رفتن به محتوا

روز جهانی تایید صلاحیت

خانه » وبلاگ » روز جهانی تایید صلاحیت
روز جهانی تایید صلاحیت

روز جهانی تایید صلاحیت ( اعتبار بخشی)

روز جهانی تاید صلاحیت ۲۰۲۰ : هر ساله ۹ ژوئن  روز جهانی تایید صلاحیت می باشد.

پیش از این هرگز بهداشت از جمله غذا  چندان مورد توجه نبوده است. روز اعتبار جهانی امسال بر روی ایمنی مواد غذایی تمرکز دارد و ایزو استانداردهای جدیدی را در این زمینه دارد.

همه ی ما در مورد شستن دست هایمان اطلاعات وآگاهی کاملی داریم. اما بقیه ی افراد دیگر چه طور ؟ مهم‌تر از همه اینکه، ما چگونه می‌دانیم که آن‌هایی که در زنجیره تامین غذا هستند، تمام مراحل بهداشتی مناسب را برای ایمن نگه داشتن ما  رعایت کرده اند؟

در حالی که قوانین و مقررات زیادی برای آن وجود دارد ، ارزیابی انطباق ، شامل بازرسی ، آزمایش و صدور گواهی‌نامه  ، تضمین می‌کند که این الزامات برآورده می‌شوند.اگر سازمانی که آزمایش انجام می دهد خطا کند تمام سیستم از بین می رود.  در آنجا است که موسسات اعتبار بخشی تایید صلاحیت  وارد می شوند ، اطمینان حاصل می کنند افرادی که ارزیابی ها را انجام می دهند  شایسته و بی طرف هستند و نتایج مورد انتظار را ارائه می دهند.

ایزو بسیاری از استانداردهای بین المللی ارجاع شده توسط تنظیم کننده ها را برای ارزیابی صلاحیت ارگانهای بازرسی ، آزمایشگاه ها و ارگان های صدور گواهینامه در سراسر زنجیره تأمین مواد غذایی ، از تولید محصولات زراعی و دامی گرفته تا توزیع ، ذخیره سازی ، تهیه غذا ، بسته بندی و موارد دیگر را شامل می شود.

این موارد شامل ISO / IEC  17020 ، ارزیابی انطباق – الزامات مربوط به عملکرد انواع مختلفی از ارگان های بازرسی کننده  است که بازرسی   ها را انجام می دهند ، ISO / IEC 17021-1 ، ارزیابی انطباق – الزامات مربوط به دستگاههای ارائه دهنده ممیزی  و صدور گواهینامه سیستم های مدیریتی – قسمت 1: الزامات، و ISO / IEC 17065 ، ارزیابی انطباق – الزامات مربوط به دستگاههایی که محصولات ، فرایندها و خدمات را تأیید می کنند.

با توجه به نیازهای فوری صنعت ، اکنون کار بر روی مجموعه ای از الزامات ویژه ایمنی مواد غذایی است که علاوه بر استانداردهای موجود باید برآورده شود. استاندارد ISO 22003-2 ، سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی – الزامات مربوط به دستگاه های ارائه دهنده  ممیزی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی –

 قسمت 2: الزامات مربوط به نهادهای ارائه دهنده ممیزی از عناصر سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی همراه با صدور گواهینامه محصول / مواد غذایی ایمن ، الزامات مناسب دیگری را که همزمان با ISO / IEC 17065 مورد استفاده قرار می گیرد ، مشخص می کند. این شامل اصول ایمنی مواد غذایی مورد قبول بین المللی است.

علاوه بر این ، مشخصات فنی ISO / TS 22003-1 ، که الزامات مربوط به ارگان های ارائه دهنده ممیزی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی را تعریف می کند ، در حال حاضر در حال اصلاح و ارتقاء به استاندارد بین المللی است. این عناصر مشترک برای صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی مکمل ISO / IEC 17021-1 را فراهم می کند.

موارد جدید در پاسخ به تغییر در آیین نامه های صنعت که به سمت هماهنگی بیشتر و سازگاری بیشتر الزامات پیش می روند ، توسعه یافته اند که در نهایت باعث بهبود فرآیند ارزیابی انطباق – و ایمنی مواد غذایی می شوند.

سری استانداردهای ISO / IEC برای ارزیابی انطباق ، که شامل ISO / IEC 17020 ، ISO / IEC 17065 و ISO / IEC 17021-1 است ، توسط CASCO ، کمیته ISO برای ارزیابی انطباق تهیه شده است.

