رفتن به محتوا

چرا گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟ فواید گواهینامه ایزو چیست؟

خانه » وبلاگ » چرا گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟ فواید گواهینامه ایزو چیست؟
ایزو چیست

10 علت صدور گواهینامه ISO 9001

چرا گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟ فواید گواهینامه ایزو چیست؟

هنگامی که ما در مورد صدور گواهینامه ISO 9001: 2015 با شرکت ها صحبت می کنیم، اغلب از ما می پرسند: “چرا شرکت ما نیاز به گواهینامه ISO 9001 دارد؟”

سوال خوبی است. ایزو 9001 استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (QMS) است و مزایای متعددی را برای هر شرکتی تولید می کند.
چرا سازمان شما باید گواهینامه ISO 9001 را کسب کند؟

صدور گواهینامه ISO 9001
پذیرش گواهینامه ایزو 9001 به معنای صدور گواهینامه ISO 9001: 2015 توسط یک ثبت کننده (یک شرکت صدور گواهینامه یا CB) است.

فواید گواهینامه ایزو

1. آشنا شدن با نیازهای مشتریان

بسیاری از شرکت ها گواهینامه ISO 9001 را فقط برای برآوردن یکی از نیازهای مشتری می خواهند. مشتریان این شرکت ها اعلام می کنند که فقط با کسانی که گواهینامه ISO 9001 دارند، کار می کنند.
مشکل این شرکت ها این است که آنها به دنبال فواید کوتاه مدت هستند.
آنها مفهوم کیفیت را از طریق بهبود مستمر درک نمی کنند. آنها متوجه نمی شوند که افزایش تدریجی رضایت مشتری ، هدف نهایی QMS است. به عبارت دیگر، این شرکت ها “با برنامه” اقدام به تهیه گواهینامه ایزو نکرده اند و ممکن است آنرا یک تکه کاغذ (آن گواهینامه ایزو) بشمارند ، بدون دیدن کیفیت واقعی یا بهبودی به دست می آورد. تمرکز تنها بر روی آن یک مزیت – افزایش فوری درآمد می باشد.

2. کسب درآمد بیشتر از مشتریان جدید

هنگامی که گواهینامه ISO 9001 کسب می کنید، می توانید گواهینامه کیفیت خود را تبلیغ کنید و به درخواست های مشتریان خود که فقط با شرکت هایی که گواهینامه ISO 9001 را «باید داشته باشند» همکاری میکنند را پاسخ دهید. صدور گواهینامه ایزو 9001 می تواند بازارهای جدیدی را باز کند که تا قبل از صدور گواهینامه شما تقریبا قادر به انجام آن نبودید.

3. بهبود کیفیت شرکت و کیفیت

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت همه چیز در مورد کیفیت است، البته، یک نتیجه از تصویب QMS باید یک سطح بهبود یافته کیفیت برای کل سازمان – هر فرایند و هر محصول است.
تعاریف بسیاری از “کیفیت” وجود دارد، اما فیلیپ کراسببی و جوزف جورن دو مورد از بهترین ها را ارائه می دهند. کراسبی آن را “انطباق با الزامات” تعریف کرد؛ جورن آن را “مناسب برای استفاده” نامید.
یک سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 به خوبی طراحی شده، باعث می شود شرکت شما به سوی موفقیت گام بردارد.

4. رضایت مشتری را با محصولات خود افزایش دهید

کیفیت به معنای آنچه که شما تولید می کنید به همان اندازه که مشتریان شما انتظار دارند کار خواهند کرد. شما نه تنها نیازهای ذکر شده خود را برآورده می کنید، بلکه بیشتر از شرایط مورد نیاز خود را نیز خواهید دید. کیفیت نیز به معنی کم شدن شکایت و انجام کار بهتر برای حل و فصل کسانی است که شما انجام می دهید. اگر سیستم مدیریت کیفیت شما به درستی کار می کند، باید بدانید که مشتریان شما چه انتظاراتی انتظار دارند و شما باید در راستای افزایش رضایت مشتری آن ها را ارائه نمایید.

5. توصیف، درک و ارتباط پروسه های( فرایندهای کاری) شرکت شما

استاندارد ISO 9001 QMS مستلزم شناسایی و توصیف فرایندهای شما با استفاده از معیارهای تجاری است که هدف آن مدیریت و کنترل بهتر فرآیندهای کسب و کار شماست.
اهداف کیفیت از مرکز مدیریت شما تشکیل شده است. اگر شما یک تلاش صادقانه برای مطابقت با الزامات دریافت گواهینامه ISO 9001 کسب کنید، بیشتر درباره کسب و کارتان خواهید آموخت.

