رفتن به محتوا

استاندارد ایزو چیست

خانه » وبلاگ » استاندارد ایزو چیست
ایزو

استاندارد ایزو چیست

به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک یا بزرگ ، اگر شما قصد دارید برای پروژه های خود بهبود مسمتر را پیشنهاد دهید و یا در  مناقصه های منتشر شده توسط شرکت های بزرگ و نهادهای دولتی شرکت کنید، با گرفتن استاندارد ایزو ( گواهینامه ایزو)  شما شانس خود را افزایش خواهید داد.باید بدانید که بسیاری از انواع استانداردهای ایزو وجود دارد که برای آن گواهینامه صادر نمی شود اما تعدادی از استانداردهای ایزو قابلیت صدور گواهینامه را دارند. استاندارد ایزو همه طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که محصولات، خدمات و فرایندهایی که شرکت ارائه می کند مطابق با استانداردهای قابل قبول بین المللی است.

نکته

استاندارد ایزو تضمین می کند که یک سازمان تجارت خود را با استفاده از استانداردهای بین المللی برای محصولات، خدمات و فرآیندها اجرا می کند. این می تواند شامل مدیریت کسب و کار، سیاست های زیست محیطی یا استانداردهایی باشد که توسط سازمان ISO برای بخش های خاص کسب و کار ایجاد شده است.

استاندارد ایزو چیست

ایزو بیش از 22000 استاندارد مختلف را برای کالاها، خدمات و فرآیندها منتشر کرده است. رایج ترین آنها عبارتند از خانواده استاندارد ISO 9000 که این استاندارد ایزو  برای اطمینان از اینکه محصولات و خدمات با کیفیت بالا ارائه می شوند و همیشه در حال بهبود هستند.

نسخه فعلی ISO 9001: 2015 است که می تواند توسط هر کسب و کار مورد استفاده قرار گیرد. این با هشت اصل اصلی کسب و کار مرتبط است:

تمرکز مشتری

رهبری

مشارکت مردم

رویکرد فرآیند

رویکرد سیستم به مدیریت

پیشرفت متداوم

رویکرد واقعی به تصمیم گیری

روابط تامین کننده متقابل سودمند

استاندارد  ایزو 14000 برای مدیریت زیست محیطی است .

 استانداردهای دیگر ایزو  برای صنایع یا بخش های خاص طراحی شده اند که عبارتند از:

ISO 13485 برای وسایل پزشکی

ISO / TS 29001 برای صنعت نفت و گاز

ISO / IEC 90003 برای مهندسی نرم افزار

ISO 17582 برای سازمان های انتخاباتی دولتی

ISO 18091 برای دولت های محلی

مستندات مربوط به هر یک از این استانداردها، که مشخص می کند چه چیزی مورد نیاز برای سازگاری است.

استاندارد ایزو ( گواهینامه  ایزو) چیست:

سازمان ایزو خود را تایید نمی کند. برای دریافت گواهینامه، شما باید با یک شخص ثالث ( CB) تماس بگیرید که سازمان شما را مورد بازبینی قرار می دهد و تعیین می کند که آیا فرآیندها، محصولات و خدمات شما به معیارهای ISO برسند یا خیر. اکثر شرکت ها با صدور گواهینامه ایزو 9001 شروع می شوند که اساس بسیاری دیگر از استانداردهای ایزو است. هزینه گواهینامه بسته به اندازه شرکت شما متغیر است.

سازمان هایی که می توانند شرکت شما را با گواهینامه ایزو ارائه دهند نیز استانداردهای لازم را دارند که باید توسط کمیته ارزیابی سازگاری ISO یا CASCO توسعه یابند. شما می توانید یک سازمان را انتخاب کنید که توسط کاسکو تایید شده است.

به این مطلب امتیاز دهید
qcb_power_user

qcb_power_user

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.