رفتن به محتوا

نقل و انتقالات بانکی

خانه » وبلاگ » نقل و انتقالات بانکی
ایزو 20022 تبادل اطلاعات بین موسسات مالی

پنج چیزی که در مورد نقل و انتقالات بانکی جهانی نمی دانید.

براساس گزارش اخیر McKinsey  زیان های  نقل و انتقالات بانکی  جهانی 1 تریلیون دلار بوده و در حال افزایش است (McKinsey & Company, 2020).

 

تقاضا برای محصولات و خدمات بهتر و افزایش دیجیتالی شدن بانک ها را تحت فشار قرار می دهد. در اینجا پنج استاندارد برتر وجود دارد که زیربنای سیستم مالی جهانی هستند و از تحول صنعت حمایت می کنند.

1. پیام مالی

اولین بار در سال 2004 ، ISO 20022 ، خدمات مالی – طرح پیام صنعت جهانی ، به طور گسترده به عنوان استاندارد آینده شناخته شده است.

به نمایندگی از اجماع بین المللی در مورد نحوه ساخت پیام های مالی ، این یک ابزار اصلی برای تحول در سیستم مالی جهانی است و زیربنای چنین فناوری هایی مانند سکوهای پرداخت فوری است. این هشت بخش شامل جنبه هایی از قبیل تولید XML Schema ، ویژگی های انتقال پیام و ثبت نام است.

 

۲- شماره حساب های بین المللی حساب بانکی(IBAN)

(IBAN) مخفف کلمه ی INTERNATIONAL BANK ACCOUNT NUMBERS می باشد.

نقل و انتقالات بانکی بین المللی به لطف روش توافق جهانی در تعیین و رمز گذاری شماره حساب های بانکی بین المللی به سرعت و به راحتی کار میکنند.
این به دلیل ISO 13616 ، خدمات مالی – شماره حساب بین المللی بانکی (IBAN) ، که همه موارد لازم برای تسهیل پردازش داده ها در سطح بین المللی در مبادله داده ها ، چه در محیط های مالی و چه در سایر صنایع را مشخص می کند.
این استاندارد در دو بخش شامل مشخصات مربوط به شماره خود و همچنین نقش ، مسئولیت ها و الزامات ثبت نمایندگی مسءول ثبت فرمت IBAN را پوشش می دهد.

 

۳- کدهای شناسایی کسب و کار ( کد BIC یا SWIFT )

یکی از کدهای بسیار پرکاربرد در دنیای مالی کد BIC است که توسط ISO 9362 ، پیامهای مخابراتی بانکی – کد شناسه تجارت (BIC) تعریف شده است .
در ابتدا به عنوان کد شناسه بانک شناخته می‌شد ولی زمانی که این استاندارد در سال ۲۰۰۹ مورد بازبینی قرار گرفت نام آن به کسب‌وکار تغییر داده شد تا موسسات مالی یا وابسته را پوشش دهد.
بیش از 30 سال است که از این استاندارد برای شناسایی بانک ها و مؤسسات مالی یا مرتبط برای تسهیل پردازش خودکار اطلاعات برای خدمات مالی استفاده شده است. ایزو انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان (SWIFT) را به عنوان مرجع ثبت BIC تعیین کرده است ، از این رو اسامی کدهای BIC و SWIFT معمولاً بصورت متقابل استفاده می شوند.
(SWIFT) مخفف Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication می باشد.

 

 

۴-کدهای شناسایی بازار ( MIC )

تجارت در بورس اوراق بهادار بین المللی مانند NASDAQ به لطف کدهای MIC تعریف شده توسط ISO 10383 ، اوراق بهادار و ابزارهای مالی مرتبط – کدهای مبادله و شناسایی بازار (MIC) امکان پذیر است.
کد MIC از مقبولیت گسترده‌ای در جهان مالی برای شناسایی تبادلات تجاری اوراق بهادار از جمله پروتکل مبادله اطلاعات مالی (fix) برخوردار است, که یک پروتکل ارتباطی الکترونیکی برای تبادل اطلاعات مربوط به معاملات اوراق بهادار و بازارها می‌باشد.
استاندارد یک روش جهانی برای شناسایی صرافی ها ، سکوهای معاملاتی ، بازارهای تنظیم شده یا غیر تنظیم شده و امکانات گزارشگری تجارت را به عنوان منبع قیمت و اطلاعات مرتبط به منظور تسهیل پردازش خودکار مشخص می کند.

 

۵- پیام رسانی در اوراق بهادار

قبل از استاندارد سازی ، پیام رسانی مورد استفاده در معاملات بین موسسات مالی بصورت موقت و متناقض بوده و منجر به ناکارآمدی و خطا می شد.
ISO15022، اوراق بهادار – طرح برای پیام ها (دیکشنری زمینه داده) اصول لازم را برای ارائه به انجمن های مختلف کاربران ابزارهایی برای طراحی انواع پیام برای پشتیبانی از جریان اطلاعات خاص خود تنظیم می کند. این منجر به راندمان بیشتر ، وضوح بیشتر و ریسک کمتری می شود.
استاندارد دو بخش شامل قوانین و دستورالعمل های طراحی پیام و نگهداری از اینگونه داده ها و پیام ها است. به روزرسانی های این استانداردها بر بهبود قابلیت های پردازش مستقیم و کاهش زمان لازم برای ارسال انواع پیام های جدید به بازار متمرکز شده است.

 

منبع : سایت ایزو
گردآوری و ترجمه : الهه تقی زاده بهجتی

به این مطلب امتیاز دهید
گروه آموزش کیوسی‌بی

گروه آموزش کیوسی‌بی

Leave a Replay

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت Q.C.B ITALIA، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های بین‌المللی از ایتالیا است. این شرکت با شعار کمک به مشتریان برای افزایش بهره‌وری و با استفاده از سیستم‌های مدیریتی، فعالیت‌های مختلفی در جهت ارائه گواهینامه‌های ایزو در بخش‌های مختلف صنعتی و خدماتی انجام می‌دهد.

آخرین مطالب

برای دریافت خبرنامه QCB ایمیل خود را وارد کنید.