ISO 22003-1 و ISO 22003-2 توسط ISO / TC 34 ، محصولات غذایی ، کمیته فرعی SC 17 ، سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی ، در رابطه با CASCO تولید می شوند.

بهبود یکپارچگی زنجیره تامین در روز تایید صلاحیت جهانی 2019

در دنیایی که به طور فزاینده‌ای در حال جهانی شدن است ،تجارت و قابلیت ردیابی سخت‌تر می‌شود زیرا زنجیره‌های تامین طولانی‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند. تایید صلاحیت(اعتباربخشی) یک راه مطمئن برای کسب و کار است تا اطمینان از کیفیت و صحت محصولات خود را در هر مرحله فراهم کند.

همچنین موضوع روز تایید صلاحیت امسال نیز همین است. استانداردهای بین‌المللی ISO یک نقش اساسی در این امر ایفا می‌کنند.

دریافت کالا از مرزها معمولاً شامل نشان دادن انطباق با استانداردهای داخلی یا بین‌المللی است به همین دلیل است که فعالیت‌های ارزیابی انطباق مانند آزمایش و صدور گواهی نامه به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند.

آن‌ها ثابت می‌کنند که اجناس چیزی هستند که ادعا می‌کنند. اعتباربخشی با ارائه یک ارزیابی مستقل از سازمان‌هایی که آزمون را انجام می‌دهند, ارزش بیشتری می‌بخشد تا نشان دهد آن‌ها بی‌طرف, شایسته و سازگار هستند. شکست‌ها یا خطاهایی که در این رابطه وجود دارد, می‌تواند منجر به رد یا توقف کالاها در مرزها شود و هزینه‌های مالی قابل ‌توجهی را متحمل شود.

افزودن ارزش به زنجیره‌های تامین به این طریق ، موضوع روز اعتبارسنجی جهانی امسال است که هر ساله در ماه ژوئن برگزار می‌شود تا آگاهی از اهمیت اعتباربخشی افزایش یابد.

ایزو نه تنها دارای هزاران استاندارد توافق شده بین المللی است الزامات روش تست را نیز مشخص می کند، علاوه بر آن استانداردهای عملکرد سازمان هایی که فعالیت های ارزیابی انطباق و اعتباربخشی را ارائه می دهند را نیز مشخص می نماید.

برای مثال، ISO 28000، مشخصات سیستم های مدیریت امنیت برای زنجیره تامین، در هر مرحله از فرایند عرضه، مسائل امنیتی بالقوه را مورد بررسی قرار می دهد. موسسات اعتباربخشی اغلب صلاحیت سازمان هایی را که در صدور گواهینامه فعالیت دارند را ارزیابی می کنند و از هر زاویه اطمینان حاصل می کنند که آن ها یکپارچگی و امنیت دارند.

استاندارد ISO / IEC 17025، الزامات عمومی برای شایستگی آزمایشگاه ها و آزمایشگاه های کالیبراسیون، نمونه ای دیگر است و مرجع بین المللی آزمایشگاه ها و کالیبراسیون هایی است که مایل به نشان دادن نتایج قابل اطمینان هستند.

یکی از استانداردهایی که توسط کمیته ایزو تدوین شده استانداردی به نام CASCO می باشد که در مورد ارزیابی انطباق است .

محدوده ی آن شامل ISO / IEC 17020، ارزیابی انطباق – الزامات عملیاتی برای سازمان هایی که بازرسی انجام می دهند ؛ ISO / IEC 17021 – الزامات برای سازمان های ممیزی و صدور گواهینامه سیستم های مدیریت؛ و ISO / IEC 17065، ارزیابی انطباق – الزامات برای گواهینامه ها محصولات، فرایندها و خدمات می باشد.

انجمن بین‌المللی اعتباربخشی ( IAF ) و هم‌کاری بین‌المللی اعتباربخشی در آزمایشگاه ( (IALC ، در روز اعتبارسنجی جهانی, در توسعه استانداردهای ISO/CASCO نقش دارند.

CASCO چیست ؟

CASCO کمیته ISO است که بر روی مسائل مربوط به ارزیابی انطباق کار می‌کند.
CASCO سیاست و استاندارد های منتشر شده در حوزه ارزیابی انطباق را توسعه می دهد ولی ، فعالیت های ارزیابی انطباق را انجام نمی دهد.

به این مطلب امتیاز دهید
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.