رفتن به محتوا

انواع ایزو در صنعت

انواع ایزو در صنعت : امیدوارم بتوانیم شما را به عنوان یک صاحب کسب و کار با استانداردهای سازمان بین المللی استاندارد (ISO) آشنا نماییم.
ایزو یک سازمان بین المللی است که از نمایندگان مختلف سازمان های استاندارد ملی کشورها تشکیل شده است. این اعضا با کمک هم، استانداردهای خود را در بخش های تجاری، خصوصی و صنعتی ترویج می کنند. همچنین تعداد بسیار زیادی از استانداردهای ایزو موجود است: بیش از 22000 ممکن است بپرسید چرا لازم است که با استانداردهای ISO مطابقت داشته باشد؟

انواع ایزو در صنعت : حقیقت این است که گواهینامه ایزو برای کسب و کار شما بسیار خوب است. و اگر رقبای شما گواهینامه ایزو را داشته باشند اما شما فاقد مدرکی برای نشان دادن خود با استاندارد های بین المللی نباشد، می توانید پول را از دست بدهید. حداقل باید از استانداردهای محبوب و مهم ISO که در حال حاضر در دنیا مروم هستند ، مطلع شوید تا تجارت شما بتواند آنها را دنبال کند.

در اینجا بخش انواع ایزو در صنعت را به شما معرفی می کنیم:

ایزو 9000 استانداردهای ایزو 9000 از سال 1987 تا کنون بوده است
(به طور میانگین هر هفت سال یا بیشتر به روز می شود، با آخرین به روز رسانی در سال 2015). چهارده استاندارد در این خانواده وجود دارد، اما ایزو 9001 به ویژه تنها یکی از مواردی است که کسب و کار شما می تواند رسما تایید شود. ISO 9001 جزئیات نحوه ایجاد QMS (سیستم مدیریت کیفیت) در کسب و کار شما را برای تولید محصولات و خدمات با کیفیت برای مشتریان خود فراهم می کند. به طور خاص بر چگونگی بهبود مستمر در سراسر سازمان شما تمرکز دارد. در حال حاضر، کسب و کار در هر صنعت یا بخش می تواند با استاندارد ISO 9001 گواهی شده و بیش از یک میلیون گواهینامه صادر شده است.

ایزو 14001 سیستم مدیریت محیط زیست تمرکز اصلی این استاندارد بروی مسائل زیست محیطی ، کاهش مصرف انرژی های تجدید ناپذیر ، کاهش ضایعات و زباله می باشد
در این خانواده استانداردهای مختلفی وجود دارد که برای ایزو 14001 گواهینامه ایزو صادر می گردد.

ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت کار سیستم ایمنی و بهداشت ohsas 18001 در سال 2018 تبدیل به استاندارد ایزو شد و به نام ایزو 45001 شناخته شد. این استاندارد کمک می نماید تا حوادث و بیماری های ناشی از کار مدیریت شود و از بروز آنها جلوگیری نماید ایزو 22000 استاندارد ISO 22000 بر چگونگی ایجاد و پیاده سازی یک سیستم مدیریت ایمنی مواد تمرکز دارد، اگر کسب و کار شما در صنایع غذایی است، قطعا یک استاندارد است که شما می خواهید برای دریافت گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی می باشد.

ایزو 22001 به طور خاص بر روی غذاها و نوشیدنی ها تمرکز دارد، در حالی که ISO 22002 بر تولید مواد غذایی تمرکز دارد. خدمات حمل و نقل غذایی، رستوران ها، غذا و شرکت های تولید مواد غذایی قطعا خواهان دریافت گواهینامه استاندارد ISO 22000 خواهند بود.

ایزو 26000 ایزو 26000 یک استاندارد نسبتا جدید است که در سال 2010 منتشر شد.
در حالی که نمیتوان آن را تایید کرد (حداقل تا کنون)، هنوز دستورالعملهای بسیار مهمی را برای اطمینان از کارکرد کسب و کار خود به نحوی که مسئول اجتماعی است، ارائه می دهد. برای مشخص شدن دقیق تر، ISO 26000 دقیقا چه چیزی مسئولیت اجتماعی را مشخص می کند و سپس روش شناسی را که کسب و کار شما می تواند به عنوان مسئولیت اجتماعی شناخته شود، تعریف می کند. باز هم نمیتوان آنرا تایید کرد، اما قطعا یک استاندارد است که با این وجود ارزش دارد.

ISO 27000 استانداردهای ISO 2700، که در سال 2005 توسعه یافته است،
تمرکز خود را بر نحوه محافظت از دارایی های کسب و کار و بهبود امنیت کسب و کار می کنند. محبوب ترین استاندارد در این خانواده، ISO 27001 است که در حال حاضر بیش از بیست و دو هزار گواهینامه دارد و استاندارد گسترده ای در مورد نحوه کسب و کار شما می تواند یک سیستم مدیریتی را در محل قرار دهد.

ایزو 31000 یکی دیگر از استاندارد های نسبتا جدید، ایزو 31000 در سال 2009 منتشر شد.
این استاندارد یک برنامه برای مدیریت و کاهش خطر در شرکت شما به طور موثر است. در نتیجه، این استاندارد عملا ضرورت برای داشتن استانداردهای مبتنی بر ریسک دیگر را از شرکت های دیگر حذف می کند. با استفاده از این استاندارد، کسب و کار شما قادر به شناسایی هر گونه خطر قبل از آن رخ می دهد، و پس از آن به درستی منابع کافی برای کاهش خطر است. از آنجا که مدیریت ریسک باید یک نگرانی مهم برای هر شرکت باشد، این یکی دیگر از استانداردهای مهم پیروی است.

ایزو 50001 سیستم مدیریت انرژی

با توجه به هزنه های سنگین انرژی برای صنایع ، استقرار این سیستم مدیریتی می تواند تا بخش بسیار زیادی به شما کمک نماید تا هزینه های مصرفی انرژی خود را مدیریت نمایید. با یک سرمایه گذاری ائلیه در این بخش و اندازه گیری دقیق میزان انرژی می توانید برنامه های بهبود خود را بروی مدیریت انرژی متمرکز نمایید. استاندارد ISO محبوب ترین بدیهی است که بسیاری از استانداردهای ISO بیشتر در حال حاضر وجود دارد. در حقیقت، استانداردهای موجود در هر بخش تجاری به معنای واقعی کلمه وجود دارد. حتی استانداردهای ایزو برای بخش های غیر تجاری وجود دارد.

اما همانطور که در مقدمه ذکر شد، به نظر شما بسیار خوب است که کسب و کار شما گواهینامه ISO باشد و اگر کسب و کارهای اصلی رقیب گواهی نشده باشند، مزایای زیادی در نظر مشتریان به شما می دهد. استانداردها به طور مداوم تغییر می یابند تا به قوانین و مقررات دولتی، نگرش های اجتماعی و تکنولوژی توجه کنند.

salar_user

salar_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.