مراحل دریافت نشان ملی استاندارد ایرانReviewed by مدیریت سایت on Apr 20Rating:

نشان استاندارد ملی ایران

 

نشان ملی استاندارد ایران چیست؟

1- استاندارد اجباری :
تولید کنندگان و عرضه کنندگان اقلامی که اجرای استاندارد آن ها به موجب قانون اجباری اعلام شده ، موظفند محصولات خود را منطبق با استاندارد ملی تولید و عرضه نماید.

2- استاندارد تشویقی
محصولی که مشمول استانداردهای اجباری نباشد. می تواند با رعایت استاندارد ملی تولید یا عرضه شود و تولید کنندگان آن پس از کسب مجوز از موسسه استاندارد می توانند از علامت استاندارد تشویقی استفاده کنند.

3- علامت تجاري
علامت تجاري يك آرم مشخص است كه اجناس و خدمات به خصوص كه توسط شخص يا تشكيلات خاصي توليد و فراهم شده اند را متمايز مي كند.

4- هدف از آرم تجاري
آرم تجاري از طريق حصول اطمينان از حقوق انحصاري براي شناختن كالاها و خدمات يا اجازه دادن به ديگران مبني بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت مي كند. مدت زمان اين حفاظت متفاوت است ولي آرم تجاري قابليت تمديد شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.

5- ایران کد
سيستم ملی طبقه بندی و کدگذاری کالا سيستمی است که اطلاعات پايه زنجيره تامین در حوزه کالا را تحت کنترل در آورده و به عناصر سيستم تزريق می نماید .
این سيستم با استفاده از ابزار خبره طبقه بندی و کدگذاری کالا ، زبان مشترک و مفاهيم مشترکی را در سطح ملی ايجاد نموده و کليه اطلاعات اعتباری قلم کالا را از قبيل مراجع عرضه کننده ، مشخصات فنی و استانداردهای ملی و بين المللی و … در خود ثبت و ذخيره می نماید .

 

 

مراحل اخذ استاندارد ملی ایران

1- تکمیل فرم‌های مربوط به اخذ استاندارد ملی

2- تعیین مسئول کنترل کیفیت

3- مجوزهای قانونی

4- مستندسازی استاندارد ملی

5- مستندات مربوط به آزمون محصول یا خدمات

6- اجرای مستندات مربوطه

7- ارزیابی محصول و خدمات

8- اخذ پروانه کاربرد استاندارد ملی تشویقی یا اجباری

 

 

 

 

صدور گواهینامه ایزو

آکادمی آموزشی

دانستی های ایزو