رفتن به محتوا

کدهای CFI

خانه » وبلاگ » کدهای CFI

کدهای CFI

ISO 10962
استاندارد بین المللی برای کدهای CFI به روز رسانی شد. منتشر شده در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۱۹ توسط Clare Naden

افزایش پیچیدگی در تجارت ابزارهای مالی در سطح جهان منجر به نیاز به مجموعه ای از کدهای بین المللی شد تا همه بتوانند به یک زبان صحبت کنند. استاندارد بین المللی که این کدها را تعریف می کند ، معروف به کدهای CFI ، به تازگی مورد بازنگری قرار گرفته است.

کدهای CFI

ISO 10962، اوراق بهادار و ابزارهای مالی مرتبط – طبقه بندی ابزارهای مالی (کد CFI) مرجع جهانی برای کدهایی است که برای طبقه بندی ابزارهای مالی از جمله پول نقد ، مشتقات یا ارز خارجی استفاده می شود. این نخستین بار در سال 2001 منتشر شدتا به نگرانی‌های جامعه مالی در ارتباط با مشکلات دستیابی به اطلاعات مربوط به اوراق بهادار در هنگام معامله با بازارهای مختلف، و ناتوانی در اوراق بهادار گروهی به روشی سازگار پرداخته شود.

کدهای CFI

CFI مخفف کلمه ی classification of financial instruments به معنی طبقه بندی ابزار های مالی می باشد.
این استاندارد اخیراً برای رسیدگی به تغییرات صنعت و الزامات مورد بازبینی قرار گرفته‌است و متناسب با نیازهای بازار آن را به روز رسانی می نماید.
استفاده از کدها و تعاریف موجود در استاندارد به معنای افزایش کارایی, دقت و شفافیت معاملات مالی است چرا که می‌توانند برای پردازش مستقیم به صورت جهانی استفاده شوند. همچنین مقایسه ابزارهایی که از کشورهای مختلف می‌آیند دقیق‌تر و معتبرتر است.

کدهای CFI

Corby ، رهبر گروه کارشناسانی که استاندارد را توسعه داده اند ، گفت که نسخه تازه بازبینی‌شده یک دامنه گسترده و پوشش کده‌ای CFI را پوشش می‌دهد.
وی گفت: تغییرات و اصلاحاتی شامل موارد مربوط به طبقه‌بندی انواع مختلفی از مشتقات مانند مشتقات ارزی برای واحد پول واحد صورت‌گرفته است. اصلاحات دیگر شامل موارد مرتبط با شناسایی محصولات مبادله و قراردادهای نقدی ارزی است.

کدهای CFI

ISO 10962مربوط به بورس اوراق بهادار ، بانک ها ، کارگزاران ، نهادهای نظارتی و هر موسسه دیگری است که در اوراق بهادار شرکت دارد.
این سند کدهای مربوط به یک سیستم معتبر بین المللی را برای طبقه بندی ابزارهای مالی تعریف و توصیف می کند. سیستم طبقه بندی برای ابزارهای مالی مذاکره شده بین المللی و همچنین ابزارهای داخلی اعمال می شود. اصطلاح “ابزارهای مالی” نه تنها به اوراق بهادار کلاسیک ، بلکه به محصولات مالی نوآورانه که در بازارهای مختلف پدیدار شده اند نیز می پردازد (روندی که انتظار می رود در آینده نیز ادامه یابد).

کدهای CFI

ISO 10962 برای استفاده در هر کاربرد در معاملات و مدیریت اوراق بهادار در تجارت اوراق بهادار بین‌المللی در نظر گرفته شده‌است. تا آنجا که تجارت و مدیریت اوراق بهادار بر کشورهای دیگر تاثیری ندارند، استفاده از این سند به اختیار نهاده‌ای ملی مسئول، مانند بازار بورس، بانک‌ها، واسطه های معاملات بازرگانی ، نهاده‌ای نظارتی و دیگر موسسات فعال در زمینه اوراق بهادار باقی می‌ماند.

کدهای CFI

در اصل، کد CFI ویژگی‌هایی را نشان می‌دهد که زمانی تعریف می‌شوند که یک ابزار مالی منتشر می‌شود و که در تمام طول طول عمرآن بدون تغییر باقی می‌مانند. با این حال ، چند رویداد که می تواند منجر به کد جدید CFI برای همان ابزار شود ، از جمله تغییر حق رای یا محدودیت های مالکیت توسط جلسه سهامداران پیش بینی شده است.

منبع : سایت ایزو
گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

به این مطلب امتیاز دهید
گروه آموزش کیوسی‌بی

گروه آموزش کیوسی‌بی

Leave a Replay

1 دیدگاه

  1. بابت توضیحات در بارهcfi سپاسگزاریم…


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.