رفتن به محتوا

راه حل های ایزو برای یک آینده ایمن تر و سالم تر در محیط کار

خانه » وبلاگ » راه حل های ایزو برای یک آینده ایمن تر و سالم تر در محیط کار
راه حل های ایزو برای یک آینده ایمن تر و سالم تر در محیط کار

ایجاد یک محیط کار ایمن و سالم، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت هر کسب‌و‌کاری است. محافظت از کارکنان و ایجاد یک محیط کار ایمن درنهایت منجر به بهره‌وری بهتر، سود بیشتر و محیط کاری لذت‌بخش‌تر می‌شود.  

داشتن یک محیط کار ایمن و سالم ضروری است، به همین دلیل است که باید برنامه‌ای برای کاهش خطرات آسیب‌دیدگی داشته باشید. بااین‌حال ایجاد چنین برنامه جامعی کمی سخت است و نیاز به برنامه‌ریزی زیاد و رویکرد مناسب دارد.

خوشبختانه سازمان بین‌المللی استاندارد، ایزو، راه‌حل‌هایی  برای یک آینده ایمن‌تر و سالم‌تر در محیط کار ارائه داده است. در ادامه ما با بررسی چرایی اهمیت این موضوع، این راه‌حل‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.

چه کسی مسئول حفظ امنیت محیط کار است؟

در برخی از سازمان‌ها، این بخش منابع انسانی است که مسئول اطمینان از رعایت استانداردهای محیط کار ایمن و سالم است. در شرکت‌هایی هم که نماینده منابع انسانی ندارند، وظیفه ایمن نگه‌داشتن محیط کار، بر عهده مدیریت و سرپرستان است. بااین‌حال باتوجه به اهمیت این موضوع، می‌توان گفت ایجاد و حفظ یک محیط کار ایمن و سالم بر عهده همه است.

چرا کسب‌وکارها باید به سلامت و ایمنی محل کار اهمیت دهند؟

بر اساس قانون بهداشت و ایمنی در محل کار، کارفرمایان مسئول مراقبت از کارگران خود و هر کسی که با کسب‌وکار در تماس است، با به حداقل رساندن خطر، بهره‌وری را بهبود می‌بخشد، هزینه‌های استخدام را کاهش می‌دهد و درنهایت منجر به سودآوری بالاتر می‌شود.

1. کارمندان سالم کسب‌وکار سالم‌تری را ایجاد می‌کنند. اگر محل کار ناامن شما باعث بیماری کارکنان شود، ممکن است نیروی کار شما، حداقل به طور موقت، کاهش یابد. با کارمندان کمتر، شرکت شما بهره‌وری کمتری خواهد داشت و در نتیجه در تحقق اهداف درآمدی خود، ناکارآمد می‌شود. به علاوه، کارمندانی که باوجود بیماری کار می‌کنند، ممکن است عملکرد بهینه پایین‌تری داشته باشند.

2. کارمندان در محیط کار ایمن و سالم، احساس رضایت بیشتری دارند. یک محل کار ناایمن می‌تواند کارکنان را از حضور در محل کار منصرف کند. به‌این‌ترتیب، غیبت و جابجایی کارکنان که هر دو می‌توانند تأثیرات منفی تجاری داشته باشند، افزایش پیدا می‌کند.

3. محیط کار ایمن و سالم، مطالبات کارکنان برای جبران خسارت را کاهش می‌دهد و با قوانین دولتی کار، هماهنگ است. کم شدن هزینه‌های مالی و زمانی مربوط به خسارت و جریمه‌ها، باعث بهبود سرعت رشد کسب‌وکار می‌شود.

4. ارائه یک محل کار ایمن و سالم همچنین بخش مهمی از روابط با مشتری است. اگر دفتر یا محل کار برای کارمندان ناایمن باشد، قطعاً برای مشتریان شما هم ناایمن خواهد بود. کارمندان ناایمن نمی‌توانند مولد باشند و کارمندان سالم‌تر کار با کیفیت بالاتری تولید می‌کنند.