6. ایجاد یک فرهنگ حرفه ای و ماموریت بهتر

پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 می تواند کارکنان را توانمند سازد. QMS آنها را با انتظارات روشن (اهداف کیفیت و توصیف شغل)، ابزارهایی برای انجام کار خود (روش ها و دستورالعمل های کاری) و سریع، بازخورد عملیاتی در مورد عملکرد آنها (معیارهای فرایند) فراهم می کند.
نتیجه؟ یک شرکت بهبود یافته و یک کارمند حرفه ای تر!

7. بهبود پایداری عملیات شما

ثبات چیست؟ خوب، یک راه برای فکر کردن به آن “کاهش تنوع” است. کاهش تنوع در فرایندهای شما، تعریف یکپارچگی است.
کنترل فرآیندهای خود را افزایش دهید! کنترل از داشتن یک هدف مشخص برای شلیک (هدف)، جمع آوری داده ها در فرآیند (معیارها) و درک نحوه تنظیم روند (روش ها و دستورالعمل های کاری) برای حفظ خروجی می آید.
اگر سیستم کیفیت صدور گواهینامه ISO 9001 شما در حال کار است، شما باید عملیات … و محصول … انطباق را افزایش دهید.

8 . تمرکز مدیریت و کارمندان

ما درباره اهداف کیفیت، معیارها و رویه های مورد استفاده در سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 مورد بحث قرار گرفته ایم. داشتن اهداف، معیارها و رویه های مناسب باعث می شود که مدیریت و کارکنان بتوانند تمرکز بیشتری بروی اهداف سازمان داشته باشند و درک بهتری از اهداف بلندمدت سازمان داشته باشید
ISO 9001 QMS یک راه برای اطمینان از این موضوع است که شرکت به معنای واقعی یک واحد یکپارچه و متمرکز می باشد. ممیزی داخلی، (و نظارت)، و ممیزی های خارجی منجر به صدور گواهینامه ISO 9001 مستلزم آن است که شرکت به صورت دوره ای پروسس های کیفیت خود را بررسی کند. ممیزی های فرایند مستمر اگر به درستی انجام می شود می تواند بازخورد عینی مورد نیاز برای اصلاح هر گونه انحراف از مسیر کیفیت را فراهم می کند و شرکت را بر اهداف خود متمرکز می سازد.

9. بهبود بهره وری، کاهش هزینه ها و صرفه جویی در هزینه

یک سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 کامل نیست؛ هیچ پروسه ای نیست و هیچکس کامل نیست (چرا این استاندارد یک بند را به «بهبود مستمر» اختصاص می دهد؟)
اگر سیستم مدیریت کیفیت QMS به خوبی اجرا می کند شرکت شما را به نزدیک شدن کامل می کند. همان طور که فرایندهای شما بهبود پیدا می کنند، سازگاری بیشتری پیدا می کنند و شما با اهداف هدف خود به نتایج قابل ملاحظه ای خواهید رسید. به عنوان مثال ضایعات فرآیند های کاری شما کاهش می یابد.

ضایعات ، پولی است که برای همیشه از دست داده اید. ضایعات ناشی از کیفیت ضعیف و ناکارآمدی سیستم است. ناکارآمدی ناشی از تنوع و فرآیندهای متناقض است. تنوع را کاهش دهید، هماهنگی را بهبود ببخشید و خواهید دید که شما ضایعات کمتر و پول بیشتری خواهید داشت. ساده است!

10. به رسمیت شناختن استاندارد کیفیت در سطح بین المللی

ایزو 9001 یک استاندارد جهانی است که سازمان استاندارد بین المللی (ISO) در سوئیس مستقر است. ایزو 9001 در حال حاضر در بیش از یک میلیون سازمان در سراسر جهان استفاده می شود! این واقعا یک استاندارد جهانی برای کیفیت است! کسب گواهینامه ISO 9001 شرکت شما را در یک گروه بسیار انتخابی قرار می دهد.

چه کاری می توانید با گواهینامه ایزو انجام دهید؟

شما می توانید از این واقعیت استفاده کنید که شرکت شما موفق به کسب ISO 9001: 2015 شده است
سیستم مدیریت و فرایندهای شرکت با استاندارد ISO 9001 گواهی شده است.

