتباط برقرار کنید که همه بتوانند آن را درک کنند.

رهبری:

 رهبری یکی دیگر از مهارت‌های مهم برای یک مدیر ارشد است. ممکن است شما مسئول هدایت تیمی از کارمندان را برعهده داشته باشید، بنابراین مهم است که انگیزه و راهنمایی‌های لازم برای انجام صحیح کارها را به آن‌ها بدهید. مهارت‌های رهبری می‌تواند به شما کمک کند تا الگویی برای اعضای تیم خود باشید.

حل مسئله:

 مهارت‌ در حل مسئله به مدیر ارشد امکان می‌دهد مسائل را شناسایی کند، راه‌حل‌های برخورد با مسائل را توسعه دهد و آن‌ها را به اجرا در آورد. مدیر ارشد اغلب باید مشکلات پیچیده‌ای که کسب‌وکار با آن مواجه می‌شود را حل کند، بنابراین توانایی حله مسئله برای موفقیت در این نقش مهم است. می‌توانید از مهارت‌های حل مسئله برای توسعه استراتژی‌هایی برای غلبه بر چالش‌ها، بهبود فرآیندها و یافتن راه‌هایی برای بهبود عملکرد شرکت، استفاده کنید.

تصمیم گیری:

 مدیران ارشد اغلب تصمیمات مهمی می‌گیرند که بر تیم و شرکت آنها تأثیر می‌گذارد. تصمیم‌گیرندگان مؤثر می‌توانند یک موقعیت را تجزیه‌وتحلیل کنند، همه گزینه‌ها را در نظر بگیرند و بهترین مسیر را انتخاب کنند. مدیر ارشدی که توانایی خوبی در تصمیم‌گیری دارد، می‌تواند به رشد و پیشرفت تیم خود کمک کند.

نفوذ:

مدیر ارشد باید با طیف گسترده‌ای از ذی‌نفعان سازمانی تعامل داشته باشد. بنابراین باید بتواند به‌طور مؤثر بر دیگران تأثیر بگذارد. تأثیرگذاری مستلزم ایجاد و درگیرکردن شبکه گسترده‌ای از همتایان و مخاطبین است. برای مؤثر بودن در این سطح، یک مدیر با تجربه باید بتواند خیلی دقیق تفویض اختیار کند و از طریق دیگران، اهداف سازمانی را پیش ببرد.

تفکر استراتژیک، اقدام و تأثیرگذاری:

 رهبران به چشم‌اندازی دقیق و توانایی برای متعادل‌کردن تنش بین اقدامات استراتژیک کوتاه‌مدت و بلندمدت نیاز دارد. آن‌ها باید ضمن مدیریت وظایف روزانه، اقدامات و امکاناتی را که برای دوام بلندمدت سازمان نیاز است، پیش‌بینی کنند.

حرف آخر

حرف آخر

مدیران ارشد برای کنترل سازمان با چالش‌های منحصربه‌فردی مواجه می‌شوند که مهم‌ترین آن تعیین چشم‌انداز و آماده‌کردن نقشه راه است. درعین‌حال، آن‌ها با فشارهای کاری روزانه و مسائل غیر‌قابل‌پیش‌بینی بسیاری هم روبه‌رو هستند.

توانایی رهبری، برقراری ارتباط، تصمیم‌گیری، حل مسئله و داشتن تفکر استراتژیک مهمترین ویژگی‌های مدیر ارشد هستند.

بنابراین فقدان مهارت‌های رهبری در یک مدیر ارشد، هزینه‌های زیادی به‌همراه خواهد داشت. سازمان‌ها در صورت تزلزل یا شکست مدیران ارشدشان به‌شدت متضرر می‌شوند. بنابراین اختصاص زمان برای رشد مستمر در این سطح می‌تواند هم برای فرد و هم برای سازمان، تحول‌آفرین باشد. با آموزش و تمرین صحیح، یک مدیر مجرب می‌تواند مهارت‌های رهبری ارشد مورد نیاز برای مقابله با چالش‌های بازار را در خود توسعه دهد. این کار باعث می‌شود او بتواند نیازهای به ظاهر متفاوت سازمان را برآورده کند و به تضمین آینده کسب‌وکار کمک کند.


سوالات متداول:

مدیر ارشد کیست؟

مدیر ارشد مسئولیت هدایت سازمان را برعهده دارد. او بر عملکرد کارکنان نظارت می‌کند، استراتژی‌های عملیاتی را بهبود می‌بخشد و اهدافی را برای افزایش درآمد شرکت تعیین می‌کند.

مهمترین وظایف مدیر ارشد چیست؟

برنامه‌ریزی، سازماندهی، کنترل‌کردن، کارگردانی و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های مختلف، از مهمترین وظایف مدیر ارشد هستند.

ویژگی‌های مدیر ارشد چه هستند؟

توانایی رهبری، برقراری ارتباط، تصمیم‌گیری، حل مسئله و داشتن تفکر استراتژیک مهمترین ویژگی‌های مدیر ارشد هستند.

به این مطلب امتیاز دهید
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.