بنابراین ایجاد محیط کار ایمن و سالم، جایی که کارکنان در آن احساس احترام کنند، مزایای بسیار زیادی دارد، از جمله:

 • بهبود سلامت و رفاه کارکنان
 • افزایش بهره‌وری کارکنان
 • روحیه بیشتر کارکنان
 • میزان غیبت کمتر
 • افزایش رضایت شغلی
 • بهبود کار تیمی
 • کاهش جابجایی کارکنان
 • بهبود عملکرد تجاری

باتوجه به این موارد، برای ایجاد محیط کار ایمن و سالم چه باید بکنیم؟ 

چگونه می‌توان یک محیط کار ایمن و سالم ایجاد کرد؟

سلامت و ایمنی محل کار یک تلاش مشترک است و به‌جز کارفرما، کارکنان هم باید برای آن تلاش کنند و مسئولیت‌پذیر باشند. بااین‌حال، درنهایت، این کارفرماست که باید اطمینان حاصل کند که کارکنان از یک محیط کار ایمن و سالم برخوردار هستند و از هر چیزی که، می‌تواند باعث آسیب در محل کار شود، محافظت می‌شوند.

تضمین سلامت و ایمنی محیط کار مستلزم برنامه‌ریزی زیاد، مدیریت صحیح و سیستم‌های مناسب برای دستیابی است. درنهایت سرمایه‌گذاری در محیط کار ایمن و سالم به بهره‌وری بهتر و سود بیشتر منجر می‌شود.

صاحبان مشاغل ابزارهای زیادی برای کمک به تضمین یک محیط کار ایمن و سالم دارند. یکی از راه‌های کارآمدتر برای بهبود ایمنی محیط کار، پیروی از الزامات استانداردهای ایزو است. گواهینامه ایزو یک راهنما و چارچوبی است که به شما در مورد طراحی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی کمک می‌کند. راه‌حل ایزو برای ایجاد محیط کار ایمن و سالم، ایزو  45001 است.

چرا استانداردهای ایزو اهمیت دارند؟ 

متأسفانه هر ساله، تعداد زیادی از کارگران در سراسر جهان جان خود را به دلیل شرایط نامطلوب محل کار از دست می‌دهند، مرگی که می‌شد از آن جلوگیری کرد. در حقیقت،  حوادث شغلی باعث مرگ دست‌کم 2.7 میلیون نفر در سال، در سراسر جهان می‌شود. علاوه بر این، سالانه حدود 374 میلیون آسیب غیر کشنده در محل کار رخ می‌دهد. همان‌طور که گفتیم، ایزو 45001 برای کاهش این حوادث طراحی‌ شده است.

ایزو  45001یک پیشرفت مهم است چون برای اولین‌بار، مشاغل با هراندازه و در هر نقطه از جهان می‌توانند، به چارچوبی یکپارچه دسترسی داشته باشند که آن‌ها را در ایجاد اقدامات ایمنی شغلی بهتر راهنمایی می‌کند. سازمان‌ها می‌توانند با اجرای این استاندارد تعهد خود را به حفظ سلامت و ایمنی کارکنان نشان دهند. این رویکرد همچنین برای بهبود فرآیندهای تجاری هم مهم است.

ایزو  45001 چیست؟

اگر می‌خواهید سلامت و ایمنی را به خوبی مدیریت کنید، باید با یک چارچوب سیستماتیک شروع کنید. استاندارد ایزو  4500 یک استاندارد بین‌المللی است که این چارچوب را ارائه می‌دهد.

ایزو  45001به هر نوع سازمانی کمک می‌کند تا از مرگ‌ومیر، جراحات و بیماری‌های ناشی از کار جلوگیری کند. همچنین به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با الزامات قانونی مطابقت داشته باشند، به طور سیستماتیک عملکرد ایمنی را بهبود بخشند و به اهداف تعیین‌شده OH&S برسند. OHS مخفف «Occupational Health and Safety»، به معنی بهداشت و ایمنی شغلی است.