چه چیزی نمی توانید انجام دهید؟
شما نمی توانید آرم ایزو را استفاده کنید یا تغییر دهید … این نام تجاری و مالکیت معنوی ایزو است.
شما نمی توانید گواهینامه ISO 9001 یا ISO را تایید کنید … شما باید آن را رعایت کنید.
ما گواهینامه ISO 9001: 2015 داریم؛ اما ما توسط سازمان ISO گواهینامه نداریم.
شما باید در توصیف دامنه ی فعالیت خود دقیق باشید، بنابراین به درستی فعالیت های شرکت شما گواهی شده و مکان های جغرافیایی را نشان می دهد.

سایر مزایا گواهینامه ایزو

1- تجارت بین الملل

استاندارد سازی محصولات در مرتفع کردن موانع تجاری و فعال کردن شرکت ها برای ورود به بازارهای جهانی نقش مهمی دارد.
تهیه قطعات سازگار با استانداردهای بین المللی شرکت ها را قادر می سازد هزینه های بالای خود را کاهش دهد و قیمت های رقابتی را ارائه دهد.

مشخصات فنی استاندارد شده در ساخت به شرکت های موجود در سراسر جهان اجازه می دهد همکاری یکپارچه در پروژه های مسکونی، تجاری، علمی و امداد رسانی و …. داشته باشند.

2- ایمنی و رضایت مشتری

همانطور که تحقیق در مورد اثربخشی و خطرات احتمالی محصولات مصرفی عمومی صورت گرفته است، ISO با پروتکل استاندارد به روزرسانی پاسخ می دهد.

به اعتقاد مصرف کنندگان، محصولات با نماد ایمنی، اعتماد و کیفیت بهتر در ذهن مشتری ایجاد می کند.
محصولاتی که تاثیر منفی بر محیط زیست دارند، منسوخ شده اند زیرا مشخصات ISO به طور پیوسته به محیط زیست تبدیل می شود.
استاندارد سازی مصرف کننده را قادر می سازد تا در انتخاب محصولات و خدمات با دقت و وسواس بیشتری انتخاب نماید.
مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط اعضای سازمان ایزو منجر به بهبود رویه های قابل توجه در صنعت و خدمات شده است.

3- مشارکت در صنعت

انتخاب گواهینامه ایزو به این معنی است که یک شرکت مایل و قادر به تبدیل شدن به یک رهبر صنعت است. بعضی از شرکت ها نیز واجد شرایط شرکت در روند توسعه استانداردها هستند.
صدور گواهینامه معتبر می تواند به عنوان یک تعهد به کیفیت توسط بسیاری از مشتریان مورد توجه قرار گیرد.
در بسیاری از صنایع و همچنین بسته به مقررات دولتی، گواهینامه ایزو ممکن است یک الزام قانونی یا قراردادی باشد.
پیمانکاران از فولاد ساختاری از فروشگاه های تولید گواهینامه ایزو استفاده می کنند تا پرتوهای استاندارد و دیگر قطعات را خارج از محل تولید کنند، به راحتی حمل و ساخته می شوند و در محل نصب می شوند.

4- بهره وری بیشتر

گواهینامه ایزو می تواند یک شرکت را برای بهینه سازی بهره وری خود، افزایش تدارک منابع و رشد در سطح بین المللی فعال کند.
افزایش بهره وری باعث رشد نوآوری و عملیات می شود.
افزایش بهره وری، مزیت رقابتی شرکت را افزایش می دهد و سهم بازار را افزایش می دهد.
گرایش ISO نسبت به توجه به محیط زیست به توسعه روش مبتنی بر بهره وری منجر شده است.
عملیات داخلی ساده شده هزینه ها را کاهش می دهد و فرصت کمتری برای خطاهای گران قیمت می دهد.

حتی یک فروشگاه تولید مصالح ساختمانی ISO گواهینامه جهانی را در خط تولید در هنگام خدمات مشتریان و در طول توسعه سیاست دنبال خواهد کرد. این شرکت قادر خواهد بود تا منابع را جذب و تجارت را در سطح بین المللی انجام دهد، در عین حال، ارتقا کیفیت محصولات با تاکید بر ایمنی و کارایی را ارتقا می دهد.

کارشناسان سازمان بین المللی استاندارد سازی در تسهیل تکامل جهانی هماهنگ در صنایع کلیدی، ساخت فلز سفارشی در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده اند. به عنوان شکوفایی شهرهای مانند دبی همچنان رشد می کند و شهر های مسن تر مانند نیویورک به دنبال تعمیر و نگهداری هستند، گواهینامه ایزو صنعت فولاد استاندارد را تسهیل خواهد کرد تا این اتفاق بیفتد.

گروه آموزش کیوسی‌بی

گروه آموزش کیوسی‌بی

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.