هدف اصلی ایزو 45001 این است که اطمینان حاصل شود که سازمان‌ها می‌توانند یک محیط کار ایمن و سالم را برای کارکنان خود فراهم کنند. این استاندارد حوزه‌هایی مثل ارزیابی ریسک، آموزش، آمادگی اضطراری، نظارت و اندازه‌گیری را پوشش می‌دهد.

همچنین راهنمایی‌هایی را در مورد نحوه طراحی و پیاده‌سازی مدیریت مؤثر OH&S که با قوانین و مقررات قابل‌اجرا مطابقت دارد، ارائه می‌دهد. برای دریافت گواهینامه، سازمان‌ها باید مطابقت با تمام الزامات ذکرشده در استاندارد را نشان دهند.

متأسفانه هر ساله، تعداد زیادی از کارگران در سراسر جهان جان خود را به دلیل شرایط نامطلوب محل کار از دست می‌دهند، مرگی که می‌شد از آن جلوگیری کرد. در حقیقت، ISO (سازمان بین‌المللی استاندارد) و ILO (سازمان جهانی کار) تخمین می‌زنند که حوادث شغلی باعث مرگ 2.7 میلیون نفر در سال، در سراسر جهان می‌شود.

مزایای ایزو 45001 چیست؟

داشتن یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مبتنی بر ایزو 45001، یک کسب‌وکار را قادر می‌سازد تا عملکرد ایمنی شغلی خود را به طور چشمگیری بهبود بخشد:

 • توسعه آگاهی از خطرات OH&S خود
 • تنظیم فرآیندهای سیستماتیک که ریسک‌ها، فرصت‌های آن و همچنین الزامات قانونی آن را در نظر می‌گیرد.
 • توسعه اهداف OH&S و اجرای سیاست OH&S
 • تعیین ریسک‌ها و خطرات ایمنی شغلی مرتبط با فعالیت‌های تجاری خود، پیگیری راه‌های حذف آن‌ها، یا ایجاد کنترل‌هایی برای به حداقل رساندن اثرات بالقوه چنین خطراتی
 • قرار دادن کنترل‌های عملیاتی
 • ارزیابی عملکرد OH&S و بهبود آن با اقدامات مناسب
 • اطمینان از اینکه کارگران می‌توانند نقش فعالی در مسائل بهداشت و سلامت داشته باشند

این اقدامات همچنین باعث ارتقای شهرت کسب‌و‌کار به عنوان مکانی امن برای کار خواهد شد. داشتن یک محیط کار ایمن و سالم، مزایای مستقیم زیادی دارد، از جمله:

 • بهبود توانایی پاسخگویی به هرگونه مسائل مربوط به رعایت مقررات
 • کاهش هزینه‌های کلی مربوط به حوادث ایمنی شغلی
 • کاهش زمان توقف و هزینه‌های اختلال عملیاتی
 • کاهش هزینه برای حق بیمه
 • کاهش میزان جابجایی و غیبت کارکنان
 • به رسمیت شناختن دستیابی به یک معیار بین‌المللی

در ادامه به شما خواهیم گفت که چه مشاغلی می‌توانند از راه‌حل‌های ایزو برای ایجاد محیط کار ایمن و سالم استفاده کنند.

واقعیت این است که تمرکز بر رفاه کارکنان و فرهنگ محیط کار، یک روند مثبت است که درنهایت به نفع افراد و سازمان‌هاست. با اولویت دادن به محیط کار ایمن و سالم، سازمان‌ها می‌توانند استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنند و درعین‌حال شاهد افزایش بهره‌وری و درنهایت موفقیت باشند.

چه مشاغلی باید از ایزو 45001 پیروی کنند؟

همه سازمان‌ها می‌توانند از پیروی از دستورالعمل‌های تعیین‌شده توسط این استاندارد، همراه با رعایت OSHA و آموزش ایمنی در محل کار بهره‌مند شوند. مطمئناً هر کسب‌وکاری می‌تواند از داشتن یک رویکرد سیستماتیک برای کاهش خطرات سلامتی و ایمنی، مزایای بیشتری کسب کند. ایزو 45001 را می‌توان توسط سازمان‌ها در هراندازه‌ای، از کسب‌وکارهای کوچک و کم ریسک گرفته تا شرکت‌های بزرگ، پیچیده و پرخطر استفاده کرد.

ایزوهای مشابه با ایزو 45001 چه هستند؟

در زمینه مدیریت، ایزو 45001 یکی از استانداردهای مربوط به بهداشت و ایمنی کار می باشد. چندین استاندارد دیگری نیز در زمینه مدیریت موضوعات مرتبط با کیفیت، محیط زیست و ایمنی موجود است که در زیر به برخی از این استانداردها اشاره شده است:

 • استاندارد ایزو 9001 مربوط به سیستم مدیریت کیفیت است.
 • استاندارد ایزو 14001 مربوط به سیستم مدیریت محیط زیست است.
 • استاندارد ایزو 26000 مربوط به مسئولیت اجتماعی سازمانی است.
 • استاندارد OHSAS 1800  مربوط به سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی کار است.
 • استاندارد ISO 50001  مربوط به سیستم مدیریت انرژی است.

تمامی این استانداردها با هدف بهبود عملکرد سازمان‌ها و کاهش خطرات مرتبط با موضوعات مختلفی از جمله کیفیت، محیط زیست، ایمنی و انرژی تعیین شده‌اند. همچنین، تمامی این استانداردها بر اساس ساختار یکسانی طراحی شده‌اند و قابلیت یکپارچگی و ادغام با یکدیگر را دارند.

بعضی از ایزوهای دیگر در زمینه مدیریت عبارتند از:

 • استاندارد ISO 31000 مربوط به مدیریت ریسک است.
 • استاندارد ISO 27001 مربوط به سیستم مدیریت امنیت اطلاعات است.
 • استاندارد ISO 22301 مربوط به سیستم مدیریت پایداری کسب و کار است.
 • استاندارد ISO 55001 مربوط به مدیریت دارایی‌های فیزیکی است.
 • استاندارد ISO 20121 مربوط به مدیریت پایدار رویدادها است.

در تمامی این استانداردها نیز هدف آن است که با کمک اصول مدیریتی مشخص، بهبود عملکرد سازمان‌ها و حفظ محیط زیست، کاهش خطرات مرتبط با مسائل مختلفی مانند ایمنی، امنیت، کیفیت و انرژی را تضمین کنند.

استاندارد ایزو 9001 در نسبت با محیط کار ایمن و سالم

استاندارد ایزو 9001 مربوط به سیستم مدیریت کیفیت است و بر اساس اصول مدیریتی مشخصی طراحی شده است که بهبود عملکرد سازمان‌ها و کاهش خطرات مرتبط با کیفیت را تضمین می‌کند و محیط کار ایمن و سالم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

استاندارد ایزو 9001 شامل مراحل مختلفی از جمله بررسی نیازهای مشتریان، طراحی محصول، تولید، بررسی کیفیت، تست، تحویل و خدمات پس از فروش است. در این فرایند، بهبود مستمر و کاهش خطرات مرتبط با کیفیت و شناخت نیازهای مشتریان و مراحل مختلف تولید، باعث بهبود عملکرد سازمان و افزایش رضایت مشتریان می‌شود. همچنین، بررسی مستمر و بهبود سیستم مدیریت کیفیت، منجر به بهبود محیط کار ایمن و سالم می‌شود.

در نتیجه، پیاده‌سازی استاندارد ایزو 9001 به عنوان یک سیستم مدیریت کیفیت، می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند و خطرات مرتبط با کیفیت و ایمنی را کاهش دهد.

استاندارد ISO 27001 در نسبت با محیط کار ایمن و سالم

استاندارد ISO 27001 مربوط به سیستم مدیریت امنیت اطلاعات است و بر اساس اصول مدیریتی مشخصی طراحی شده است که هدف آن تضمین امنیت اطلاعات در سازمان‌هاست. این استاندارد حاوی الزاماتی است که سازمان‌ها باید آن‌ها را پیاده‌سازی کنند تا اطلاعات سازمان در برابر خطرات امنیتی محافظت شود و محیط کار ایمن و سالم تر شود.

طبق الزامات این استاندارد، سازمان‌ها باید برای مدیریت امنیت اطلاعات، رویکردها و روش‌های خاصی را تعریف کنند و از ابزارهای مختلفی برای پیاده‌سازی این رویکردها استفاده کنند. این الزامات شامل مواردی مانند تعیین سیاست‌های امنیتی، انجام تحلیل ریسک، تعیین اقدامات امنیتی، ایجاد رویه‌های بازیابی اطلاعات، مدیریت دسترسی‌ها و ایجاد آموزش‌های امنیتی برای کارکنان است.

به طور خاص، این استاندارد می‌تواند با ایجاد استانداردهای امنیتی برای محافظت از اطلاعات سازمان، پیشگیری از تهدیدات امنیتی و جلوگیری از وقوع حوادث امنیتی مانند هکرها و ویروس‌ها، به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند. در نتیجه، پیاده‌سازی استاندارد ISO 27001 در سازمان‌ها می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند و خطرات مرتبط با امنیت و اطلاعات را کاهش دهد.

استاندارد ایزو 26000 در نسبت با محیط کار ایمن و سالم

استاندارد ISO 26000 مربوط به مسئولیت اجتماعی سازمانی است و بر اساس اصول مسئولیت اجتماعی طراحی شده است که هدف آن تضمین این است که سازمان‌ها به نحوی که موجب بهبود حال جامعه و حفظ محیط زیست شود، عمل کنند.

به طور خاص، این استاندارد می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند. این استاندارد، در مورد مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها در قبال محیط زیست، کارکنان، مشتریان، جوامع محلی، قوانین و مقررات و موارد دیگری صحبت می‌کند. با توجه به این موضوع، سازمان‌ها می‌توانند از این استاندارد برای ایجاد سیاست‌ها و رویکردهای مناسبی برای بهبود محیط کار ایمن و سالم استفاده کنند.

در نتیجه، پیاده‌سازی استاندارد ISO 26000 به عنوان یک سیستم مسئولیت اجتماعی سازمانی، می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند و خطرات مرتبط با مسائل اجتماعی، محیط زیستی و اقتصادی را کاهش دهد.

استاندارد ایزو OHSAS 1800 در نسبت با محیط کار ایمن و سالم

استاندارد OHSAS 18001 که اکنون به ISO 45001 تغییر نام داده شده است مربوط به سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای است و بر اساس اصول مدیریتی مشخصی طراحی شده است که هدف آن پیشگیری از حوادث و بیماری‌های حرفه‌ای و بهبود محیط کار ایمن و سالم است.

این استاندارد شامل الزاماتی است که سازمان‌ها باید آن‌ها را پیاده‌سازی کنند تا ایمنی و بهداشت حرفه‌ای در محیط کار بهبود یابد. این الزامات شامل مواردی مانند شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک‌ها، طراحی و پیاده‌سازی برنامه‌های ایمنی و بهداشتی، اجرای اقدامات پیشگیرانه و درمانی، آموزش کارکنان و ارزیابی و بهبود مستمر است.

در نتیجه، پیاده‌سازی استاندارد OHSAS 18001 (ISO 45001) به عنوان یک سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند.

استاندارد ایزو ISO 50001 در نسبت با محیط کار ایمن و سالم

استاندارد ISO 50001 مربوط به سیستم مدیریت انرژی است و بر اساس اصول مدیریتی مشخصی طراحی شده است که هدف آن بهینه‌سازی مصرف انرژی در سازمان‌هاست. این استاندارد حاوی الزاماتی است که سازمان‌ها باید آن‌ها را پیاده‌سازی کنند تا به دست آوردن بهره‌وری بیشتر و کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای را تضمین کنند.

به طور خاص، پیاده‌سازی استاندارد ISO 50001 می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند. با کاهش مصرف انرژی در سازمان‌ها، تأثیرات منفی انرژی بر محیط زیست کاهش می‌یابد و برای به دست آوردن این هدف، سازمان‌ها باید رویکردها و روش‌های خاصی را برای بهینه‌سازی مصرف انرژی تعریف کنند. این الزامات شامل مواردی مانند تعیین سیاست‌های انرژی، ارزیابی مصرف انرژی، برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی و مانیتورینگ و آموزش کارکنان است.

در نتیجه، پیاده‌سازی استاندارد ISO 50001 به عنوان یک سیستم مدیریت انرژی، می‌تواند به بهبود محیط کار ایمن و سالم کمک کند و خطرات مرتبط با انرژی و محیط زیست را کاهش دهد.

حرف آخر

باتوجه به رقابت زیاد دنیای کار، کارمندان امروزه تمایل کمتری برای تحمل محیط کاری منفی یا خصمانه دارند. با توجه به علاقه آن‌ها به کار کردن در شرکت‌های پر امکان‌تر، نظارت فعالانه بر احساسات آن‌ها و اولویت‌دادن به ایجاد محیط کار ایمن و سالم، بسیار مهم است.

تمرکز بر رفاه کارکنان و فرهنگ محیط کار، یک روند مثبت است که درنهایت به نفع افراد و سازمان‌هاست. با اولویت‌دادن به محیط کار ایمن و سالم، سازمان‌ها می‌توانند استعدادهای برتر را جذب و حفظ کنند و درعین‌حال شاهد افزایش بهره‌وری و درنهایت موفقیت باشند.

ایجاد فضایی شاد که در آن کارکنان شما احساس احترام، ارزش و شنیده‌شدن داشته باشند، می‌تواند به پیشرفت سازمان شما کمک کند. از سوی دیگر، یک محیط کاری سمی می‌تواند اثرات نامطلوب جدی بر سطوح انگیزه، بهره‌وری و مشارکت کارکنان شما داشته باشد.

وقتی یک محیط کار ایمن و سالم را در اولویت قرار دهید، سازمان و کارمندان شما سود زیادی خواهند برد. مهم‌ترین این مزایا شامل افزایش بهره‌وری، مشارکت بیشتر کارکنان، کاهش گردش مالی و بهبود عملکرد تجاری است.

سؤالات متداول

چرا ایجاد محیط کار ایمن و سالم برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

براساس قانون کار، کارفرمایان مسئول مراقبت از کارگران خود و هر کسی که با کسب‌وکار در تماس است، هستند. این امر همچنین باعث افزایش بهره‌وری، مشارکت بیشتر کارکنان و سود شرکت می‌شود.

چرا استانداردهای ایزو  برای ایجاد محیط کار ایمن و سالم اهمیت دارند؟

آمار نشان می‌دهد که حوادث شغلی حداقل باعث مرگ 2.7 میلیون نفر در سال در سراسر جهان می‌شود. ایزو  45001به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از مرگ‌ومیر و جراحات ناشی از کار جلوگیری کنند.

ایزو  45001چیست؟

استاندارد ایزو  45001 یک استاندارد بین‌المللی است که یک چارچوب سیستماتیک، برای ایجاد محیط کار ایمن و سالم را ارائه می‌دهد.

به این مطلب امتیاز دهید
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.